O architekturze rozwiązań w chmurze. Zaczynamy!

Zamiast wstępu.

Kim jesteśmy?  

Jesteśmy zespołem architektów, pracujących w polskim oddziale Microsoft. Na co dzień w pracy i po pracy zajmujemy się "chmurami" i pomagamy projektować, wdrażać i uruchamiać rozwiązania w chmurze w polskich firmach. Mamy zacięcie biznesowe, ale bliżej nam do technologii różnych dostawców, nie tylko tej, spod znaku "okien z Redmond".

Każdy z nas wnosi do zespołu różne doświadczenie. I tak Agnieszka Zimnoch (https://pl.linkedin.com/in/agnieszka-zimnoch-14ab411) to były developer, aktualnie pasjonat analizy danych i aplikacji chmurowych. Bartek Graczyk to człowiek od baz danych i dużych zbiorów danych (https://www.linkedin.com/in/bartlomiejgraczyk), o czym zresztą chętnie pisze na swoim blogu: https://sql4you.info/author/bartlomiejgraczyk/. Błażej Miśkiewicz (https://www.linkedin.com/in/b%C5%82a%C5%BCej-mi%C5%9Bkiewicz-6bab406a/en) to nasz ekspert od infrastruktury wszelkiej, czy to w chmurze czy nie, Błażej na pewno będzie miał coś do opowiedzenia. To on stoi za jedną z największych chmur prywatnych wdrożonych na technologii Microsoft w Polsce. Maciej Stopa to fun technologii non-Microsoft, woli różne distro Linuxa niż Windows, kojarzony też z BitCoin i Blockchain (https://www.linkedin.com/in/maciejstopa). Człowiek orkiestra, który różne projekty już w życiu prowadził i nie boi się nowych i dużych wyzwań. Kamil Brzeziński to nasz nowy nabytek, człowiek od rozwiązań mobilnych i gier. Pasjonat retro konsol. Sam o sobie opowiada więcej tutaj: http://kamilbrzezinski.pl/. Piotrek Boniński (https://www.linkedin.com/in/piotr-boni%C5%84ski-09b1674) to osoba, która rozpoczęła historię naszego zespołu i współorganizowała pierwszy meetup Microsoft Azure User Group. Piotrek to świetny developer , znawca i pasjonat tematów tożsamości i posiadacz legendarnego wręcz poczucia humoru. I ostatni, ale wcale nie najgorszy :), autor tego tekstu, Michał Furmankiewiczhttps://www.linkedin.com/in/mifurm. "Dinozaur" w zespole, który spędził ostatnie 9 lat w MSFT, kiedyś developer, pracujący na platformie SharePoint, od 3 lat architekt z bardzo różnym doświadczeniem technologicznym (zarówno infrastrukturalnym jak i developerskim). Fan wszystkiego co PaaS i Serverless, który uwielbia dzielić się wiedzą.

Po co jest ten blog?

Chmura w polskich przedsiębiorstwach to temat, który się ciągle rozwija i rośnie. Wiedza o chmurze publicznej, jej możliwościach i architekturze rozwiązań chmurowych jest ciągle w Polsce niewielka a baza specjalistów z doświadczeniem nadal się buduje. Korzystając z swoich doświadczeń chcemy się dzielić tym, co robimy, jakie problemy rozwiązujemy i jak projektujemy rozwiązania. Chcemy pokazywać Wam jakie usługi są dobre w jakich scenariuszach bądź też co warto wziąć pod uwagę. Mając za sobą różne doświadczenia, wierzymy, że uda nam się przygotować ciekawy i różnorodny materiał. Jeśli nasz materiał pozwoli Wam podjąć decyzję na etapie projektowania rozwiązania, to uznamy, że realizujemy nasz cel. Technologia sama w sobie jest ciekawa, ale wierzymy, że jest jeszcze ciekawsza w ujęciu projektowym.

Czego nie znajdziesz na tym blogu?

Nie będziemy przepisywać dokumentacji Azure ani opisywać ogólnie dostępnych rozwiązań demo. Nie będziemy też opisywać czegoś, co już dawno zostało opisane. Jeśli będziemy pisali o nowościach, to w kontekście projektowym. Raczej skupimy się na tym, co nie zostało opisane:) albo, co w naszym odczuciu, nie zostało opisane dobrze. Ale przede wszystkim, nie będziemy pisać o teoretycznych zastosowaniach.

Co możemy Wam obiecać?

Będziemy zawsze pracowali nad jak najwyższą jakością naszych materiałów, dlatego też nie spodziewajcie się wpisu co tydzień. Bardzo często pojawiamy się na różnych meetupach, w szczególności tu: https://www.meetup.com/Microsoft-Azure-Users-Group-Poland/, gdzie słuchamy innych i dzielimy się wiedzą.

To tyle zamiast wstępu, zabieramy się do pracy nad pierwszymi artykułami dla Was!