IIS 7.0 - Yeni özellikler - 1

IIS 7.0, pek çok yeni özellikle beraber geldi. Bunların bazılarından kısaca daha önce bahsetmiştim. Ancak benim özellikle çok faydalı bulduğum bazı özelliklerinden daha detaylı bahsetmek istedim. İşte bunlardan ilki:

IIS Manager Users

IIS'in daha önceki versiyonlarında, IIS yönetimi yapabilmek için bir kullanıcının enazından yerel yönetici (local administrator) olması gerekiyordu. IIS 7.0'de ise yönetim işi tamamen farklı bir mantıkla yapılıyor.

Yerel yönetici olan kullanıcılar yine IIS üzerinde tam yetkiye sahiptirler. Ancak eğer istersek, yerel yönetici olmayan kullanıcılara da bir takım yetkiler verebiliriz. Örneğin belirli bir sitenin tüm yönetim işlerini bir kullanıcıya verebiliriz. Bu kullanıcı, IIS konsoluna bağlandığında, sadece yetkili olduğu web sitesini ve onun özelliklerini görecektir. Diğer web siteleri ve IIS'in genel ayarlarını göremeyecek ve dolayısıyla değiştiremeyecektir. Hatta web sitesi değil, web uygulaması bazında bile yapabiliriz bunu.

Yine bir diğer yenilik de, yukarıda bahsettiğimiz kullanıcıların Windows kullanıcısı olmak zorunda olmamasıdır. Artık sadece IIS'e özgü kullanıcılar yaratıp, yetkilendirmeyi bunlar üzerinden yapabiliyoruz. Aslında düşününce bu özellik pek proje grubunun çok işine yarayacaktır. Ancak eminim bunu en çok kullanacak olanlar "web hosting" firmaları olacaktır.

Aşağıda yeni bir kullanıcı yaratmak ve kullanıcıya yetki vermekle ilgili ekran görüntülerini bulacaksınız:

Yeni kullanıcı ekleme:

AddUser

Kullanıcı listesi:

IISManagerUsers

Bir site veya uygulamaya yetkili lullanıcı ekleme (aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi ister IIS üzerinde yarattığımız kullanıcıları, ister Windows kullanıcılarını kullanabiliriz):

AllowUser

Herhangi bir web sitesi veya uygulamasında hangi kullanıcıların yetkileri olduğunu "IIS Manager Permissions" arayüzünden görebiliriz:

IISManagerPermissions

CENK ISCAN