Internet Explorer 8

Bu blogun konusu IIS ve web yazılımı geliştirme olduğu halde, geliştirdiğimiz uygulamaların görüntüleneceği ortam hakkında da bazen yazmak gerekebiliyor.

Bu yazı hazırlandığı sırada IE8 henüz çıkmamıştı; şu anda Beta 1 sürümünü indirip kullanabiliyorsunuz. Elbette, Beta seviyesindeki herhangi bir yazılım gibi, bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak Microsoft olarak, en azından bir test makinesine IE8 kurmanızı ve web sitelerinizi/uygulamalarınızı bunun üzerinde test etmenizi öneriyoruz.

IE8, en yeni HTML ve CSS standartlarına uyumlu olarak geliştirilmektedir. Bu da, IE7'de düzgün olarak görüntülenebilen bir sayfanın, IE8'de bozuk taranmasına neden olabilecektir. İşte tam da bu nedenle var olan web sitelerimizi ve uygulamalarımızı, IE8 piyasaya çıkmadan test etmekte fayda olacaktır.

Bu testler sonucunda sayfalarımızın bozuk görüntülendiğini farkedersek ne yapacağız? Elbette asıl yapılması gereken sayfalarımızın kodunu yeni standartlara uyumlu hale getirmek olmalıdır. Ancak bu zaman alabilir. İşte bu süre zarfında kullanıcılarımızın bundan etkilenmesini engellemek için, IE8'in, EmulateIE7 modunu kullanabiliriz. Bununla ilgili aşağıdaki makaledeki adımları izlememiz gerekecektir:

Web siteniz Internet Explorer 8 Beta 1'de düzgün görüntülenmeyebilir
http://support.microsoft.com/kb/952030/tr/

IE8 Beta 1 sürümünü de, yukarıdaki makalede de verilmiş olan, aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/ie/ie8/getitnow.mspx

NOT: Yeri gelmişken IE8'de benim oldukça ilgimi çeken iki yeni özelliği de paylaşmak isterim:
WebSlices ve Activities
http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/ie/ie8/features.mspx

CENK ISCAN