MIX10 – Wrażenia z dnia pierwszego

01.MIX_JustBefore

Trwa ostatni dzień konferencji MIX, a ja w końcu znalazłem chwilkę, aby spisać część swoich wrażeń z konferencji. Skupię się na sesjach otwarcia (ang. keynotes).

Dzień pierwszy

Poniedziałkowa sesja otwarcia to było istne szaleństwo, zarówno ze względu na tematy jak i moją skromną osobę i próbę ogarnięcia wielu rzeczy na raz.

Z tematów dominował Windows Phone 7 – informacje przekazane na sesji otwarcia ustawiły  oczekiwania wobec konferencji wielu jej uczestnikom. To duży “announcement”. Ja ze swojej strony testowałem (uczyłem się) co to znaczy wspólne przeżywanie takiego wydarzenia via Twitter. Do tego z boku, na czacie, miałem redaktorów technologie.gazeta.pl, którzy również śledzili wydarzenie i na bieżąco zadawali mi pytania o komentarz technologiczny dotyczący bieżących wydarzeń.

03. WIndows Phone

To zaowocowało dosyć licznym zbiorem artykułów dotyczących MIX10, z czego się przyznam cieszę.

Z tematów na scenie, jak wspomniałem, dominował Windows Phone Series. Na tzw. “Windows Mobile 7” później przemianowany na Windows Phone wielu czekało długo, wielu przestało wierzyć, że cokolwiek jeszcze Microsoft pokaże, a mnie się wydaje że Scott Gurthie i pozostali prelegenci pokazali, że nie spaliśmy i pokazaliśmy urządzenie (chociaż prototyp) oraz system operacyjny, który w najbliższym czasie da nam siłę napędową aby na rynkach konsumenckich dogonić i być może przegonić konkurencję.

02. Scott GurthieHistoria Windows Phone bardzo płynnie łączy się z Silverlight, który jest jednym z dwóch głównych kierunków jeśli myślicie nad pisaniem aplikacji na WP Series. Na wakacje SL4 powinien zostać ukończony. WP7 będzie zgodny z SL3 + będzie zawierał niektóre elementy SL4. Jest to technologia bardzo dojrzała i dostępna dla aplikacji na 60% komputerów na świecie (via Scott Gurthie).

Polska w tym przypadku nie odbiega daleko (polecam sprawdzić raporty na RIA Stats).

Koledzy z korporacji nakarmili mój patriotyzm, gdy wspominając o ostatnich ciekawych wdrożeniach SL wspomnieli również o Telewizji Polskiej, która jak wielu innych partnerów biznesowych dla Microsoft na całym świecie wybrała Silverlight dla przekazu on-line z olimpiady Vancouver 2010.

Podobnie jak większość moich rodaków ma głód na sukcesy naszych sportowców ja mam głód pozytywnej widoczności naszego kraju na międzynarodowej arenie w jakiejkolwiek dziedzinie. Firmy informatyczne, ciekawe rozwiązania, fakt że nie odbiegamy i nie musimy znacząco gonić globalnych trendów zawsze mnie cieszy i kiedy polskie nazwy są pokazywane całemu światu – cieszy podwójnie.

Co zapamiętałem najbardziej z tej sesji: WP zapowiada się bardzo dobrze, a narzędzia dla deweloperów zainteresowanych tworzeniem aplikacji na WP będą za darmo (włącznie z Blendem). To bardzo dobry news, wersję testową można pobrać już teraz.

Po sesji otwarcia wybierałem się głównie na sesje z Windows Phone i Silverlight (szczegóły wkrótce). Dzień minął szybko i zakończył się tradycyjną polską kolacją w japońskiej restauracji ;) tradycyjnie polska ponieważ na miejscu okazało się, że na miejscu jest około 30 osób z Polski lub z polskimi korzeniami, wykorzystaliśmy tę sytuację i w rodzimym gronie przedyskutowaliśmy swoje wrażenia.

..cdn.