[PL] Cykl życia produktów Microsoft

Ostatnio mam wiele rozmów z partnerami, w których przewija się tematyka bardzo bezpośrednio związana z cyklem życia produktów. Co trochę pojawiają się nowe wersje produktów, siłą rzeczy co starsze wersje powoli wygasają w ramach tego tak zwanego Cyklu Życia. Pojawia się pytanie jak to będzie z uzyskaniem wsparcia, pojawianiem się hotfix'ów, service packów i tak dalej.
Zdaję sobie sprawę, że sytuacja z perspektywy partnera/klienta może nie zawsze być do końca przejrzysta więc w tym poście postaram się trochę teorię cyklu życia produktów Microsoft wyjaśnić.

Polityka Microsoft określa następujące etapy wsparcia produktu w ramach Cyklu życia:
1) Wsparcie podstawowe
2) Wsparcie dodatkowe
3) Pomoc techniczna we własnym zakresie

Wsparcie podstawowe to okres 5 lat od dnia premiery. Wsparcie dodatkowe to kolejne 5 lat (ale tylko dla aplikacji przeznaczonych dla deweloperów i przedsiębiorstw). Następnie 8 lat trwa ostatni etap - pomoc we własnym zakresie korzystając z zasobów internetowych Microsoft (jak http://support.microsoft.com; http://msdn.microsoft.com; http://technet.microsoft.com, itd).

Ostatni etap jest wydaje mi się w miarę oczywisty. Nikt z pomocy technicznej Microsoft (Infolinia, wsparcie w ramach programów partnerskich, itd) nie przyjmie incydentu dotyczącego produktu w tym etapie. Jedyne co pozostaje to dobro internetu i ulubiona wyszukiwarka.

Jeżeli chodzi o podstawowy etap to sprawa też wydaje się oczywista, do dyspozycji mamy wszelaki dostępny dla nas support. Jeśli tylko jestesmy uprawnieni odpowiednimi kontraktami do poszczególnych opcji w drabinie inżynierów pomocy technicznej. Parę opcji dostepnych dla was to chociażby nasza infolinia: 0 801 MS INFO. Prze nią chociażby partnerzy mogą zostać przekierowani do Telefonicznego Wsparcia Przedsprzedażowego wraz z specyficznym wsparciem w handlowych sytuacjach gdzie zmagacie sie produktowo z konkurencją Microsoft. Jest Koordynacja Usług Technicznych dla Złotych Partnerów oraz Godziny Doradcze dotyczace problematyki deweloperskiej dla partnerów z kompetencją ISV.
Jest też oczywiście 5-pak incydentów wsparcia technicznego produktowego oraz wsparcie w sytuacjach biznesowo krytycznych. Jest wsparcie "premierowe" ekstra-płatne, ale umożliwiające chociażby dojazd inżyniera na miejsce do klienta/partnera. To wszystko jest jak najbardziej dostępne w podstawowym cyklu wsparcia technicznego.

Dodatkowo, co też wydaje mi się oczywiste grupy produktowe w Microsoft na bieżąco dostarczają poprawek do produktu zarówno związanych z bezpieczeństwem i stabilnością produktów jak i może się zdarzyć, że także funkcjonalne. W tym okresie pojawiają się Service Packi.

Jeśli produkt przekroczy ten okres i jest na etapie dodatkowego wsparcia technicznego (tutaj jak wspomniałem nie wszystkie produkty wchodzą w grę) to dużo rzeczy nam odpada.
Standardowe bezpłatne wsparcie techniczne nie jest już dostępne. Można tylko wykupić płatne usługi związane z obsługą tego produktu w kontekście indywidualnych problemów jakie możecie napotkać (Premier support). Poprawki pojawiają się tylko te, które adresują krytyczne problemy związane z stabilnością/bezpieczeństwem produktu. Inne poprawki są możliwe, ale tylko poprzez specjalną umowę pomiędzy Microsoft a zlecającym poprawkę. Też jest to płatne.

Tak to mniej więcej w skrócie wygląda. Istotne jest myśle zatem, aby zdawać sobie sprawę z ograniczeń jakie pojawiają się gdy produkt wypada z podstawowego cyklu wsparcia technicznego. Z tego powodu warto też od czasu do czasu badać jak kwestia wsparcia wygląda dla poszczególnych produktów. Na tej stronie są dostępne wszystkie potrzebne informacje:

http://support.microsoft.com/lifecycle/

Produkty na które warto mieć oko pod kątem aktualizacji wersji w tym momencie to chociażby SQL Server. Cykl życia poszczególnych wersji w przeddzień pojawienia się wersji SQL Server 2008 wygląda następująco:

* SQL Server 2000:
   - Wsparcie podstawowe: 8 kwiecień 2008 roku
   - Wsparcie rozszerzone: 9 kwiecień 2013 roku
* SQL Server 2005:
   - Wsparcie podstawowe: 12 kwiecień 2011 roku
   - Wsparcie rozszerzone: 12 kwiecień 2016 roku

Jeżeli chodzi o pozostałe produkty premierowe z tego roku - Windows Server:

* Windows Server 2003:
   - wsparcie podstawowe: 2 lata od pojawienia się na rynku kolejnej wersji serwera
   - wsparcie rozszerzone: 5 lat po wyczerpaniu się wsparcia podstawowego
* Windows 2000:
   - wsparcie podstawowe: wyczerpało się 30 czerwca 2005 roku
   - wsparcie rozszerzone: 13 lipca 2010 roku

Kolejny produkt premierowy - Visual Studio i .NET Framework:

* Visual Studio.Net 2002:
   - podstawowe wsparcie: skończyło się 10 lipca 2007 roku
   - wsparcie rozszerzone: 14 lipca 2010 roku
* Visual Studio.Net 2003:
   - podstawowe wsparcie: 14 październik 2008 roku
   - wsparcie rozszerzone: 8 października 2013 roku
* Visual Studio.Net 2005:
   - podstawowe wsparcie: 12 kwietnia 2011 roku (wersja Team Edition dla bazodanowców rok dłużej)
   - wsparcie rozszerzone: 11 kwietnia 2016 (wersja TE dla bazodanowców rok dłużej)

* .NET Framework 1.0:
   - podstawowe wsparcie: skończyło się 10 lipca 2007 roku
   - rozszerzone wsparcie: 14 lipca 2009 roku
* .NET Framework 1.1:
   - podstawowe wsparcie: 14 października 2008 roku
   - wsparcie rozszerzone: 8 października 2013 roku
* .NET Framework 2.0:
   - podstawowe wsparcie: 12 kwietnia 2011 roku
   - wsparcie rozszerzone: 12 kwietnia 2016 roku
* .NET Framework 3.0:
   - podstawowe wsparcie: 10 kwietnia 2012 roku
   - wsparcie rozszerzone: 11 kwietnia 2017 roku

Jak widać z powyższego zestawienia jeśli ktoś z was ma aplikację, która trochę przespała rozwój technologii i jest kompatybilna tylko z Windows 2000 to już w ogóle od jakiegoś czasu może być problem. Klienci powinni zwracać na to uwagę. Podobnie jest z SQL Serverem 2000. Za moment wyczerpie się okres podstawowe wsparcia technicznego dla SQL Servera w tej wersji. Jako, że pomiędzy SQL Server 2000 a wersja 2005 jest trochę różnic warto zwrócić uwagę czy zakupywane aplikacje są zgodne z wyższą wersją. Jeśli macie aplikacje, które mają problemy kompatybilnościowe z wyższymi wersjami SQL'a to zapraszam do kontaktu ze mną, chętnie zaadresuje ten problem.

Od strony dewelopera warto też zaobserwować, że pierwsze wersje .NET Framework niedługo także przestaną być wspierane. To też może być argument mobilizacyjny aby się przyjrzeć nowszemu środowisku Visual Studio oraz .NET Framework 2.0/3.0/3.5

Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśniłem trochę jak wygląda polityka wsparcia technicznego w Microsofcie na konkretnych przykładach. Jeżeli w kontekście powyższych technologii potrzebujecie wsparcia, które pomogło by wam być na bieżąco z technologiami, które Microsoft jako korporacja wciąż utrzymuje - bardzo chętnie pomogę.

Technorati Tagi: Polish Posts,Microsoft,support,lifecycle