[PL] Jak się Blizzard budzi to jest prawdziwa zamieć

No no.. ja, ten "konsolowy", zaczynam się niepokoić.. Blizzard szykuje Diablo III. Pierwsze trailery wyglądają zachęcająco. Pojawia się mnóstwo pytań, jak chociażby te na forum Polygamii: czy ta gra ma szansę się pojawić na konsole?

Xbox wydaje mi się, że jest gotowy na przyjęcie takiej pozycji. Gry "diablo-podobne" już na konsolach zagościły i wydaje mi się, że czują się całkiem oswojone z urządzeniem. Infrastruktura Xbox Live z przyjemnością przyjęła by taką pozycję i pewnie z łatwością wybiła by z top 5 najczęściej grywanych gier online wiele hitów.

Pewnie co niektórzy by się oburzyli, że wtedy za online trzeba by płacić, gdy Diablo do tej pory przyzwyczajało darmowym Battle.net'em. Pytanie to powtórzone jest także na forum Polygamii. Pytanie tymbardziej adekwatne, gdyż Blizzard na znanym World of Warcraft dosyć skutecznie odkrył jak zrobić skarbonkę w postaci jednej gry na której można zarabiać krocie.

Poniekąd (ale wciąż spekulacyjnie) znalazłem odpowiedź na Gamasutrze. Jest tam zamieszczony wywiad z Paulem Sams, Chief Operating Officer w Blizzard Entertainment.

Po pierwsze wywiad sugeruje, że Diablo jest exclusive na PC (i Mac). Co mnie osobiście smuci i zastanawia, czy ta gra zmieni moje zdanie o graniu na PC, czy też ciągle będę twardogłowym fanboyem konsoli :)
Pozytywnie mnie nastawia fakt, że Blizzard nie biegnie za sprzętem, tylko chce robić dobre gry na platformę PC, którą ich potencjalny audience po prostu statystycznie posiada.
To może mnie przekonać w związku z poprzednim zniechęceniem się do grania na PC (ekonomicznie).

Po drugie, Paul Sams nie wyklucza na ten moment żadnego modelu biznesowego związanego z grą. W sumie na jego miejscu też bym nie wykluczył. Wcale bym się nie zdziwił, jakby multiplayer w Diablo 3 był dodatkowo płatny. Blizzard w końcu jest o tyle ciekawym przypadkiem na rynku gamedev, że ma stosunkowo niewiele marek (główne to Starcraft, Warcraft oraz właśnie Diablo). Tytyły wydaje sporadycznie, a finansowo stoi całkiem dobrze. Uniknął fali fuzji i akwizycji. Gdzieś w kuluarowych plotkach zasłyszałem nawet, że sami są zdolni do zakupu innego dużego gracza, który myślałem wcześniej, że prędzej ich by mógł kupić niż oni jego. 11 milionów fanów WoW robi swoje :)

Skąś takie fakty (albo "wanna be" fakty się biorą). WoW okazał się taką skarbonką, że dobrze spozycjonowane i sprzedane Diablo 3 z płatną subskrypcją wcale nie negowało by szansy ogromnego sukcesu.

Na razie jednak to tylko spekulacje i sam Paul podkreśla, że teraz skupiają się nad grą samą w sobie i bardzo dobrze. To co do tej pory zobaczyłem pobudziło moją ciekawość gracza.

Na konsoli tak czy siak nudno też nie jest. Dla Xbox'a 360 zapowiada się całkiem ciekawy jeśli nie najbogatszy rok w historii konsoli. Jak spojrzymy tutaj to przyznam, że jest w czym przebierać:
* Soulcalibur IV - kontynuacja jednej z najlepszych bijatyk w jakie do tej pory grałem
* Sid Meier's Civilization: Revolution - to dla mnie mega konkret, od pierwszej części jestem wielkim miłośnikiem serii.
* Too Human - gra legenda, albo jak kto woli widmo :) jak wyjdzie i autorzy nic nie popsują to jest to kandydat na mega killera
* Fable 2 - kolejne świetnie zapowiadające się dziecko Petera Molyneux 
* Gears of War 2 - tej gry chyba też nie trzeba specjalnie zapowiadać
* Alan Wake - od pierwszego trailera z niecierpliwością czekam na więcej. Kontynuacji Fahrenheita podobno ma nie być na Xbox'a. To jest dla mnie świetny substytut nadchodzącego Heavy Rain.
* Halo Wars - jak to wielu powtarza, ta gra może pokazać w świecie RTS na konsole to samo co pierwsze Halo w kwestii FPP
* Prince of Persia - na szczęście Ubi nie zabiło marki po świetnej trylogii i lekkiej odskoczni w postaci Assasin's Creed. Czekam z niecierpliwością.
* Fallout 3 - na postapokaliptyczne "Elder Scrolls" także nie mogę się doczekać :)

I tak mógłbym wymieniać dalej z takich co już są a wciąż będą zaliczane do 2008: Alone in the Dark, Ninja Gaiden II, Grid, GTA 4.

Teraz mam zaległości, a co dopiero jak to wszystko pojawi się na półkach :>

Technorati Tagi: Polish posts,gaming,babbling