[PL] OpenXml w raporcie Burton'a

Analitycy z grupy Burton'a opublikowali ciekawy raport. Jest on dostępny gratisowo z poniższej strony:

http://www.burtongroup.com/Guest/Ccs/WhatsUpDoc.aspx

i nosi tytuł: What’s Up .Doc? ODF, Open XML and the Revolutionary Implications of XML in Productivity Applications.

Jest to niezależna publikacja, w żadnym stopniu niefinansowana przez Microsoft.

Na ponad 40 stronach tego raportu można przeczytać opinię autorów, która w wielu przypadkach jest bardzo przychylna formatowi Open Xml bardziej niż formatowi Open Office'a (ODF).

Format Open Xml został określony jako "considerably more expressive" oraz "more eco-system and application oriented" w stosunku do ODF właśnie.

Autorzy przebadali cechy formatu ODF i wg. ich opinii format Open Office'a nie jest zdatny do rozwiązań na dużą skalę. Omówili także potrzebę istnienia wielu standardów dotyczących dokumentów negując argument wielu przeciwników Open Xml uważających, że skoro jest już jeden format to po co drugi.
Autorzy potrzebę tłumaczą kompletnie innymi wytycznymi przy projektowaniu obu formatów przez co zupełnie nie ma konfliktu aby oba te formaty ko-egzystowały jako osobne standardy.

W tym raporcie zauważono, że gro krytyki na temat Open Xml ma charakter bardziej polityczny niż merytoryczny, z czym i ja od dawna się zgadzam i o czym już jakiś czas temu pisałem.

Bardzo mnie cieszy fakt, że niezależne źródło oceniło pozytywnie Open Xml w sposób merytoryczny i odcinając się od całej tej zupełnie niepotrzebnej polityki i atmosfery "cokolwiek M$ to zło i czarny gotyk".

Technorati Tagi: Polish Posts,news,internet,Open Xml