[PL] Porozmawiajmy o tworzenu gier – wywiad z Maciejem Siniło z CDP-Red [wstęp]

Witam was serdecznie. Dzisiejszym wpisem chciałbym zapoczątkować coś nowego na tym blogu. Od czasu do czasu chciałbym tutaj spisać dyskusję/wywiad z różnymi swoimi rozmówcami z branży. Przez branżę rozumiem informatykę bliżej wytwarzania oprogramowania. Tutaj już szeroko, jednego dnia mogą być bazy danych, innego sztuczna inteligencja, trzeciego chociażby jak dzisiaj – tworzenie gier komputerowych.

Moim rozmówcą jest Maciek Siniło, programista w firmie CD Projekt – Red, jednego z twórców gry komputerowej Wiedźmin (The Witcher). Tematem rozmowy był szeroko rozumiany kontekst tworzenia gier komputerowych.
Zanim przejdę do wywiadu, chciałbym tylko zaznaczyć, że obie strony tutaj wyrażają tylko i wyłącznie swoje prywatne opinie i w żaden sposób nie reprezentują oficjalnie swoich pracodawców.

Kończąc ten przydługi komentarz krótka notka organizacyjna. Naszą wspólną dyskusję podzieliłem na parę części. Każda część jest w osobnym wpisie. Poniżej dla ułatwienia w nawigacji dołączyłem spis treści. Dodatkowo zdaję sobie sprawę, że część z naszych wypowiedzi to specyficzny slang branżowy, który nie każdy może rozumieć. W związku z tym na końcu pojawił się także słowniczek skrótów i żargonu.

Spis Treści:
Wstęp
I. Ogólnie o branży GameDev w Polsce i za granicą, akcent Wiedzmina.
II. O społecznościaciach i nostalgii demoscenowej
III. Zawód – twórca gier komputerowych.
IV. Technologie wykorzystywane przy tworzeniu gierV. Słowniczek slangu branżowego oraz nietypowych zwrotów użytych w rozmowie.

!! Start !!

Technorati Tags: Polish Posts,gamedev