[PL] Visual Studio 2008 Express Ed. i tworzenie gier

Z ciekawostek. Na swoim domowym komputerze zainstalowałem sobie Visual Studio.Net 2008 Express Edition. W komplecie.

Jeszcze nie miałem czasu się dokładnie pobawić, ale cel jest jeden: Chcę sprawdzić co mogę zrobić a czego nie gdy chcę sobie poprogramować pod Windows ale z tego czy innego powodu nie chcę dać Microsoftowi zarobić ani centa.

Ten test mam jeszcze przed sobą (pewnie dopiero w weekend znajdę czas), ale na dzień dobry zaskoczyło mnie na plus parę rzeczy. Zawsze komunikowałem, że w zasadzie to jak ktoś chce środowisko programistyczne pod Windows za darmo to ma linię Express.

Poza SQL'em jednak jakoś ambitnie tego Expressa nie testowałem i wydawało mi się, że mamy trzy wersje: VB, C# oraz C++ (w bonusie oczywiście SQL, o czym już wspomniałem).

Okazuje się, że nie. Jest więcej! Te 4 fundamenty oczywiście są. Można sobie nawet ściągnąć ISO, które zawiera wszystko w jednym. To wciąż nie wszystko. Przy pobieraniu poszczególnych komponentów odkryłem (ha sam odkryłem, dobre, bo coś mi się wydaje, że powinienem o tym po prostu wiedzieć! :)), że w linii Express jest także MSDN Library Express Edition.

Jeśli też nie wiedzieliście to odnośnik jest tutaj:
http://www.microsoft.com/express/download/msdn/Default.aspx 

Przy kiepskiej sieci zawsze lepiej mieć trochę zasobów lokalnie do pracy offline. W takiej sytuacji MSDN Library Express Edition może się kapitalnie sprawdzić :)

Kolejna rzecz, którą odkryłem gdy przeglądałem sobie strony VS.Net Express eksplorując "by Interest".

Poza standardowymi rolami jak Web Developer, Windows Apps Developer pojawia się profil Game Developer. Moja słabość więc od razu kliknąłem. Chciałem sprawdzić czy kryje się za tym integracja z XNA. Otóż też nie! :)

Jest to Visual C++ 2008 Express Ed. wraz z The Game Devlopers GDK. Jest to 3rd party więc słabo znam i od razu zacząłem szukać dalej.

TGD GDK (uwielbiam skróty!) wymaga DirectX 9 SDK z sierpnia 2007, wspiera C++ więc zupełnie ma się to nijak tak mi się wydaje do XNA (weekend wciąż przede mną!). Może być ciekawym frontendem do DX9, ale to luźny wniosek. Fajnie, że jest dołączone gratisowo. Kilka minut na stronie dostawcy napawa mnie ciekawością, więc napewno w najbliższym czasie będę chciał powiedzieć coś więcej.

Na razie mam tylko filmik:

Technorati Tagi: Polish Posts,coding,Visual Studio,gamedev