[PL] Windows 7 - filary systemu (poniekąd: Podsumowanie PDC cz. 2)

Parę dni temu w naszym biurze w Warszawie Tomasz Kopacz zorganizował Forum Architektów i Programistów, na którym wspólnie z nim i Arturem Żarskim zrobiliśmy małe streszczenie konferencji PDC.
Wyszło zapewne dosyć chaotycznie, głównie z nadmiaru materiału, niedoboru czasu i zmęczenia organizmu :) Każdy z nas wskakiwał na scenę średnio co 10-15 minut na swoje 10-15 minut pojedynczego tematu.
Konferencja trwała dobre parę godzin, tematów nie brakowało. Mam takie poczucie, że sami sobie pewnego rodzaju schizofrenię wkręciliśmy i tematyczne ADHD, nie mówiąc już o naszych słuchaczach.

Zatem trochę bardziej na spokojnie o jednym takim slocie parominutowym, który ja sam zająłem. Było o fundamentach Windows 7.
W zasadzie temat mógłbym zamknąć na paru punktach:

1) Po pierwsze spójrzmy na Windows 7 nie tylko jako system operacyjny, ale i jako klienta usług zawieszonych "w chmurze". W kontekście ogłoszonego na PDC Azure, trudno zignorować ten kontekst.
2) Kontekst Windows Vista. Ja osobiście nie mam żadnych przykrych doświadczeń z Windows Vista (a od SP1 jestem nawet bardzo zadowolony), natomiast percepcja na rynku jest jaka jest i trudno jest to zignorować. Windows 7 adresuje także tę kwestię.
3) Skoro już o adresowaniu mowa, to rozdzieliłbym rozmowę o Windows 7 na dwie perspektywy
    a) użytkownika końcowego (z zestawem cech systemu samego w sobie oraz tego co może zobaczyć w aplikacjach targetujących ten system)
    b) perspektywa programisty, który ma możliwość pisania aplikacji dedykowanych pod cechy Windows 7 i nie tylko
4) Ten punkt to już raczej podsumowanie, skoro coraz więcej wiemy to jak się można przygotować na premierę i jakiego okres czasu można przewidzieć na takowe przygotowania i realną pracę plus testy.
5) Dodatkowe zasoby jakie są już teraz możliwe do znalezienia, które mogą być pomocne w lepszym ogarnięciu powyższych punktów.

Rozwijając w paru zdaniach każdy powyższy punkt:
Ad 1)
Naturalnym kontekstem pracy Windows 7 będzie sieć. Do takiego środowiska wydaje mi się wszyscy już zdąrzyliśmy się przyzwyczaić. Jest komputer i jest Internet. W związku z tym naturalnym rozwinięciem Windows (OS) jest chociażby Windows Live. Aplikacji i usług tam będzie tylko przybywać, część z tych aplikacji, które teraz rozpoznajecie jako systemowe będą działały w ekosystemie Windows Live. Połączenie oprogramowania i usług dostępnych w sieci będzie coraz bardziej naturalnie wkomponowane w system.

Ad 2)
Windows 7 zbudowany jest na podwalinach jakie daje mu Windows Server 2008 oraz Windows Vista SP1. Ten sam kernel, który został od czasu premiery Windows Vista znacząco usprawniony. Zaowocuje to bardziej przemyślanym spojrzeniem na wiele nowych cech systemu, zwiększoną wydajnością i paroma innymi elementami, których nienajlepszą implementację w Windows Vista sami nie raz pewnie krytykowaliście. O tym parę słów więcej przy punkcie 3a). To co jeszcze jest istotne, powstawanie Windows 7 odbywa się przy o wiele lepszej atmosferze współpracy pomiędzy Microsoft, dostawcami sprzętu i aplikacji. Celem wszelkich działań wokół tego tematu (a to się de facto dzieje) jest zagwarantowanie, że kompletne doświadczenie pracy z komputerem (HW, OS + Aplikacje) będzie tylko i wyłącznie pozytywne. System będzie lepiej wspierał otwarte standardy, przykładem może być Internet Explorer 8 czy chociażby obsługa otwartych standardów plików w systemi (jak możliwość zapisu dokumentu w formacie ODF z Wordpada). Całość tych wymienionych i niewymienionych działań także ma się przyczynić do zwiększonej kompatybilności systemu ze światem go otaczającym i samego w sobie (ten sam kernel, ten sam model sterowników, te same wymagania co do certyfikacji aplikacji).

Ad 3a)
Gruby temat, wydajność. W zauważalny sposób poprawiona. Dotyczy to mniejszego zużycia pamięci i zasobów, bardziej wydajnych operacji I/O (np. przy indeksowaniu plików), dużo czasu poświęcono na bardziej wydajnemu wykorzystaniu baterii w laptopach. System powinien się ładować szybciej (tutaj kompletnie zmieniono proces). System powinien być bardziej czuły na reakcje, nikt nie lubi wyszarzonych okienek z komunikatem "... not responding". Jedna uwaga pod kątem skalowalności, Windows 7 będzie obsługiwał do 256 procesorów.
Kolejna rzecz, User Experience. Nowy Taskbar, nowy layout wielu systemowych aplikacji. Nowa filozofia działania wielu systemowych elementów (jak chociażby UAC). Tematów jest wiele, naturalnym podsumowaniem tutaj było by -> użytkownicy to odczują i zobaczą.

Ad 3b)
Rzecz raczej nieunikalna dla Windows 7, ale wbudowany .NET Framework 4.0. Poza nim od groma nowych API i bibliotek do wykorzystania. Ribbon dostępny w systemie z poziomu .NET oraz WinAPI. Nowy element - Jump Lists, przy nich od razu wychodzi ciekawy sposób na integrację aplikacji z desktopem. Bibioteki zasóbów (assets) na dysku dostępne także od strony programistycznej. Nowe API do obsługi MultiTouch, Ink czy Speech, nowa wersja DirectX. Można by wymieniać i wchodzić w szczegóły i dalej opowiadać, natomiast to co jest jeszcze ciekawe i ucieszy programistów natywnych (C/C++). Wiadomo, że Microsoft od dawna solidnie inwestuje w .NET Framework i wydawało by się, że poza tym co konieczne to, zapomomniał o świecie natywnym. Nic bardziej mylnego. Temat wszystkich nowości i nie tylko szeroko został uwzględniony w Windows 7 oraz Visual Studio 10, tak aby wszystkie nowe funkcjonalności były jak najbardziej wygodnie wyeksponowane także dla świata natywnego.

Ad 4)
Na PDC uczestnicy dostali wersję "M3" systemu. Zapewne nie później niż do końca stycznia powinna ukazać się Beta i wtedy naprawdę się zacznie :) To oczywiście wciąż luźna spekulacja (w kwestii daty), natomiast jeśli chcielibyście być na bieżąco to oczywiście zapraszam na blog http://blogs.msdn.com/e7/ Jeśli już testujecie, lub zamierzacie zacząć gorąca prośba o zgłaszanie swoich opinii via Customer Feedback. Te dane naprawde ktoś potem analizuje i są krytycznie potrzebne. Co dalej po zbliżającej się Beta, trudno powiedzieć. Pewnie jak to zwykle.. jakieś RC a potem RTM. Z kalendarzem na ten moment nawet nie strzelam :)

Ad 5)
Wspomniałem o http://blogs.msdn.com/e7/. Polecam każdą sesję z PDC na ten temat oraz materiały na Channel 9. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nowe informacje napewno będę się starał powiadamiać na bieżąco.

Technorati Tagi: Polish posts,Windows 7