[PL] Windows 7 – wrażenia własne – 0x03 – Zarządzanie mediami

Okay, wracam do Windows 7. Pobrałem SDK i w ten weekend zamierzam w końcu potestować nowe API, natomiast póki co wciąż jeszcze perspektywa użytkownika. Chciałem napisać parę słów o zarządzaniu mediami w oparciu o nowy element Windows 7 - biblioteki.

Właśnie, pamiętacie WinFS? Coś mi się wydaje, że namiastkę paru idei z niego zostało zaprzęgniętych w Bibliotekach. Jak spojrzycie na swój profil to powinniście zobaczyć taką rzecz:

image

W poprzednich Windowsach coś podobnego też było prawda? Tutaj zaś nie trzeba posiadać swoich zasobów w folderze profilowym, aby były widoczne jako część biblioteki.
Weźmy na przykład muzykę. Mam na dysku D:\Music, gdzie wrzuciłem sobie swoją muzykę z Audio CD.

image

Spójrzcie na Toolbar. Trochę inaczej wygląda. To też szersza historia, w różnych folderach pojawiają się różne opcje kontekstowe, pod którymi kryją się operacje. Natomiast teraz widzimy tam “Include in library”. Wybieram tę opcję i mogę określić w której bibliotece ma się znaleźć moje medium.

image

I ciach, Pink jest już w Muzyce siedząc w swoim oryginalnym podkatalogu.

image
W tej przykładowej bibliotece mamy też na przykład uwzględnione wszystkie playlisty z Windows Media Player’a. Jak wchodzimy do naszej muzyki to Explorer wygląda i zachowuje się trochę jak biblioteka mediów w WMP. Pasek adresowy pokazuje nasze zasoby według hierarchii "Muzyka – Artyści – Albumy – Piosenki".
image
Możliwa oczywiście też jest inna hierarchia, jak np. po gatunkach:

image
Wiadomo, że jest to funkcjonalność, którą odtwarzacze mają od dawna, natomiast tutaj takie możliwości są bardzo sympatycznie zintegrowane z systemem operacyjnym.
Typów bibliotek w systemie jak zobaczyliście wyżej jest więcej. Nie ma też problemu aby zrobić coś takiego:

image

Przy okazji, nowy WMP wygląda tak:

image

Może oczywiście wyglądać tak jak poprzednie (w trybie zarządzania biblioteką), natomiast jeśli już takie zarządzanie mogę zrobić też w systemie to powyższa lżejsza wersja WMP, gdy już wybiorę muzykę jaką chcę sobie puścić, uruchamia się dosłownie w pół sekundy.

Podsumowujac biblioteki - jest do nich API (Win32/.NET). Nie testowałem jeszcze możliwości, ale w głowie tlą się pomysły..

Technorati Tags: Polish Posts,Windows 7