[PL] Windows Roadmap - aktualizacja

Nie wiem czy zwróciliście uwage na list otwarty od Billa Veghte związany z aktualizacją planów dotyczacych dalszego rozwoju i strategii wokół Microsoft Windows.

Jeśli nie to jest on tutaj:
http://www.microsoft.com/windows/letter.html

Streszczając, list ten można podzielić na trzy części. (Windows XP, Windows Vista, Przyszłość Windows)

Dla fanów Windows XP istotne informacje dotyczą dostępności:
* 30 czerwca 2008 (najbliższy poniedziałek) przestanie być możliwy zakup Windows XP z nowymi komputerami. (nie mylić ze wsparciem, które trwa zgodnie z polityką cyklu życia produktów Microsoft)
* Windows XP dalej będzie dostępny w sprzedaży tylko przy bardzo tanich rozwiązaniach desktopowych (low-end) jako OEM. Tutaj data jest rozszerzona 31 stycznia 2009.

Windows Vista to bieżący, gorący temat. Wyciągając najistotniejsze informacje, dalsza praca nad usprawnieniami w systemie dotyczyć będzie 3 głównych i zaadresowanych już punktów:
1) Poprawa kompatybilności zarówno po stronie sprzętu (sterowniki) jak i aplikacji (certyfikacja)
2) Usprawnienia związane z jakością i wydajnością
3) Współpraca z partnerami dostarczającymi komputery osobiste aby wspomóc w lepszych doświadczeniach z komputerami wyposażonymi w Windows Vista.

Część z tych elementów to już poniekąd Windows SP1, część to po prostu praca u podstaw, która i mnie bezpośrednio dotyczy (pomoc w kompatybilności aplikacji pod Windows Vista).
Część to po prostu sprawnie zorganizowany biznes, który też się w gruncie rzeczy już dzieje.

Ja na ten moment osobiście z Windows Vista jestem bardzo zadowolony i powyższe widzę właśnie tak, cały czas się dzieje, a focus to pewnie głównie wokół percepcji samej w sobie, bo na ten moment to chyba to jest największa bolączka systemu tak jak rozmawiam z niektórymi malkontentami. :)
Przy Windows Vista warto podkreślić, że w okresie od wydania do "teraz" wykryto 2 razy mniej luk związanych z bezpieczeństwem niż w analogicznym przypadku związanym z Windows XP (SP2). Znaczy to, że założenia przyjęte i zaimplementowane w kontekście bezpieczeństwa się sprawdzają. Good for it.

Ciekawostki dotyczące Windows "7" są stonowane i spójne z tym co głosił Steven Sinofski.
Data: ~ "3 lata po 31 stycznia 2007"
Wizja: brak szczegółów na ten moment, poza przyznaniem się, że lekcja odrobiona na Windows Vista powinna zaoszczedzić wielu problemów.
Pytanie "co teraz"?: Oczywiście Windows Vista i Bill zachęca do sprawdzenia systemu (jeśli tego jeszcze nie zrobiliście) osobnymi argumentami dla świata Enterprise oraz Home i Small Business.

Dla znających angielski oczywiście polecam pełną lekturę w oryginale.

Technorati Tagi: Polish posts,news,babbling,Windows