[PL] Z powrotem w kraju - podsumowanie

No i właśnie przeżywam powrotnego jet laga. Techready się zakończyło.
Podsumować je mogę tak: mnóstwo ciekawych informacji technicznych, interesujących spotkań i owocnych decyzji, które niedługo będą miały odzwierciedlenie w moich lokalnych działaniach.

Jak wspomniałem Model MVC w ASP.Net bardzo mnie urzekł. Tak mi się spodobał, że aż miałem na ten temat napisać artykuł. Bartek Szafko pochwalił się, że mnie ubiegł. :)

I bardzo dobrze, zachęcam jeszcze raz do zajrzenia na jego bloga:
http://bartekszafko.pl/index.php/blog?cat=31 
Naprawde warto!

Cała sytuacja z rozdzieleniem warstw, ustawieniem tabeli routingu w aplikacji. Ustandaryzowanej hierarchii adresów a aplikacji. Normalnie pycha, aż się chyba na nowo przekonam do tworzenia aplikacji WWW :)

Co do SQL Server 2008. Przyjrzałem się przestrzennym typom danych. W skrócie mamy ich trzy rodzaje wraz z podtypami:

 • Wektorowe
  • Punkty
  • Linie
  • Polygony
 • Rastrowe:
  • Zdjęcia satelitarne
  • Zdjęcia lotnicze
 • Kolekcje i kombinacje powyższych

Nie jestem mocny z tematyki GIS, ale prezentacje na których byłem oświeciły mnie trochę gdzie można by tej technologii użyć. Do tej pory myślałem, że mając odpowiednie dane można sobie zrobić własnego lokalnego Virtual Earth'a. A tu hop-siup, że też na to sam nie wpadłem, aby za pomocą powyższych mechanizmów zaimplementować chociażby mapę kanalizacji, linii elektrycznych, map katastralnych, itd.

Do samego VE z tego co zrozumiałem możliwa jest łatwa integracja w postaci mash-up'ów, czego dobrym przykładem jest aplikacja napisana przez mojego kolegę z UK:

http://blogs.msdn.com/mikeormond/archive/2008/02/06/spatial-data-in-sql-server-2008.aspx

http://mikeo.co.uk/demo/sqlspatial/default.aspx

Swoją ta aplikacja to specifyczny dowód na potrzebę aplikacji, która by ułatwiła import danych do bazy z narzędziem wizualnym lub zestaw plugin'ów do zapewne istniejących narzędzi tego typu. Tutaj ciąglę robię sobie research. Tak czy siak temat mnie zaciekawił.

Chętnie bym pobadał nowe funkcjonalności pod kątem wydajnościowym. Posłuchałem dużo na temat indeksów opartych na przeróżnych N-drzewach jak quad-trees, B-Trees, C-Trees.
Wykorzystanie bounding box'ów + quad-trees przypomina mi trochę tworzenie generatora otwartego terenu w grafice komputerowej z różną gęstościa LOD (Level of Detail). Ciekawe jak człowiek ma trochę pojęcia o jednym, niewiele o drugim i nagle odkrywa jak się to wszystko ładnie łączy.

Jak ktoś z was jest zainteresowany dokładniejszymi informacjami w temacie to zapraszam na poniższego bloga:

http://blogs.msdn.com/isaac/

Ze spotkania z Stevem Sinofskym wyszedłem z niesprecyzowanymi odczuciami. Ciekawa persona. Bardzo gadatliwy, z poczuciem humoru i może przez to trudno było wydobyć jakieś konkretne ciekawe informacje nawet w wewnętrznym gronie. Na każde pytanie, do którego można było zbudować odpowiedź w maximum 5 minut jego odpowiedź trwała minimum tyle. Nie dało to dużo swobody w zadawaniu zmasowanej ilości pytań a na spotkaniu było nas około 40 i każdy chciał o coś zapytać :)

O misia w związku z tym nie zapytałem, za to dowiedziałem się trochę na temat kuluarów Windows Vista SP1 (powinniście być zadowoleni), Windows 7 (niestety tutaj musze milczeć jak grób) oraz następnej "wersji" Windows Live oraz integracji usług online i desktop jak chociażby kalendarza.

Tak jak wspomniałem, sam miałem solidną listę pytań, które niedoczekały się odpowiedzi. Cóż, może następnym razem.

Kolejny duży temat: Software + Services. Niedługo (tak na wakacje) powinniście spodziewać się serii dodatków do Visual Studio (i nie tylko) wspomagających tworzenie aplikacji w tym modelu. Mam na myśli chociażby dedykowane narzędzia rozwiązujące za was problemy projektowania i tworzenia poszczególnych elementów architektury w ramach tego modelu (jak chociażby provisioning).

Tyle co mi przychodzi na ten moment z tych informacji, którymi wydaje mi się, że mogę się pochwalić.

Technorati Tagi: Polish Posts,conferences,news,babbling,coding