Sesja Otwarcia – Azure, Visual Studio 2010, AppFabric i inne tematy

Sesja otwarcia (keynote) na PDC09 przed chwilą się skończyła. Aż tak strasznie mnie nie zszokowała, czekam na dzień jutrzejszy (Scott Gurthie, Steve Sinofsky).

Prowadzący Ray Ozzie oraz Bob Muglia głównie opowiadali o Windows Azure i technologiach, które Windows Azure uzupełniają.

Ciekawą rzeczą jest możliwość hostowania projektów nie tylko w 100% opartych na technologiach Microsoft. Dobrym przykładem była prezentacja twórcy Wordpress Matta Mullenweg’a, który pokazał Wordpress dostępny jako usługa hostowana na Windows Azure. Wystąpił też jeden z jego klientów, który z tej usługi już korzysta (jakiś taki amerykański joe monster czy demotywator, nie pamiętam nazwy, znajdziecie).

Wordpress to PHP + mySQL oczywiście, poza tym jak już wspomniałem wcześniej nie ma problemu aby na Azure’rze działała aplikacja napisana w Javie. Po prawdzie Don Box pokazał nawet ekstremalny przykład CGI w C++ z wstawkami assemblerowymi (dla uber-geeków).

Wordpress reprezentuje solidną część kultury Web 2.0. Kolejny przykład z tego podwórka to Twitter. Polecam wam aplikację napisaną przez Seesmic i wykorzystującą Silverlight. Ciekawa aplikacja, która dla mnie pokazuje wprost wykorzystanie Twitter w stylu niedawno zapowiedzianego Google Wave niemalże. Naciągane porównanie, głównie przez to, że Twitter sam w sobie jeszcze nie dojrzał do tego typu konwersacji, ale przeraża mnie jak szybko dojrzewa (ponownie redefiniując prywatność oraz tempo i zasieg informacji).

Ogłoszono oczywiście wiele nowych technologii i inicjatyw jak:

  • Microsoft Pin Point
  • Microsoft codenamed “Dallas”
  • Microsoft codenamed “Sydney”
  • AppFabric Beta 1 (czyli dawny Dublin)

Więcej napiszę później, biegnę na kolejną sesję (Don’a Boxa) na temat modelowania.