Xna 4.0 – kosmetyczne zmiany w konstrukcji projektu

Jeśli mamy jakiekolwiek doświadczenia z Xna tworząc nowy projekt nie powinniśmy się zdziwić, ale za to raczej w większości z nas docenimy kosmetyczne zmiany w organizacji projektu. Moim zdaniem pomocne w poprawieniu przejrzystości projektu.

Po pierwsze referencje. W Xna 4.0 jest więcej Assemblies rozbitych z poszczególną funkcjonalnością. Przy istniejącym projekcie z poprzednich wersji jest to jedna z rzeczy, która na dzień dobry nie pozwoli nam skompilować projektu.

image

Tak jak to widać na zrzucie ekranu po lewej (1) w Xna 4.0 będziemy musieli dodać osobne DLLki z Assemblies, które zawierają interesujący nas podzbiór funkcjonalności. W przypadku gdy nie będziemy chcieli naładować wszystkiego nasza aplikacja będzie trochę lżejsza. Istotne w przypadku szybkości ładowania aplikacji (zwłaszcza na telefonie).

Dodatkowo zmieniła się trochę organizacja zawartości (2, 3). W projekcie Xna 4.0 nasz Content będzie rezydował w osobnym projekcie. Wszelkie referencje do rozszerzeń potoku zarządzającego zawartością (Content Pipeline) dodajemy do tego właśnie projektu a w głównym projekcie pojawia się tylko referencja do projektu z zawartością.

Podstawowy przepływ w grze pozostał bez zmian w klasie Game znajdziemy znane nam już metody LoadContent,UnloadContent, Update i Draw gotowe do przeciążenia i obsługi odpowiednich wydarzeń.