Biztalk grubuna yeni bir sunucu eklerken karşılaşılabilecek "SSO Master Secret Server" Mismatch hatası - 80004005

Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde karşılaşmış olduğum bir problemden sizlere bahsetmek istiyorum.

Diyelim ki Biztalk grubunuza yeni bir server eklemek istiyorsunuz.Mevcut sunuculardan konfigürasyonu "export" edip yeni sunucuya "import" ettiniz. Ayarları kontrol ettikten sonra "Apply" diyerek konfigürasyon adımlarını tamamladınız. Fakat karşınıza aşağıdaki gibi bir hata mesajı çıktı:

TITLE: Microsoft BizTalk Server Configuration Wizard
You have specified to join a BizTalk group that is pointing to a different Enterprise Single Sign-On (SSO) Master Secret Server. You will need to re-configure the local Enterprise Single Sign-On to join to the same SSO system.

Detayı görüntülemek için "setup" logunu incelediniz ve bu sefer aşağıdaki gibi bir hata kodu görmektesiniz.

[2013-01-18 11:06:45:0461 Error BtsCfg] d:\bt\9359137\private\source\setup\btscfg\btscfg.cpp(1855): FAILED hr = 80004005

Uzunca bir süredir Biztalk sunucunuz sorunsuz olarak çalışıyor olabilir. Hatayı incelediğimde bu sorunun konfigürasyon sırasındaki bir akış sebebi ile meydana geldiğini, ve sorunun "SSO Master Secret Server" konfigürasyonundaki bir uyumsuzluk sebebi ile oluştuğunu gördüm. Diğer bir deyişle konfigürasyon sırasında çalışan bir fonksiyon, "BizTalkMgmtDb" veritabanındaki "dbo.adm_group" tablosunda bulunan "SSOServerName" alanı ile "SSODB" veritabanında "SSOX_GlobalInfo" tablosundaki "gi_SecretServer" alanı birbiri ile aynı mı onu kontrol ediyordu. Farklılık görmesi durumunda bunun bir çelişki olduğunu belirterek konfigürasyon başarısız oluyordu. Aslında bu, önceden konfigüre edilmiş MSS (Master Secret Server) 'ın daha sonra değiştirilmiş olabileceğini fakat bunun düzgün bir şekilde yapılmadığını gösteriyor.

 "BizTalkMgmtDb" -> "dbo.adm_group" -> "SSOServerName" alanı ilgili Biztalk Group’a sağ tıklayıp özellikler dediğiniz de "SSO Server Name" alanı ile aynıdır.

 

"SSODB"->"SSOX_GlobalInfo"->"gi_SecretServer" alanını ise "SSO Administration" aşağıdaki gibi "Master Secret Key" alanını kontrol ederek görebilirsiniz.

Bu tip bir durumu gidermek için, Biztalk Group’a sağ tıklayıp özellikler sekmesinden "SSO Server Name" alanına "SSO Administration" üzerinde gördüğümüz "Master Secret Server" ismini kopyalayabilirsiniz. Bu sayede, konfigürasyon sırasında herhangi bir "Mismatch" oluşmuyor olacak. Bu tip bir değişikliği yapmadan önce, her zamanki önerimi tekrarlamak istiyorum. Öncesinde işinizi garantiye almak için, tüm biztalk veritabanlarının ve konfigürasyonlarının yedeklerini almanızı, tüm "host instance" ları ve "SQL Agent"ı durdurduktan sonra bu denemeyi gerçekleştirmeniz daha güvenli olacaktır. Eğer halihazırda bir back-up stratejiniz varsa, onu da bu işlemden önce uygulayabilirsiniz.

 

İyi çalışmalar,

Mert Öztürk