Biztalk Servislerinin yeniden başlama sorunu - SCM Event Id: 7001 / 7022

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere Biztalk servisleri ciddi bir problemle karşılaştığı zaman tekrar başlatılacak şekilde sonlandırılır. Servisin kapanmasının birçok nedeni olabilir, fakat burada önem arzeden şey servisin yeniden başlayabilmesidir. Çünkü birçok Biztalk uygulamasının tekrar çalışabilir duruma gelmesi buna bağlıdır. Aşağıda Biztalk Servislerinin kapanması ile sonuçlanan örnek bir ‘event’ ı görebilirsiniz.

 Event ID: 5410: Description: An error occurred that requires the BizTalk service to terminate. The most common causes are the following:

1) An unexpected out of memory error. OR

2) An inability to connect or a loss of connectivity to one of the BizTalk databases.

The service will shutdown and auto-restart in 1 minute. If the problematic database remains unavailable, this cycle will repeat.

  Aynı şekilde Server’ınızı restart ettiğiniz zamanda Biztalk servislerinin yeniden başlayacağını düşünürüz. Fakat bazı durumlarda bu gerçekleşmeyebilir. Servislerin başlamadığını görüyorsanız, öncelikle ‘System Event’ loglarını kontrol ederek aşağıdaki gibi iki ‘Service Control Manager’ event'ının kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edin:

 Biztalk Servisleri için:

Event Id: 7001

The BizTalk Service BizTalk Group : BizTalkServerApplication_SWIFT_Outgoing service depends on the Enterprise Single Sign-On Service service which failed to start because of the following error:

After starting, the service hung in a start-pending state.

 SSO için :

Event Id: 7022

The Enterprise Single Sign-On Service service hung on starting.

 Problemin sebebi Biztalk Servisleri ile ‘Single Sign On’ SSO servisinin birbirlerine bağımlı olması ve dolayısı ile servisler başlatılırken bir ‘race condition’ oluşabilmesidir. Bunu engellemek için ilgili makalede de anlatıldığı gibi SSO ve Biztalk servislerinin ‘Startup’ özelilklerine gelerek ‘Automatic (Delayed Start)’ seçmeliyiz:

 

 İyi çalışmalar,

Mert Öztürk