Windows Phone 7 Telefonlar İçin Uygulama Geliştirme Ortamının Hazırlanması

Bu makale, Windows Phone 7 cep telefonları için uygulama geliştirme ile ilgili yazacağım seri makalelerin ilkidir. Makalede uygulama geliştirme ortamının kurulması ile ilgili adımları özetliyorum. Makaleyi yazarken Microsoft’un ilgili MSDN makalelerinden bir derleme yapmayı tercih ettim. Amacım, Windows Phone 7 cep telefonları için uygulama geliştirmek isteyen yazılımcılara, geliştirme ortamlarını hızlıca hazırlamaya yardımcı olacak bir Türkçe kaynak hazırlamaktır. Makaleyi yazarken yararlandığım MSDN makalelerinin linklerini bu makalenin referanslar bölümünde bulabilirsiniz.

Windows Phone SDK’yı kullanabilmeniz için Windows Vista ya da üstü bir işletim sistemine ihtiyacınız olacaktır.

Windows Phone 7 uygulama geliştirme ortamını kurmanız için makinenizde Visual Studio’nun kurulu olmasına gerek yoktur. Eğer Visual Studio kurulu değilse SDK kurulumu ile birlikte ücretsiz Visual Studio 2010 Express for Windows Phone da kurulacaktır. Eğer bilgisayarınızda Visual Studio 2010 Professional ya da üstü bir Visual Studio sürümü kurulu ise, SDK kurulumu ile birlikte bir add-in yüklenecek ve ilgili proje tipleri gelecektir.

Windows Phone SDK kurulumu

İlk adım olarak bilgisayarınıza Windows Phone SDK 7.1’i kurmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adresten Windows Phone SDK 7.1’i indirin ve kurulumunu yapın.

Windows Phone SDK 7.1
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=27570

Kurulumdan sonra aşağıdaki adresten Windows Phone SDK 7.1.1 güncellemesini indirip kurun:

Windows Phone SDK 7.1.1
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29233

Kurulum için gerekli olan minimum sistem ihtiyaçları aşağıdaki gibidir:

 • Windows Vista ya da üstü bir işletim sistemi (32bit ya da 64bit)
 • Kurulum için gerekli olan 4 GB boş disk alanı 3 GB RAM
 • DirectX 10 veya üstü yetenekleri olan WDDM 1.1 driver’lı grafik kartı (Windows Phone Emulator için gerekli)

Windows Phone SDK 7.1 şunları içerir:

 • Visual Studio 2010 Express for Windows Phone
 • Windows Phone Emulator
 • XNA Game Studio
 • Expression Blend for Windows Phone
 • Örnekler
 • Dökümantasyon

Windows Phone SDK 7.1.1 güncellemesi şunları içerir:

 • Güncellenmiş bir 512MB Windows Phone Emulator
 • Uygulamalarınızı 256MB’lık cihazlar için test edebilmenizi sağlayacak 256 MB Windows Phone Emulator
 • Visual Studio için IntelliSense desteği

Kurulum ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki MSDN makalesinde bulabilirsiniz.

Installing the Windows Phone SDK
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff402530(v=vs.92).aspx

Windows Phone SDK kurulumu aşamasında karşılaştığınız her türlü sorunu, internette araştırarak çözemediğiniz durumda, bana veya diğer yazılım geliştiricilere bu makalenin yorumlar / comments kısmından ulaşarak yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca http://create.msdn.com/en-US/home/feedback adresindeki seçenekleri kullanarak konu ile ilgili newsgroup’lara veya yazılım geliştirme topluluklarına ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Geliştirme ortamının test edilmesi

Şimdi Windows Phone 7 uygulaması geliştirerek ortamımızın çalıştığını test edelim. Ama öncesinde Windows Phone 7 için hangi framework’leri kullanarak uygulama geliştirebileceğimizi kısaca özetlemek gerek. Windows Phone 7 için iki şekilde uygulama geliştirebilirsiniz:

Silverlight Framework: Silverlight Framework’ü XAML tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bu yöntemi genellikle oyunlar dışındaki uygulamaları geliştirmek için kullanacaksınız.
XNA Framework: XNA Framework’ü kullanarak kolaylıkla Windows Phone 7 üzerinde çalışan oyunlar geliştirebilirsiniz.

Eğer Windows Phone 7.5 için uygulama geliştiriyorsanız, Silverlight ve XNA Framework’lerini aynı proje içinde kullanabilirsiniz.

Bu framework’lerin detaylarına ilerleyen makalelerde değinecek ve örnek uygulamalar geliştireceğiz. Şimdilik sadece ortamımızın çalıştığını ve Windows Phone Emulator’ü sorunsuz kullanabildiğimizi görmek için çok basit bir uygulama geliştirelim ve emulator içinde çalıştıralım. Aşağıdaki adımları takip ederek bir proje oluşturun ve test edin:

1) Visual Studio 2010 ya da Visual Studio 2010 Express for Windows Phone uygulamasını çalıştırın.

2) File --> New Project ile yeni bir proje oluşturun. Project Template olarak Silverlight for Windows Phone seçin ve projeye bir isim vererek kaydedin:

3) Karşınıza uygulamanızı geliştirmeyi düşündüğünüz Windows Phone işletim sistemini seçeceğiniz ekran gelecektir. Hedef işletim sistemi olarak Windows Phone OS 7.1 seçin:

4) Visual Studio içinde proje dosyaları yaratlılacak ve MainPage.xaml sayfasının dizayn ve kod görüntüsü gelecektir. Uygulamanızın XAML kod kısmında <StackPanel> ve </StackPanel> arasında kalan ApplicationTitle ve PageTitle <TextBlock> kısmını bulun ve aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi uygulamanızın ana sayfasında görünecek uygulamanın ismi ve sayfa başlığını istediğiniz gibi değiştirin:

5) Uygulamanızı F5 ya da CTRL-F5’e basarak çalıştırın. Uygulamanız derlenecek, Windows Phone Emulator çalıştırılacak, arkaplanda uygulamanız emulator’e deploy edilecek ve çalıştırılacaktır. Karşınıza aşağıdakine benzer bir görüntü gelmelidir:

Bu ekranı gördüyseniz, tebrikler, artık Windows Phone 7 için uygulama geliştirmeye hazırsınız demektir :) Şimdi referanslar bölümünde yeralan örnek uygulamalardan bir tanesi ile devam edebilirsiniz...

Örnek projeyi çalıştırma aşamasında karşılaştığınız her türlü sorunu, internette araştırarak çözemediğiniz durumda, bana veya diğer yazılım geliştiricilere bu makalenin yorumlar / comments kısmından ulaşarak yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca http://create.msdn.com/en-US/home/feedback adresindeki seçenekleri kullanarak konu ile ilgili newsgroup’lara veya yazılım geliştirme topluluklarına ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Sonuç

Bu makalede Windows Phone 7 telefonlar için uygulama geliştirme ortamını hazırladık. Bundan sonraki makalelerde hızlıca Windows Phone 7 arabirimi üzerinden geçerek Silverlight ve XNA tabanlı uygulamalar geliştirip Marketplace’e yüklenmesi ile ilgili bilgileri paylaşacağım.

Referanslar

Windows Phone SDK 7.1
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=27570

Installing the Windows Phone SDK
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff402530(v=vs.92).aspx

Windows Phone SDK 7.1.1 Update
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29233

What's New in the Windows Phone SDK 7.1.1 Update
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh855084(v=vs.92).aspx

How to: Create Your First Silverlight Application for Windows Phone
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff402526(v=vs.92).aspx

How to: Create Your First XNA Framework Application for Windows Phone
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff472340(v=vs.92).aspx

App Hub – Develop For Windows Phone and XBox 360
http://create.msdn.com

Geçerli olduğu platformlar

Windows Vista ve üstü işletim sistemleri (32bit veya 64bit)

--
AMB