Expression Encoder za darmo!

Tym razem zupełny “ekskluziw”: jestem chyba pierwszą osobą, która z przyjemnością może donieść, że wraz z trzecią wersją Expression Encodera pojawiła się edycja dostępna za darmo. Wiedza ta wciąż nie jest jeszcze powszechna, głównie ze względu na zamieszanie związane z całą linią produktową (i opóźnienia w aktualizacji stron firmowych :). Warto więc wiedzieć, że produkt dostępny pod przyciskiem “ Download Trial ”:

image

nie posiada typowych dla próbnych wersji limitów, jak ograniczony czas działania. Jego płatnym uzupełnieniem jest aplikacja Expression Encoder 3+ IIS Smooth Streaming (uff, widzę tu kolejne zadanie dla specjalistów od brandingu), która nie jest już dostępna niezależnie, ale pojawia się wyłącznie jako składnik pakietów Expression Studio, Expression Web oraz subskrypcji Expression Professional. Tym sposobem dostaliśmy wreszcie długo oczekiwanego następcę darmowego Windows Media Encodera. Na koniec krótka lista funkcjonalności, których nie znajdziemy w wersji bezpłatnej:

  • wsparcie dla kodeków, które wymagają opłat licencyjnych (np. MPEG2, H.264, AC3), ale Windows Media oczywiście działa :)
  • przygotowywanie materiałów w trybie Smooth Streaming
  • pojedynczy screen capture został ograniczony czasowo – wierzę, że przełoży się to na jakość screencastów.

Poza tymi różnicami dostajemy kompletny produkt.