Zakręcony: relacja z MIX08 - dzień 2

 

Dzisiejszy poranek przyniósł mnóstwo dobrych, ciekawych i zaskakujących wiadomości. Na sesję otwierającą z udziałem między innymi Raya Ozzie i Scotta Guthrie czekali wszyscy. Po kolei:

 

Windows Live i usługi

Ray po raz kolejny podkreślił wagę transformacji technologicznej, w przededniu której jesteśmy. W drodze ku utility computing wiele produktów kojarzonych z dystrybucją w postaci standardowych (fakt - coraz ładniejszych:)) pudełek zaczyna zmieniać swoją postać. Wystarczy spojrzeć choćby na Microsoft Office System. Jednym z głównych źródeł innowacji jest i będzie w tej chwili rozwój platformy do współpracy i dzielenia się informacjami z użytkownikami w ramach Office Live.

Największą niespodzianką były dla mnie wspomniane jedynie bardzo pobieżnie SQL Server Data Services, czy udostępnienie silnika bazy danych jako usługi! Pomysł brzmi naprawdę rewolucyjnie, ale jeśli uda się przezwyciężyć naturalne obawy potencjalnych użytkowników (ile z nich ma racjonalne postawy to oczywiście inna sprawa), może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Microsoft Internet Explorer 8

Pierwsze słowo, które ciśnie mi się na usta brzmi "nareszcie". Mam nadzieję, że nowa wersja przeglądarki pozwoli mi wreszcie stać się jej miłośnikiem. Parafrazując prelegenta, mam nadzieję, że moje dzieci nie zapytają mnie kiedyś : "Daddy, did you break the web? ".

Punkt pierwszy to standaryzacja - pełne wsparcie dla CSS 2.1, aktywny udział w pracach W3C, w tym dostarczenie komitetowi zbioru (w tej chwili już ponad 700 sztuk!) scenariuszy testowych, mających na celu uniknięcie problemów z interpretacją zapisów w dokumentacji. Warto też wspomnieć o wsparciu dla HTML 5. Jednym z jego przejawów była demonstracja użycia historii stron w przeglądarce uwzględniającej także komunikaty AJAX. Prawie nic - ale prawie robi wielką różnicę. Inną miłą nowością jest możliwość obsługi tzw. connection events, przykładowo sytuacji, w których aplikacja traci łączność z serwisem.

Z funkcjonalnych ciekawostek warto nadmienić jeszcze dwie interesujące technologie. Aktywności (activities) pozwolą na kontekstowe wywoływanie dowolnych usług w oparciu o informacje umieszczone na widocznej stronie WWW. Mówiąc obrazowo, można będzie po zaznaczeniu na stronie adresu wybrać w menu kontekstowym opcję Live Maps i zobaczyć w miniaturowym okienku jego realne położenie. Usługi nie muszą pochodzić od dowolnego dostawcy. Opisuje się je za pomocą prostego języka znaczników - Activity XML. Drugą nowością są web slices - coś pośredniego pomiędzy kanałem RSS i zakładkami (vel ulubionymi). Drobna modyfikacja kodu HTML (tu kłania się specyfikacja WebSlice Markup) i użytkownik ma możliwość zapamiętania wybranego fragmentu strony.

Ze wszystkimi nowościami można zapoznać się już dziś - równolegle pojawiła się pierwsza publiczna beta MSIE 8.

 

Silverlight i wideo

Na początek dobra wiadomość dla wszystkich zastanawiających się nad popularnością tej technologii. Według ostatnich danych liczba pobrań wtyczki Silverlight przekroczyła 1,5 miliona dziennie! Rozwiano przy okazji wątpliwości dotyczących kilku scenariuszy transmisji wideo. Odpowiedzią na brak wsparcia dla MBR (multi bitrate streaming) jest adaptative streaming, czyli możliwość dostosowywania w locie jakości dostarczanego materiału wideo, w zależności od aktualnych parametrów łącza. Zastanawiając się z kolei nad alternatywą do tradycyjnej transmisji strumieniowej warto wziąć pod uwagę nowe możliwości serwera IIS7, czyli inteligentnego buforowania komunikacji HTTP z wykorzystaniem technologii bandwidth throttling. Pozwala ona istotnie zoptymalizować wykorzystanie serwera WWW i całej infrastruktury sieciowej i dostępna jest już teraz wraz z IIS7 Media Pack. Warto też zaznaczyć, że choć nic dotąd nie wiadomo o wsparciu tradycyjnych server-side playlists, istnieje możliwość budowy ramówki w oparciu nie o Windows Media Services, ale właśnie IIS7 i nową opcję web playlist.

Istotne zmiany dotyczą również wykorzystania Silverlight jako nośnika reklam. Pojawią się wkrótce gotowe szablony do Visual Studio 2008, ułatwiające wygenerowanie kompletnych, interaktywnych bannerów reklamowych, obsługujących wideo oraz dających możliwość precyzyjnego śledzenia zachowań widzów. O dojrzałości technologii świadczyć może zaangażowanie potentata DoubleClick, którego przedstawiciel zapowiedział oficjalne wsparcie dla Silverlight 2 jako jednej z obsługiwanych przez ich środowisko technologii. W ramach prezentacji pokazano, jak wiele szczegółowych zdarzeń rejestrowanych jest przy okazji emisji wideo przez ich globalną platformę reklamową.

Sam Silverlight oczywiście istotnie ewoluuje. Jak można było przypuszczać, dostępna od dziś publiczna beta wersji 2 oferuje wsparcie dla wielu nowych kontrolek (ta lista będzie się istotnie powiększać, dzięki zaangażowaniu nie tylko Microsoft, ale również zewnętrznych partnerów). Docelowo interfejs programistyczny umożliwiać ma jak najłatwiejszą przenośność pomiędzy Silverlight a WPF i vice versa. Już w tej chwili mocny nacisk położono choćby na rozbudowę możliwości współpracy z danymi (dostępne jest choćby wsparcie dla LINQ), komunikację (dla chętnych: możliwe jest programowanie z wykorzystaniem socketów) czy wydajność.

Jednym z kluczowych aspektów jest oczywiście kwestia popularyzacji samej technologii. Okazuje się, że nie tylko Novell podtrzymuje swoje zaangażowanie w dostosowanie projektu Moonlight do wersji 2.0. Ogłoszono plany dostosowania wtyczki do potrzeb Windows Mobile, oraz - co jeszcze bardziej zaskakujące, powiadomiono oficjalnie o przygotowywaniu specjalnej wersji Silverlight na telefony Nokia z serii S60 i S40.

 

Wow. WOW! WOW!

Najbardziej widowiskowym składnikiem prezentacji były prezentacje gotowych bądź opracowywanych właśnie rozwiązań. Pierwszym, robiącym wielkie wrażenie było pokazanie możliwości olimpijskiego serwisu CNBC. Ma on duże szanse stać się globalną referencją, jeśli chodzi o nowatorskie wdrożenia multimediów. Twórcy przewidzieli praktycznie wszystkie możliwe scenariusze użycia. Konkurencje sportowe transmitowane będą na żywo, umożliwiając przy tym widzom cofnięcie się do emitowanego przed chwilą materiału. Dostępne będzie również wideo na żądanie, opatrzone interaktywnym komentarzem ekspertów. Uczestnicy będą mogli (z poziomu samego odtwarzacza) dzielić się między sobą multimediami. Dodatkowo możliwe będzie oglądanie dyscyplin jednocześnie z kilku kamer. Dla najbardziej zagorzałych kibiców przygotowano również opcję podglądu kilku źródeł obrazu na raz, jako obraz w obrazie. O takich drobiazgach jak ilość godzin materiału (liczona w tysiącach) i jego jakość nie warto chyba wspominać.

O ile olimpiada to dopiero przyszłość, już teraz można poeksperymentować z wykorzystującym Silverlight 2 serwisem przygotowanym przez Hard Rock Cafe - Memorabilia. To pierwsze znane mi komercyjne wykorzystanie technologii Seadragon. Przy tej okazji pojawiło się narzędzie pozwalające własnoręcznie budować tego typu konglomeraty zdjęć - Deep Zoom Composer. Sesję generalną zamknęły prezentacje Aston Martin, który pokazał nowe, oparte o Silverlight narzędzie dla klientów pozwalające bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą firmy i skonfigurować wymarzony model samochodu oraz największego (chyba) cyrku na świecie - Cirque du Soleil, wykorzystującego w procesie rekrutacji nowych pracowników zaawansowaną aplikację w WPF. Uff…