Nesnelerin interneti (IoT) ve Microsoft Azure - 1

Microsoft’un bulut işletim sistemi merkezinde yer alan nesnelerin İnternet’i (IoT) ile ilgili olarak birçok yeni ürün ve araç hakkında bilgiler paylaşılmaya başlandı (bkz. Microsoft Intelligent System Services). Ericson, Cisco ve bazı diğer firmalar 2020 yılında 50 milyar ve üzeri birbirine bağlı cihaz olacağını öngörürken, Morgan Stanley bu rakamın 75 Milyar, IDC ise 2020 yılı sonunda bu rakamın 212 Milyar olacağını öngörüyor. Çok yakın gelecekte gerçekleşecek olan böylesine önemli bir değişime hazır mıyız? Sizlere nesnelerin İnternet’i, kısaca IoT konusunda Microsoft’un çözümlerini örnekleri ile bu yazımda ve dizinin IoT konulu sonraki yazılarında sıra ile bahsetmeye çalışacağım.

Sensörler (duyargalar bkz. www.tdk.gov.tr) teknolojideki gelişmeler ile çok daha düşük maliyete üretilebilmekte. Örneğin Texas Instruments’ın üzerinde 6 duyarga (sıcaklık, nem, basınç, ivme, jiroskop ve manyetometre), kontrol ünitesi ve bluetooth low energy veya bluetooth 4.0, kısaca BLE vericisi olan CR2032 saat pili ile uzun yıllar çalışabilen SensorTag ürününü 25$’a satın alınabilmekte. Bu duyargalardan bir veya birkaçı bilgisayar oyunlarından, ev otomasyonuna kadar günlük hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Bulut bilişim gibi hizmetlerin sunduğu yüksek depolama (Microsoft Azure Depolama) ve hesaplama (Microsoft Azure Hesaplama) gücü gibi özellikler bu duyargalardan sürekli olarak çekilecek anlık verinin arşivlenip analiz edilmesi için oldukça ucuz ve hızlı olanaklar sunmakta, yeni ufuklar açmaktadır.

 

 

SensorTag Developer Kit unboxing. (SD Kart boyut karşılaştırması için eklenmiştir)

 

Bu yazımda sizlere Microsoft Windows Phone 8.1 veya BLE destekli Windows tablet kullanarak SensorTag duyargalarından gelen veriyi toplayıp Microsoft Azure depo alanına atmaktan bahsedeceğim. Eğer sizlerde ileride yayınlayacağım IoT konularına temel oluşturacak bu uygulamayı denemek, geliştirmek isterseniz https://tisensortag.codeplex.com adresinden kaynak kodlarını yayınladığım projeyi inceleyebilirsiniz. Bu kaynak kodların derlenip Windows Phone uygulama mağazasında yayınlanmış haline ise bu adresten ualaşabilir, bir SensorTag cihazı ile birlikte test edebilirsiniz.

 

  

SensorTag üzerindeki IR Thermometre ile çay suyu sıcaklığı ekranda.

 

Uygulama belirlediğiniz sıklıkta (örneğin her saniye) 6 duyargadan aldığı verileri Microsoft Azure Storage hizmeti altında Microsoft Excel tablosuna benzer bir formatta ölçüm zamanı bilgisi ile saklamaktadır. Bir yıl boyunca her saniyede yapacağımız ölçüm bilgisinin tamamının Microsoft Azure’da saklanmasının maliyeti ise ~1TL dir (Farklı saklama yöntemi, verinin arşivden okunması, farklı hizmetler kullanarak üzerinde analizler yapılmasının maliyeti ayrıdır, ilerideki yazılarımızda bu konulardan da bahsedeceğiz).

Peki, bir veya onlarca yıl boyunca her saniye yapılan sıcaklık, nem, basınç, ivme ve jiroskop ölçüm bilgisinin bizim için anlamı nedir? Bu kadar çok bilgiyi nasıl anlamlandırabiliriz? Nasıl analiz edebiliriz? Bundan çok ama çok daha fazla miktardaki veriyi Microsoft Azure HDInsight hizmetini kullanarak çok kısa sürede analiz edebilir, görsel raporlar halinde analiz sonuçlarını sunabiliriz.

Örneğin yatağa yerleştirilecek SensorTag ile uyku kalitesini, oda iklim koşullarını zamana göre analiz etmek, cepte taşınacak SensorTag ile zamana göre ne kadar hareket edildiğini gözlemlemek vs. senaryolardan sadece bazılarıdır. Bu verilerin 1-2 kişi değil de ülke genelinde binlerce kişiden geldiğini düşünürsek toplumda hangi profilde (Microsoft Azure Mobil Servisler ile sosyal medya hesabından alınacak profil, örneğin cinsiyet, bilgisi.)  hangi kesimi daha fazla hareket ediyor, deniz seviyesinden farklılığa göre uyku kalite haritası vs. çıkarılabilir.

Tabii ki bu duyargalardan gelecek veriler sadece büyük veri analizi için kullanılmamaktadır. Örneğin buzdolabına yerleştirdiğimiz duyarga elektrik kesintisinde veya buzdolabı arızasında Microsoft Azure Hizmet Veri Yolu (ServiceBus) hizmeti yardımı ile ilgili olabilecek herkesin marka model den bağımsız olarak ister cep telefonuna, ister masaüstü bilgisayarına bir uyarıda gönderebilir.

IoT konusunda devam edecek olan bu yazı dizisinde Microsoft Azure Servislerinin farklı kullanım senaryolarını anlatıyor olacağız.

 Proje kaynak kodlar: https://tisensortag.codeplex.com 

Windows Phone Uygulaması: http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/ti-sensortag/b88323c5-6e1b-4e6a-a9ae-dd2d3ba14790