Microsoft podpořil soutěž Vyprávěj svůj digitální příběh

Nová kreativní metoda práce s ICT byla predmetem pilotního rocníku souteže. Ukázal mj. široké možnosti využití této metody na ceských školách.

Praha, 5. cervna 2013

Dne 1. cervna, príznacne na Den detí, se pod záštitou spolecnosti Microsoft uskutecnilo vyhlášení vítezu prvního rocníku souteže „Vyprávej svuj digitální príbeh“. Prostrednictvím krátkých videí, která byla pripravena pouze s pomocí fotoaparátu, bezplatného programu na zpracování videa Windows Movie Maker od Microsoftu a programu na zpracování zvukových souboru, žáci a studenti vypráveli netradicní formou svuj príbeh. Do souteže, ve které bojovali žáci 2. stupne základních škol a studenti stredních škol, bylo prihlášeno více než 40 kreativních projektu, z nichž pak odborná porota vybrala ty nejlepší.

Cílem projektu, jehož autorkou je pedagožka Dana Slánská, která se dlouhodobe zabývá použitím moderních technologií pri výuce, bylo prinést do ceských škol inovativní prvky s využitím digitálních technologií, které hýbou dnešním svetem. Prostrednictvím souteže se tak žáci a studenti meli možnost aktivne seznámit s multimédii a digitálními technologiemi, díky nimž se mohou ucit zábavnou a interaktivní formou.

Digital Storytelling je metoda práce s pocítacem, která je v mnoha západních zemích bežnou a oblíbenou soucástí moderní výuky. Rozhodla jsem se tuto soutež zorganizovat, abych pomohla metodu zpopularizovat i na ceských školách,“ rekla iniciátorka a organizátorka projektu Ing. Dana Slánská.  „Nesmírne me potešilo nadšení a kreativita studentu, i zapálení pedagogu, kterí studenty pri práci vedli. Pilotní rocník proto hodnotím velmi kladne a verím, že bude mít v príštích letech pokracování. Predevším ale ukázal, že vyprávení digitálních príbehu má své duležité místo v moderní výuce i na ceských školách.“   Z celkem 44 prihlášených projektu postoupilo do finálového kola 15 nejlepších. Z nich pak v prostorách Technické univerzity v Liberci vybírala peticlenná odborná porota složená z odborníku v oblasti vzdelávání, multimédií a moderních technologií.

„Jako clen poroty jsem byl velmi pozitivne prekvapen vysokou úrovní zpracování projektu, zejména po grafické stránce. Tento první rocník potvrdil naši myšlenku, že moderní technologie mohou velmi dobre rozšírit výuku a umožnit žákum rozvíjet kreativitu a týmovou spolupráci, ale také lze kombinovat ruzné predmety dohromady. Podobné aktivity navíc pripravují žáky na budoucí pracovní život ve forme získávání zkušeností pri práciv týmu, rízení projektu a práci se softwarem,“ potvrzuje Lukáš Krovák, manažer divize Windows ve spolecnosti Microsoft.

 

V kategorii 2. stupne základních škol zvítezili žáci s temito projekty:

  • 1. místo - Petr Schönherr, ZŠ Liberec, Sokolovská – projekt „První den Lego auta“
  • 2. místo - Lada Bláhová, ZŠ Litomerice, Ladova – projekt „Vodní príbeh“
  • 3. místo - Katerina Balcarová, ZŠ Liberec, Sokolovská – projekt „Kouzelné fazole“

V kategorii stredních škol zvítezili studenti s temito projekty:

  • 1. místo - Jan Kocíb, Strední odborná škola a Gymnázium, Liberec, Na Bojišti 15 – projekt „Prepare for Jump“
  • 2. místo - Denisa Nepimachová, Adéla Reicheltová, Sandra Mázlová, Strední odborná škola a Gymnázium, Liberec, Na Bojišti 15 – projekt „Život kvetiny“

Více informací o metode Digital Storytelling najdete ZDE.

Níže si mužete prohlédnout vítezná videa:

 

[View:https://www.youtube.com/watch?v=sk9DAFt3L8o&feature=youtu.be]

[View:https://www.youtube.com/watch?v=qRBSDje6kks&feature=youtu.be]
 

[View:https://www.youtube.com/watch?v=foiVLsKlTPY&feature=youtu.be]

[View:https://www.youtube.com/watch?v=wq0iMopRUlY&feature=youtu.be]