PowerPoint - Originální prezentace bez použití návrhů

Pokud se pri výuce tvorby prezentací snažíte o kreativitu a originalitu žáku, ale vaše snahy vždy ztroskotají na tom, že vaši odchovanci použijí bud nekreativní šablony, nebo design z karty Návrh, pak je tento clánek práve pro vás.

Ze zkušenosti už vím, že zakázat žákum šablony vede ke kreativite nulové, nebo naopak naprosto prehnané. Je tedy dobré ukázat žákum smer, kterým se vydat, ale zároven nechat inspiraci a výber na nich. Mne se nejvíce osvedcil zpusob, kdy jsem žákum doporucil sledovat televizi, hlavne reklamy a upoutávky, a to na všemožných televizních stanicích. Kvalita televizních poradu na našich televizních kanálech nebývá valná, ale co se televizím vážne darí, je grafické zpracování.

Asi nemusím popisovat, jaké nadšení v žácích vzbudíte, když jim navrhnete sledovat televizi pro výukové úcely. Tento neobvyklý krok však prináší hned v dalších hodinách své ovoce. Aniž by žáci sáhli po defaultních návrzích a barvách, dokáží behem 45 minut navrhnout svou vlastní a líbivou prezentaci. Nebo aspon její design.

Tento snímek je inspirovaný upoutávkami na Prima Love.

Žáci vkládali do prezentace obrázek, který prebarvili nástroji obrázku. Po mé nápovede dokázali vložit obrázek jako pozadí a prebarvit jej v pozadí:

Nekteré žáky napadlo, že by rádi udelali tento vzhled obrácene – text by byl vyplnen obrázkem, pozadí by bylo jednobarevné.

Napadlo nás elegantní rešení, které navíc s vhodnou animací vytvorí efekt jako z televize.

Nejprve jsme vložili obrázek na pozadí jako minule. Poté jsme vložili velký obdélník s tucným textem:

Tento obdélník jsme vyjmuli a vložili jako obrázek. To nám otevrelo odebrat pozadí, v našem prípade text:

Ne náhodou vám to také pripomene upoutávku na Prima Love.

V posledních dnech je oblíbeným tématem nový kanál Prima Max.

V oblibe jsou i prezentace s barevným obrázkem pres celý snímek. Vecný problém, tedy kam a jak vložit název, za žáky vyrešil Prima Zoom. Vložením pruhledného ctverecku nebo kolecka doprostred získáte elegantní design za pár vterin.

Pruhlednost najdete v dalších barvách výplne:

Nejlepší na všem je, že televize upoutávky casto mení, takže nové podnety pricházejí mesíc co mesíc. A komu to nestací, muže zabrousit na televize zahranicní nebo internetové.

Preji vám, kolegové, aby inspirace vecmi okolo mela u vašich žáku a studentu takový výsledek, že jednou oni sami budou inspirovat svými nápady nás i naše budoucí žáky.

 

Vytvoril Václav Lipavský - MIE Expert