Build 2019: Budoucnost na dosah

Pravidelnou dávkou emocí pro vývojáře na platformě Microsoft je jistě konference Build. Zde společnost Microsoft představuje novinky v oblasti vývoje, produktů i služeb. V důsledku si tak na své leckdy můžeme přijít i my, IT profesionálové. A jaká oznámení přinesl první den konference s číslovkou 2019 na konci?

Microsoft Edge

Prohlížeč, který začínal malými a leckdy nejistými krůčky, stál většinou opomíjen zájmu koncových uživatelů, ale i firemních IT oddělení. Často z důvodu nutného provozu aplikací, které fungují podivně i v aktuálních verzi Internet Explorer, nebo naopak a jedině v prohlížeči Google Chrome.

I proto se nyní Redmond rozhodl začít v podstatě znovu a odjinud. Nová verze prohlížeče Edge je tak založena na otevřeném jádru Chromium. Na tom, které staví právě i Google Chrome a ostatní. Jeho testovací verze jsou již k dispozici ke stažení a to v budoucnu nejen pro operační systémy Windows, ale třeba i macOS nebo iOS a Android.

Nově byl představen takzvaný Internet Explorer Mode, který v novém prohlížeči dovoluje použít starší jádro. Starší aplikace a webové stránky tak budou moci být provozovány v jednom prohlížeči a uživatel nemusí mezi relacemi přepínat. Obrovskou výhodou pro firemní správce je možnost vynucení firemních politik napříč spektrem těchto platforem a uživatel má tak k dispozici vždy stejné nastavení a firemní data vždy stejné zabezpečení.

Další novinkou jsou zjednodušené nástroje pro ochranu soukromí. Jednoduché tři úrovně ovládající, které informaci jsou o uživateli k dispozici webovým stránkám. Postupně do nového prohlížeče budou přibývat i další funkce, které známe z Edge, který je vestavěn v systému.

Jeden průzkum přinesl zjištění, že kdyby firmy již znaly, co vytvořili jejich zaměstnanci v minulosti, jejich zisk by byl někdy až čtyřnásobný. A právě vyhledávání může být klíčem k jednoduchému objevení již vytvořeného. Oproti dotazu na klíčová slova bere toto vyhledávání v potaz i formální vztahy mezi kolegy, společně upravované dokumenty i kontext celé společnosti. A to napříč systémem Windows, prohlížečem Edge, aplikacemi Office, nebo vyhledávačem Bing. Nyní k dispozici i pro mnohem více jazyků a regionů, než pro anglicky hovořící.

Windows Terminal

Co znají uživatelé Apple macOS a linuxových distribucí přichází nyní i do prostředí Windows. Plnohodnotný terminál, který nabídne nejen příkazovou řádku, PowerShell, ale také Shell z jednotlivých WSL (Ubuntu, Debian, openSUSE), které je možné v systému zapnout volitelně. Tedy, kdo říkal, že se na Windows špatně skriptuje?

Microsoft Graph

Příznivce skriptování a aplikačních integrací jistě potěší, že všechny nové technologie a služby jsou podloženy technologií Microsoft Graph. Ta zpřístupňuje jednotlivé aplikace a data nejen z Microsoft 365 pomocí API. Vytvoření nových aplikací a rozšíření celé platformy je tak mnohem snazší a otevírá cestu nejen vývojářům, ale i samotným firmám.

HoloLens 2

Rozšířená realita byla dalším velkým tématem celé konference. Nový pohled na data, informace i přitažlivé vizualizace mohou pomoci nejen v zaškolení, ale i práci lékařů a specialistů, nebo výuce studentů.

Microsoft AI

Největším tématem byla ovšem umělá inteligence. Ta by měla otevřít cestu k inteligentní spolupráci a mnohem jednodušší tvorbě obsahu, informací, zpracování dat či jejich celkové využití. Zpracování v reálném čase například jazyka můžete vidět na následující ukázce. Obdobné novinky najdeme již brzy v samotné sadě Office i službách Microsoft 365. Učící se stroje a optimalizace procesů vystavěná na základě reality a nikoliv připravené skripty. Toto téma bylo největší budoucností celé konference a naší práce v následujících letech. Už hledáte ve své práci něco sofistikovaného, co tyto technologie nezastanou?

Build 2019

Novinek na obzoru pro další dny a roky je ovšem celá řada. Celou úvodní keynote můžete sledovat ze záznamu níže.

- Petr Vlk (MVP, KPCS CZ, WUG)