Co IT-týden dal: I/O, disky a radosti

Tento týden zdál se být relativně normálním, leč pátek to tradičně dorazil. Přišel mi totiž dlouho očekávaný SSD disk do mého notebooku. A jak už to bývá, nic nemůže jít jednoduše. Po odzálohování dat jsem s kolegou disky prohodil a těšil se na instalaci. Jenže ouha, notebook (Lenovo T61p) SSDčko neviděl. Začali jsme řešit konfiguraci BIOSu, update BIOSu, rozebrali jsme znovu šuple, dali tam původní disk, porovnávali jsme disky… a hodina byla pryč. Bez úspěchu. Začal jsem tedy prohledávat web a hledat, zda už někdo něco podobného neřešil. A co myslíte - řešil. Ukázalo se, že Lenovo neakceptuje pro T61p každý SSD disk (na rozdíl od jiných výrobců, kterým je to, zdá se, úplně jedno), ale pouze doporučené modely a navíc má omezenou rychlost SATA řadiče na 105 MB/s. Hmm… takže můj krásný SSD disk mi byl k ničemu.

Po cca 20 minutách usilovného přemýšlení jsme situaci ale vyřešili. Disk jsme prostě dali do mého druhého notebooku (HP) a tím Lenovo přišlo o svou lukrativní pozici hlavního pracovního stroje. Jeho škoda. Podle mě jde o jeden z nejlepších strojů, s kterými jsem dělal.

Ale - to není důležité. Nejdůležitější událostí tohoto týdne je naše vánoční soutěž, která začala ve středu, resp. efektivně včera. A dnes pokračuje. Tady máte úkol:

@bash: tl gl gvxsmvg.nrxilhlug.xln vm-fh erigfzorazgrlm
@bash: ivzw kzizt2:dliw3
@bash: hzev
@bash: ? mz kiemrn izwpf wlkomgv olnrgpz wl fio
plain: Q = Spell(<'@')+‘bash>‘

Host > Hle, i přes minulý literární exces nezvaného hosta je zde stále účet hosta povolen :)

Předem upozorním, že v tomto krátkém příspěvku nenaleznete žádnou nápovědu k řešení vánoční soutěže TechNet Blogu, která dnes neběží propagačně v PowerShellu. Ne protože bych věřil tomu, že jsem ji tak dobře ukryl, ale prostě zde jen jednoduše není.

Tento týden se konala v Praze přednáška Ondřeje Ševečka na téma aktuálních hrozeb, které mohou ohrožovat vaší IT infrastrukturu a firemní i soukromá data. Pokud si chcete potvrdit, že vás se moderní elektronické typy útoků netýkají a jste vůči nim dobře zabezpečeni, doporučuji vám navštívit tuto přednášku příští týden u nás v Písku. Pravděpodobnější ovšem bude, že po přednášce zapnete šifrování disku, heslo prodloužíte minimálně o 8 speciálních znaků, případně zakoupíte čipové karty, zrušíte platební kartu, počítačovou síť zalijete metrovou vrstvou betonu, počítač budete na noc zamykat do trezoru a rozhodně si začnete vynášet odpadkový koš a zakážete do vaší kanceláře přístup úklidové službě. Aneb to si až nedovedete představit, jak nebezpečná může být třeba taková běžná paní na úklid. I víc, než takový počítačový vir. Nicméně neklesejte na mysli, s trochou obezřetnosti, zdravého rozumu a s použitím správných bezpečnostních politik a nástrojů můžete být skutečně v bezpečí.

A víte, že se Praha opět zapsala do knihy rekordů? Je jediným městem na světě, jehož metro bylo zaplaveno vodou ve výšce 42 metrů nad vodou :)

Hezký zimní víkend a nezavařte si moc hlavu. Všechno je jednodušší, než se na první pohled zdá.
- KFL a Petr (WUG Písek)