Ignite 2018: Novinky na každém rohu

Rok se opět s rokem sešel a do další Ignite konference zbývá dalších více než 400 dnů. A tak můžeme rekapitulovat novinky, které byly odhaleny na letošním ročníku s číslovkou 2018. A že jich nejen pro svět online služeb bylo oznámeno více než hodně na druhou krát dvě.

Microsoft Teams

Jedno z největších témat letošního ročníku. Mimo dalších oznámení k verzi, která je nyní k dispozici zcela zdarma v podstatě každé organizaci byl oznámen nespočet drobných vylepšení, novinek a nových funkcí. Například automatické nahrávání online schůzek a jejich překlady (čeština zatím není pro některé scénáře podporována, hlasujte pro ní v UserVoice) a transkripce do zápisu, možnost vymazat pozadí při video volání (to jistě potěší pracovníky na home office, viz známé video níže), možnost plánování směn, sdílení informací v rámci zabezpečeného týmu s DLP, již brzy dostupný Surface Hub a další.

Pokud jste ještě Microsoft Teams nezkoušeli, diskutovaným tématem byl i postupný přechod ze Skype for Business. Je tedy nejvyšší čas se na tuto platformu podívat minimálně ze strany IT oddělení. Jak může být prospěšná spolupráci ve společnosti, či minimálně její správné nastavení ve správný čas.

Animated image of a man blurring his background in Teams.

Office 2019

O nové verzi Office jsme se již zde na blogu rozepsali. Nyní jsme měli možnost vidět další směr jejího rozvoje, nové funkce integrované jisté umělé inteligence, které pomůže s tvorbou prezentací a výpočty v Excelu. Ale nemusíte se bát návratu Pana Sponky. Všechny funkce jsou evolucí již dostupných, ale posouvají je na zcela novou úroveň.

Nativní integrace s LinkedIn či funkcemi pro ochranu informací, Azure Information Protection potěší nemálo firemních uživatelů.

OneDrive for Business

Uživatele počítačů značky Apple určitě potěší možnost použít takzvané Files On-Demand. Tedy stav, kdy je na počítači viditelný celý obsah složky, ačkoliv skutečně off-line je k dispozici jen několik vybraných souborů. Tuto funkci již nějaký čas mohou využívat uživatelé na Windows 10 a obdrželi jsme na ni jedině chválu.

Microsoft Virtual Desktop

Nová služba umožňuje využít Windows 10 pro provoz zjednodušených terminálových služeb. Společnost tak může ušetřit za složitou RDS infrastrukturu a nabídnout uživatelům mnohem známější prostředí, které je navíc mnohem lépe optimalizované právě pro chod Office 365 ProPlus.

Microsoft 365

Celý tento balíček služeb se dočká nového administračního centra, které lépe sjednotí jednotlivé funkce, správu mobilních zařízení i konfiguraci bezpečnostních funkcí.

Integrované Microsoft Secure Score pomůže s nastavením organizace a především jejím zabezpečením po všech stránkách. Zajímavé jsou především možnosti pro přihlašování do Azure AD bez použití hesel, jen s autentizační aplikací, či FIDO2 certifikovaných zařízení a to právě i na Windows 10, kterých se ve verzi 1809 dočkáme maximálně za pár týdnů.

Sjednocená ochrana informací, nové šablony pro DLP a GDPR, podpora chráněných PDF souborů určitě pomůže nejedné společnosti v implementaci bezpečnostních mechanismů. Sjednocení ochranných mechanismů pod Microsoft Threat Protection usnadní konfiguraci i orientaci mezi jednotlivými komponentami.

Organizace, které ještě používají Windows 7, jistě potěší podpora pro AutoPilot v rámci provádění upgrade starších počítačů. Stejně jako brzká podpora scénářů pro správu firemních Android zařízení.

Vyhledávání informací bylo pro uživatele vždy těžké. Jak se dokument jmenoval, kde je uložen. Kde vlastně hledat. Původní Delve portál, který dokázal hledat nejen na úrovni obsahu, ale celého kontextu a vztahu k dokumentu, nyní najdeme v podstatě v každé Office aplikaci. Nejen na webové stránce, ale i v samotné sadě Office, ve Windows 10, na mobilním zařízení. Nyní je už jedno, kde uživatel hledá, výsledky mohou být pro něj jen a jen relevantnější. E-maily, dokumenty, prezentace, lidé, přílohy, projekty, úkoly a další typy výsledků kdekoliv k dispozici. Již nyní k dispozici pro anglicky hovořící krajiny.

Image shows Microsoft Search in Office.com.

A další a další...

  • Dostupnost Windows Server 2019 a verze 1809 již za několik týdnů
  • Taktéž všechny novinky z Windows 10 verze 1809
  • První funkce z SQL Server 2019 Preview
  • Vylepšení a novinky pro Azure SQL i spravované instance
  • Azure IoT a podpora nasazení zařízení a Android jednoúčelových strojů
  • Desítky služeb a nových konfigurací pro vývojáře v rámci Azure
  • Nový Cost Management pro řízení Azure zdrojů a firemní útraty
  • Microsoft Learn jako nové centrum pro Azure kurzy a nové cloudové certifikace

Ovšem to je opravdu jen letmý výčet. V podstatě každá přednáška obsahovala zajímavé novinky k dané technologii, ať pro správce IT, či vývojáře především po stránce Azure platformy. Všechny hlavní novinky najdete na stránkách Ignite konference, kde jsou k dispozici záznamy přednášek, úvodních keynote společně i s odkazy na stažení prezentací.

- Petr Vlk (MVP, KPCS CZ, WUG)