Novinky a změny v Azure Backup

Cloudová služba Azure Backup slouží jako nativní zálohovací varianta pro Windows Server 2008 R2 a vyšší (včetně edic Windows Server Essentials) a pro System Center Data Protection Manager 2012 a vyšší. Po aktivaci služby v Azure si jednoduše stáhnete na své servery agenta, který rozšíří funkcionalitu Windows Backupu či DPM o možnost šifrovaného zálohování do cloudu.

V minulých dnech se služba Azure Backup dočkala několika změn.

Jednak byla služba technicky vylepšena: dříve bylo možné nastavit pouze jednu retenční politiku, nyní jich můžete nastavit více, dříve bylo možné využít maximálně 120 záložních kopií, nyní jich máte k dispozici až 366. Jediné, co pro využití nových limitů potřebujete, je stažení aktuální verze Backup klienta, jak popisuje KB3033794.

Druhá novinka je licenční, respektive cenová: změnily se podmínky, kdy od 1.4.2015 dochází ke změně zpoplatnění Azue Backup služby. Zatímco nyní se platí za každý GB uložených záloh (cca 0,15 EUR/GB), od 1.4. se bude platit za jednotlivé instance zálohovaných server plus cena za každý GB uložených záloh, ovšem v tomto případě půjde o cenu podstatně nižší než v předchozím modelu (například za jednu instanci do 50 GB dat zaplatíte cca 3.7 EUR plus samotný prostor v řádu cca 0,03 EUR/GB). Podrobnější informace o starém i novém licenčním modelu a přesných cenách naleznete na portálu Microsoft Azure.

A konečně třetí, z pohledu cloudových služeb nejpodstatnější novinka: Azure Backup nyní plně podporuje zálohování virtuálních strojů, které jsou spuštěné v Azure datacentrech. Na rozdíl od nasazení Azure Backup na vlastních strojích je zprovoznení záloh virtuálů v Azure ještě jednodušší, o instalaci a konfiguraci zálohovacího agenta se stará Azure samotný, není tedy třeba nic do virtuálních strojů jednotlivě instalovat. Pro podrobnější informace mrkněte na článek na Azure blogu.

- Kanty