Office 2019: Nejen změny uživatelského rozhraní

Na konci tohoto roku se můžeme těšit na zcela novou sadu Microsoft Office ve verzi 2019 a také všechny hlavní serverové produkty. Jaké změny tedy přináší pro uživatele a IT oddělení? Jak je otestovat, abyste byli připraveni dříve, než se nové verze objeví na vašich počítačích?

Nové uživatelské rozhraní

Nejviditelnější novinkou bude jistě pro uživatelé přepracované uživatelské rozhraní. Dosud stávající pás karet se přemění, aby nabízel ty nejžádanější funkce a to pohodlněji i při ovládání dotykem i digitálním perem. Dojde ke sjednocení vzhledu ovládání mezi webovými a plnými aplikacemi, aby zkušenost uživatele byla co možná nejkonzistentnější.

Tato změna bude asi nejvíce viditelná v aplikaci Outlook, kde bude výchozím pohledem nejen konverzační pohled, ale také třídění pošty podle priority a vláken podobným z Office 365 Groups. Ponechám na každém, jak mu tento pohled bude vyhovovat. Možnosti jeho úprav jsou k dispozici v menu.

Skype for Business jako Microsoft Teams

Pokud IT oddělení nenastaví jinak pomocí Office Deployment Tool (ODT), bude výchozím instalovaným komunikačním klientem právě Microsoft Teams. Klient Skype for Business bude volitelnou instalací, ale bude i dále podporován vůči dalším verzím lokálních serverů a pro organizace, které ještě neprovedly přechod právě na Microsoft Teams.

OneNote jako moderní aplikace

OneNote 2016 byl posledním plným OneNote. Ale nebojte, sada Office bude preferovat moderní verzi OneNote integrovanou ve Windows 10, případně i instalovat. Tato verze se postupně naučí všechny zásadní funkce, které ji oproti plné verzi chybí, především pro nasazení ve školách. Komu by se přeci stýskalo, do konce podpory bude možné provozovat i verzi 2016.

Serverové edice

Správci pak již jistě netrpělivě očekávají nový Exchange Server 2019, SharePoint Server 2019 a Skype for Business Server 2019. Novinky v jednotlivých produktech by nám vystačili na celou knihu. Hlavní myšlenkou těchto verzí je opět snížit náskok online služeb a implementovat změny, které se udály od posledních verzích právě v Office 365, ale umožnit i zcela nové scénáře hybridního provozu.

U Exchange to tedy bude změna ve webovém přístupu a hybridním nasazení i výchozí využití pro moderní autentizaci. SharePoint pak přináší podporu nových formátů knihoven a podporu pro novou verzi synchronizačního klienta, který zásadně vylepšuje stabilitu a kvalitu synchronizace. Skype for Business pak přináší podporu pro spojení s organizacemi používajícími Microsoft Teams.

Podporované operační systémy

Sadu Office 2019 bude možné instalovat pouze na:

  • Podporované verze Windows 10 v Semi-Annual Channel
  • Verze Windows 10 Enterprise Long-Term Servicing Channel (LTSC) 2018
  • Příští LTSC verzi Windows Server

Ukončena tak bude podpora pro Windows 7, kterým podpora končí právě v roce 2020. Stejně tak starších verzí Windows Server. Samotná podpora verze Office bude upravena na 5 let v Mainstream podpoře a 2 roky pro Extended podporu. Toto časování plně navazuje na změnu podpory pro podporované verze Office na straně online služeb Office 365.

Konec MSI

Office 2019 bude doručen již jen jako Click-to-Run (C2R) instalace. Novinkou bude zabudovaná možnost v instalátoru odstranit předchozí MSI instalace stejně jako provést upgrade v rámci C2R ze starších verzí. Což ovšem neznamená, že k instalaci či aktivaci bude zapotřebí internetová konektivita. KMS/MAK aktivace bude stále dostupná i pro tyto verze.

Office 2019 for Mac

Součástí testovacího programu je i nová verze pro počítače s operačním systémem Apple macOS, která vyjde taktéž v druhé polovině roku 2018. Tato verze je také určena pro společnosti, které zatím nepřechází na cloudové verze Office 365 ProPlus, které již tyto nové funkce obsahují.

Uživatelé se mohou těšit taktéž na přepracovaný režim ovládání, automatické tranzice, export videí v 4K rozlišení, nové grafy a funkce a inteligentní doručenou poštu.

IT oddělení v tomto případě potěší podpora centrálního nasazení a konfigurace pomocí MDM, stejně jako řízení aktualizací například před Jamf Pro.

Chcete vědět více?

Nejlepší je samozřejmě novou verzi otestovat na vlastní kůži. Celou sadu vysvětlení, změn, novinek a poznámek najdete v článku Office 2019 Commercial Preview: Frequently Asked Questions.

Do testování se můžete zapojit na portále Microsoft Collaborate, který pomalu nahrazuje starší Microsoft Connect. Pozor, testování není určeno pro společnosti, které nasazují Office 365 ProPlus. Pro ty je doporučeno použít verzí Office Insider, které lze nakonfigurovat pomocí Office Deployment Tool.

- Petr Vlk (MVP, KPCS CZ, WUG)