Preview sestavení pro Exchange, Skype i SharePoint verze 2019

Jak jsme již informovali, Preview verze klientských Office pro Windows i macOS jsou k dispozici již pár týdnů. A nyní k nim přibyly i příslušné serverové verze!

Snad samozřejmé připomenutí, než se pustíte do instalací. Stále se jedná o Preview verze. Použití v produkčních prostředí opravdu není doporučeno.

Exchange Server 2019 Preview

Možnost instalace nad Windows Server Core potěší především snížením počtu nutných aktualizací a zvětšením pasivní bezpečnosti. S aktivním zvýšením pomůže preferovaná podpora pro moderní autentizaci s MFA.

Kdo z vás má na v peněžence na velmi výkonné servery, může nyní investice rozložit až mezi 48 procesorů a celých 256 GB operační paměti či podpora i pro běh nad SSD disky.

Prohledávání nyní řeší integrovaný Bing engine. Výsledky by měly být tedy konsistentní napříč klienty a také mnohem rychlejší i díky uložení přímo v databázi. Snad to pro češtinu nebude přílišnou pohromou, vyzkoušejte ještě dnes.

Uživatelé se dočkají vylepšeného vzhledu webového přístupu, vylepšení kalendářových služeb jako uživatelé Office 365 na přelomu tohoto roku.

Rozloučit se ovšem musíme s rolí pro Unified Messaging, kde je doporučen přechod na Skype for Business či online služby.

Podrobnější informace a především odkazy ke stažení v oznámení Exchange Server 2019 Public Preview.

SharePoint Server 2019 Preview

K hlavním novinkám patří podpora pro moderní vzhled knihoven, komunikačních stránek a webů, což se projeví i přístupu z mobilních telefonů a moderních prohlížečů.

Především podpora nového OneDrive for Business synchronizačního klienta potěší uživatele synchronizující osobní prostor v online prostředí a týmové knihovny z lokálního prostředí, stejně jako maximální velikost souboru 15 GB a zvýšení limitu v URL na 400 znaků.

Přibyla také podpora pro automatizaci procesů pomocí Flow a přístup moderních PowerApps aplikací. Z hlediska bezpečnosti je určitě důležitou změnou podpora autentizovaného SMTP spojení. Nutností již také byla podpora pro novější verze SQL Serveru.

Na druhou stranu se musíme rozloučit s funkcemi, které mizí i z Office 365, jako jsou Access Services, Site Mailboxes, nebo komponenty odkazující na nepodporovaný Silverlight jako Visio Services a hlavně podpora pro Code-Based Sandbox řešení.

Podrobnější přehled změn, novinek a odkazy ke stažení v oznámení SharePoint 2019 Public Preview Generally Available.

Skype for Business Server 2019 Preview

Cloud je kouzelným slovem a proto tu máme podporu pro spojení s Cloud Voicemail, Cloud Auto Attendant a Cloud Call Data Collector pro volání, řízení jeho toku a centrální přehled o kvalitě hovorů.

Důležitá je podpora spojení a případné koexistence s Microsoft Teams.

Více informací o funkcích a možnost stažení v Announcing the Skype for Business Server 2019 Preview.

Project Server 2019 Preview

Samozřejmostí je podpora právě SharePoint Server 2019 a novinky v řízení zdrojů, které online varianta nabídla loňský podzim. Přibyla také podpora více časových přímek, týmových úkolů, notifikací i podpora API.

Další změny a odkazy ke stažení v Microsoft Project Server 2019 available for preview today.

PS: A pro ty, kteří poskytují všem těmto serverům prostředí pro jejich chod, určitě potěší vydání 1807 verzí VMM, SCOM, DPM a dalších System Center produktů.

- Petr Vlk (MVP, KPCS CZ, WUG)