Prohlížeč Edge v novém

Vývojářský tým okolo internetového prohlížeče Microsoft Edge na podzim loňského roku oznámil, že jádro tohoto prohlížeče dozná nemalých změn. A to přímo tím, že dojde k jeho náhradě za otevřený projekt Chromium.

Nyní se můžeme těšit z prvních kousků skládačky těchto změn. Nyní jsou uvolněny první testovací sestavení pro vývojáře a testovací uživatele. A to hned v několika distribucích.

Canary - V podobě žlutých kanárků jsou k dispozici denně aktualizovaná sestavení, která nemusí být plně stabilní, ale obsahují všechny platformní změny. Stejná sestavení používají přímo i samotní vývojáři a testeři produktu.

Developer - Více stabilnější sestavení aktualizované v týdenních cyklech. Určeno pro vývojáře webových stránek a aplikací.

Beta - Nyní tato sestavení nejsou ještě k dispozici, ale budou využívána pro všechny větší vydání a změny, které by měla ve stabilním prostředí otestovat širší veřejnost.

V sestaveních nyní nejsou obsaženy všechny funkce dostupné v plnohodnotném Microsoft Edge, stejně tak byly odstraněny nebo nahrazeny funkce, které jsou spjaty s Google platformou služeb. Velkým očekáváním je otevřená podpora ostatních platforem, kde je nyní dostupný jak mobilní Edge (iOS a Android), tak prohlížeče založené na otevřeném jádru Chromia, které jinak využívá Google Chrome. Tím se nabízí otevřená podpora pro Edge i na operačních systémech, které Microsoft technologicky podporuje, tedy Windows 7 a Windows 8.1.

Jednotlivá sestavení dokáží fungovat paralelně s výchozím prohlížečem Edge na Windows 10 a otevírá se tak široce možnost otestovat vaše firemní aplikace. Ve finálních sestaveních se můžeme dočkat postupného nahrazení jádra v integrovaném prohlížeči v dalších aktualizacích operačního systému. Na podporu Internet Explorer 11 ve firemních prostředích a sestaveních Windows 10 nemá toto oznámení dopad a tento zůstává bez změn.

Testovací sestavení, více informací o nových funkcích a vydáních najdete na stránkách programu Microsoft Edge Insider.

- Petr Vlk (MVP, KPCS CZ, WUG)