“Úsměvná” historka na pondělí

Obvykle se říká, že vlastní blbostí by se člověk neměl chlubit. Na druhou stranu se dá očekávat, že nic nepobaví tak, jako neštěstí druhého. A tak se zcela bez okolků přiznám, že historka je moje a je zcela nepřikrášlená a je naprosto pravdivá. Zdůrazňuji to jen z toho důvodu, že kdyby mi ji někdo vyprávěl, asi mu těžko budu věřit. Ale o co jde…

V pátek jsem psal o svých radostech s novým diskem. Jedna věc tam ale nezazněla. Totiž záhada dalších pevných disků. Rozumějte – když jsem notebook přinesl po výměně disku a začal instalovat W7, instalátor mi nabídl celkem 3 pevné disky na výběr. Jeden prázdný a dva zašifrované BitLockerem. Trochu mě to zarazilo, protože jsem věděl o tom, že předchozí diskový prostor byl rozdělen na dva zašifrované oddíly, ale nepátral jsem po tom. Windows 7 jsem nainstaloval na disk nový a posléze začal řešit další úkony. Kolem půl páté odpoledne jsem znovu zabrousil do Disk Managementu a zjistil, že Windows stále vidí tři disky. V tu chvíli mě to zarazilo a přišel první zkrat, který vedl k sérii naprosto nesmyslných úkonů a myšlenkových toků.

Napadla mě zajímavá myšlenka, totiž co když má notebook fyzické disky dva? Jiné možnosti mě v tom shonu nenapadly, což svědčí o tom, že moje mozková kapacita byla nejspíš vyčerpána vymýšlením hádanek :) a především vidinou víkendu. Tuhle zajímavou domněnku jsem se jal ověřovat tím, že jsem pro jistotu počítač restartoval – co kdyby systém z nějakého důvodu měl nějakou cache, v které by držel informace o dříve použitých discích… V BIOSu byl disk pouze jeden, ale po startu Windows byly opět tři. Trochu jsem znejistěl, ale jsa skálopevně přesvědčen o tom, že jde o nějaký systémový nesmysl, jsem ve správě disků smazal všechny oddíly a odešel tento stav demonstrativně ukázat kolegům na naše IT jako perličku z praxe. Počítač jsem vypnul (aby po mně nechtěli ho restartovat), donesl o patro níž, nastartoval a voila, disky nikde. Ha! Kolegům jsem tedy nic neukázal, ale byl jsem v klidu, že konečně operační systém zapomněl stav původního disku.

Uběhl nerušeně víkend. Dnes ráno jsem přišel a začal něco dělat, když tu přišla potřeba nějakých informací, které jsem měl uložené v zálohách na 2 externích discích trvale připojených k dockině (už asi víte, kam mířím). Otevřel jsem okno Exploreru a k mému překvapení zjistil, že nevidím ani jeden externí disk. Nešlo o žádný velký šok, určitě se jen nestáhl ovladač pro USB hub a dockinu. A taky ano, otazník ve výpisu zařízení byl jasný. Po chvíli práce a instalaci ovladačů na, jak jsem posléze zjistil, čtečku SD karet, jsem po restartu znovu otevřel okno Exploreru, kde na mě vybafl stejný obraz jako před jeho instalací. V tu chvíli mi začal (konečně) vzadu v hlavě cinkat malý zvoneček a po náhle měknoucí páteři se mi rozlil chladivý pocit počínající hrůzy (určitě každý IT člověk občas zažil). Před očima mi proběhla celá scénka s disky a cinkot zvonku přešel v ohlušující hřmění, kdy mi to celé konečně došlo.

(tady už se můžete začít smát)

No a dál už to šlo rychle.. V Disk managementu jsem vytvořil znovu oddíly, naformátoval a disky se znovu objevily tam, kde měly být. Sice prázdné, ale objevily. Poté, co jsem se uklidnil a potlačil akutní potřebu spáchat rituální IT sebevraždu s notnou dávkou řevu, mi došlo, že se vlastně zase tak moc nestalo. Přišel jsem sice o data uložená na dvou externích discích, ale ve výsledku o nic nejde. Data stále jsou na původním notebooku a všechny další věci mám duplikované buďto doma nebo na dalším, detašovaném disku. Ve finále jsem z toho vyklouzl bez datové újmy. Ovšem neochvějná důvěra v sebe sama za téměř 20 let strávených v IT, ta vzala bezezbytku za své :). Až mi bude někdo vyprávět vtip "Koukám do Total Commanderu, vlevo disk C, vpravo disk C... na co mi jsou dvě céčka? Tak jsem to vpravo smazal.", už se nebudu smát.

No a abyste se jen nesmáli, tady máte dnešní hádanku. Zadání jsem opět testoval mezi kolegy, takže by mělo fungovat a být jednoznačné i přes můj psychický stav narušený ranní epizodou ;). Nicméně:

Tag do toho. Systém celistvosti různých integrálních počtů tuží interferencemi náhodné generace. (1) Vyprávěj, (2) Cesty domů, (3) OVRZ, (4) Žena za pultem, (5) 30 případů majora Zemana, (6) Nemocnice na kraji města a další mají jednu věc společnou (X).

Proto říkáme, že:
Y = count(X4)+2

Pak tedy:
Q = D(Y/2)
K = P1.2 @ Q
J = 1st $HREF @ K

Hodnota J je výsledkem této hádanky.

- KFL