Zálohujte lépe, zálohujte do Azure Storage!

Zálohování je věčné téma, lidé nezálohují, a když už ano, tak ne úplně správně. Bohužel se tento nešvar děje také ve firmách, vlastně především ve firmách. Ze zkušeností vím, že menší firma neschválí investici do lepšího zálohování, dokud se nestane nějaká katastrofa. A co si budeme povídat, to je již pozdě. Největším strašákem je chování uživatelů v kombinaci s hrozbou šifrovacího ransomware. Když uživatelé nemají dostatečnou osvětu a znalosti, tak například tu zazipovanou přílohu z emailu prostě rozbalí a otevřou. Ani sebelepší ochrana sítě, emailového serveru a pracovních stanic neochrání před nezodpovědným chováním uživatelů. Samozřejmě lze udělat hodně pro prevenci, ale jsme zase u investic a ty procházejí jen velmi ztuha.

Ochrana sítě je v přímo úměrná ochotě vedení firmy investovat do zabezpečení, prevence a ochrany dat. Nedávno jsem řešil případ ve společnosti o přibližně 50 počítačích, kde došlo ke spuštění zavirované přílohy z emailu (Locky) a začaly se dít nepěkné věci. Byla zašifrována všechna data na lokálním disku a většina dat na souborovém serveru. Vše měli zálohované, ale na pomalém externím disku. Obnova trvala několik hodin a po tu dobu bylo ochromené fungování společnosti. V tomto případě o žádná data nepřišli, ale firma více jak půl dne nefungovala. V konečném důsledku je tento incident stál více, než investice do prevence, lepší ochrany dat a zálohování.

To jsem trochu odbočil, teď tedy raději již k tématu. Představme si menší firmu s jedním nebo malým počtem serverů. Zálohy provádějí na síťové úložiště. Ze síťového úložiště zálohují data na externí disky nebo je replikují s jiným síťovým úložištěm. Jak ještě posunout zálohování na vyšší úroveň a mít cenná data uložena v jiné lokaci? Poslat je do cloudu – konkrétně do Azure Storage.

Pro tyto případy je v Azure služba Azure Cool Storage. Nedávno tu byl na TechNet blogu na toto téma článek, určitě přečtěte: Azure Cool Storage – levné archivní úložiště.

Výhodou moderních síťových úložišť je to, že veškerou práci pro zálohy do cloudu za vás již udělali jiní a pomocí předinstalované aplikace nastavíte zálohy za pár minut.

Připravit si úložiště v Azure je také otázka pár minut. Pokud Azure ještě nepoužíváte, máte možnost si vše vyzkoušet a otevřít si zkušební verzi. Pro začátek dostanete 170 € - Bezplatné vytvoření účtu Microsoft Azure. Kolik v budoucnu budete za data v úložišti platit, to si můžete předběžně spočítat v Azure kalkulačce.

Po přihlášení na portal.azure.com je třeba vytvořit a připravit si úložiště (je dobré používat Azure v angličtině, české překlady mohou být matoucí). Připravte si Resource group. Jako Resource group location doporučuji North Europe (datacentrum v Irsku) nebo West Europe (datacentrum v Holandsku). Datacentrum v Irsku bývá méně vytížené.

Otevřete si vytvořenou skupinu a přidejte službu (Add). Vyhledejte Storage account. Vytvořte si úložiště. V Account kind zvolte Blob storage, ten pro účel ukládání záloh postačí dokonale. Po vytvoření úložiště bude třeba již jen klíč pro přístup. Ten získáte v nastavení svého blobu v Access keys nebo jednoduše kliknutím na ikonku klíče.

001-AZURE_Storage 002-AZURE_Storage 003-AZURE_Storage 004-AZURE_Storage 005-AZURE_Storage

To je vše, nyní již jen nastavit síťové úložiště a spustit zálohování. Předem je dobré si spočítat množství dat pro zálohu do Azure a vzít v úvahu rychlost internetové linky. Ale i s pomalým VSDL to jde. Prvotní zálohu je možné provést někde na rychlé konektivitě a další zálohy už mohou být otázkou pár minut.

Rád vás ještě odkáži na návody zálohování do Azure Storage pro konkrétní případy:

Zálohy do Azure Storage pomocí síťového úložiště QNAP, Synology nebo webového projektu postaveném na redakčním systému Wordpress.

David Ježek