Azure Cosmos DB: NoSQL se SQL aneb jak nenásilně začít s využitím stávajících znalostí

Azure CosmosDB je celoplanetární NoSQL databáze s fantastickým škálování, multi-master replikací, výborným SLA na dostupnost (99,999% při geo nasazení) a latenci, laditelnou konzistencí od silné po eventuální, podporující více modelů práce s daty a způsobů přístupu (API). Jedním z nich je SQL interface a ten je ideální pro ty, kteří přichází z klasického relačního světa. Podívejme se dnes na tuto možnost.

O Cosmos DB už jsem psal a ještě hoooodně psát budu. Je to moje nejoblíbenější databáze na planetě. Dnes se nebudu věnovat jejím vlastnostem, spíše se zaměřím na to, jak to vypadá, když se k NoSQL přistupuje přes SQL.

Založení DB a SQL dotazy

Svoje zkoušení začneme vytvořením Cosmos DB s SQL API a následně si v něm vytvoříme svou první databázi a kolekci. Pro jednoduchost použiji něco malého – tedy fixní velikost a bez partition, protože megavýkony ani megaprostor pro dnešní díl nepotřebuji.

Pro malinká testovací data použiji svou databázi zvířátek, kterou jsem importoval i pro minulý díl s Mongo DB API pro Cosmos DB. Je jednoduchá a přitom ukazuje nerelační vlastnosti, tedy vnořené atributy a vnořené objekty (pole). Je uložena zde:

https://raw.githubusercontent.com/tkubica12/cosmosdb-demo/master/zviratka.json

Uploadněte ji do Cosmos DB.

Pokračovat ve čtení