Build týden: Inteligentní cloud s Microsoft Azure

Druhý den konference Build 2016 přinesl pro vývojáře řadu významných novinek z oblasti cloudu. A nejen to. Microsoftem koupený Xamarin je nyní dostupný zdarma pro každého vývojáře.

Scott Guthrie na začátku keynote zmínil význam cloudu a tradičně upozornil na stále rostoucí počet datových center a také jejich velikost. Příkladem zmíněné datacentrum na východě USA má na délku více než jednu míli.

Xamarin je zdarma v rámci Visual Studia

Xamarin umožňuje vyvíjet nativní aplikace pro všechny rozšířené platformy (WP, Android, iOS) přímo v prostředí Visual Studia, a to se všemi výhodami jazyka C#. Xamarin využívá více než 1,3 milionu vývojářů a nyní, měsíc po oznámení akvizice Microsoftem, přišla zpráva, která v konferenčním sále vyvolala bouřlivý potlesk. Xamarin je zdarma pro každého uživatele Visual Studia, a to včetně Community edice. Uživatelé s MSDN předplatným mají k dispozici dále Xamarin Studio pro Mac. Xamarin Platforms je nyní open source.

Automatizované testování mobilních aplikací

Jednou z hlavních výzev při vývoji mobilních aplikací, zejména na platformě Android, je testování. Xamarin Test Cloud nabízí řešení, jak automatizovaně otestovat mobilní aplikaci na tisících zařízení. Nástroj je integrován do prostředí Visual Studia Team Services a VSTS se tak stává službou, která pokrývá celý proces vývoje mobilních aplikací.

clip_image001

Budování internetu věcí s Azure

Microsoft oznámil dvě nové obecně dostupné služby: Azure IoT Hub a Azure IoT Gateway SDK. První zmíněná služba správcům umožní sledovat zdraví, spravovat, aktualizovat a konfigurovat miliony geograficky rozprostřených IoT zařízení s podporou protokolu LWM2M. Službu je nyní možné používat skrze několik vystavených API. Azure IoT Gateway pak nabízí možnost připojit legacy IoT zařízení bez nutnosti zásahu do existující infrastruktury.

Azure Functions nabízí výpočetní kapacity bez strojů

Business logika může být integrována různými způsoby a jedním z nich je využití nové služby Azure Functions. Azure Functions je služba, která reaguje na AWS Lambda a umožňuje použití kódu řízeného různými událostmi. Pro spuštění kódu přitom není potřeba zakládat žádné virtuální stroje, výpočetní clustery nebo cokoliv podobného. Jedna jediná událost tak může vyvolat spuštění různých výpočetních úloh ve formě kódu napsaného například v node.js nebo C#. Tvorbu funkcí přitom vývojářům usnadní již předpřipravené šablony a kontrolu nad nimi poskytují podrobné logy.

Azure Service Fabric a vývoj mikroslužeb

Service Fabric je platforma pro tvorbu stavových i bezstavových mikroslužeb. Umožňuje rozdělit komplikovaná workflow do řady samostatně škálovatelných mikroslužeb. Právě této klíčové výhody využívá hra Age of Ascent, která běží přímo v internetovém prohlížeči bez potřeby jakýchkoliv pluginů. V interaktivním demu Scott Hanselman ukázal balík mikroslužeb, které hra využívá a které běží na stovkách automaticky škálovaných serverů dle aktuálního vytížení a zároveň předvedl publikaci mikroslužby bez jakéhokoliv výpadku, který by byl pro běh hry kritický. Service Fabric opouští Preview a je nyní obecně dostupný.

DocumentDB si rozumí s MongoDB

NoSQL databáze DocumentDB podporuje protokol MongoDB. Nástroje nebo služby využívající MongoDB tak budou moct beze změny používat DocumentDB. V současnosti je tato funkce připravena k vyzkoušení jako Preview.

Vyšší výkonnost a globální replikace v DocumentDB

AccuWeather je příkladem služby, která denně musí obsloužit více než 15 miliard požadavků. Efektivní práci nad 2 biliony uložených objektů poskytuje právě DocumentDB o velikosti stovek terabytů. Rostoucí popularita NoSQL databáze ústí v řadu novinek, které se dotkly ceníku i lepší výkonnosti. DocumentDB nově poskytuje automatickou globální replikaci a to při velmi nízké latenci.

Vizualizace dat s Power BI Embedded

Dlouhodobě oblíbenou službou pro analýzu a vizualizaci dat je Power BI, kterou mohou vývojáři i management používat v prohlížečích i ve formě mobilní aplikace. Microsoft na konferenci oznámil uvolnění služby Power BI Embedded (Preview), která přenáší výhody reportingu a vizualizace dat i do aplikací třetích stran. S použítím SDK tak vývojář může vytvářet ve svých aplikacích různé customizovatelné vizuální prvky, které známe z online služby Power BI.

Near-Real-Time diagnostika v Application Insights

Novinek se dočkala i služba Application Insights. Nová služba Analytics poskytuje pokročilé dotazování nad sesbíranými daty (Ad-Hoc queries) ve zcela novém analytickém portálu. Proactive Detection je nyní schopna detekovat výkonnostní problémy a notifikovat správce v téměř reálném čase. V téměř reálném čase lze také sledovat aktuální stav serverů s funkcí Live Stream. Funkce Application Map nabízí pohled na zdraví a dostupnost aplikace z hlediska klienta a serveru.

Visual Studio Azure Tools & SDK 2.9

Microsoft uvolnil další verzi Azure SDK 2.9 a zároveň první verzi, která podporuje Visual Studio "15" Preview. Visual Studio Tools obsahují řadu novinek z oblasti diagnostiky, Event Hub pro Azure Diagnostics, Tools pro Docker, Microsoft Service Fabric Tools, Azure Data Lake Tools a Azure Resource Manager Tools pro VS Code. Vedle těchto nástrojů se dočkal aktualizace také Microsoft Azure Storage Explorer s podporou Tables a Queues.

Bezpečné úložiště Azure Storage

Služba Azure Storage už nebude jen vysoce škálovatelné a virtuálně neomezené úložiště, ale díky šifrování i bezpečné. Pokud se přihlásíte do preview programu, dostanete možnost zapnout si šifrování u svých Storage účtů.

Mirek & Martin