Build týden: Vaše aplikace v Office a Office 365

Obsazujeme Ribbon

Zapomeňte na jedno spouštěcí tlačítko a jeden panel, v kterém běží váš doplněk Office, nyní můžete obsadit nezanedbatelnou část Ribbonu a také svou aplikaci propašovat do kontextového menu. Stačí implementovat Add-in Commands.

clip_image001

První tlačítko ukáže panel, druhé dává na výběr

clip_image002

Vaše doplňky mohou být i v kontextové nabídce

Tlačítko může rovnou vyvolat funkci JavaScriptu, nebo zobrazit definovaný panel.

Mac není pozadu

Doplňky Office nyní fungují i v klientech na Macu. Rodina podporovaných míst, kde se dají aplikace používat se tak rozšiřuje na Windows Desktop, iPad, web a právě Mac.

clip_image004

Word add-in na Macu

Schopnější Excel.js

V Excelu a ve Wordu můžete kromě obecných API používat specifické funkce v rámci Excel.js a Word.js. Do první jmenované knihovny byly přidány stovky nových API. Ve verzi 1.2 tak můžete:

 • chránit data pomocí nativních metod Excelu (heslo),
 • volat přímo z JavaScriptu více než 300 funkcí Excelu,
 • lépe řadit a hledat,
 • měnit rozložení stránky – výšku řádků, šířku sloupců, spojování buněk
 • a spoustu dalšího.

Pokročilé řízení distribuce

Doplňky mohou být užitečné i pro firmy, jejich nasazení a řízení distribuce se ale může stát noční můrou pro administrátory. Dosud se dělo plošně a záviselo na aplikačním katalogu SharePointu. Aby se správci IT v noci nebudili zbrocení potem, bude možné doplňky spravovat přes administrační rozhraní Office 365 a přiřazovat je uživatelům bez jejich přispění.

clip_image006

Přidání doplňku přes portál Office 365

Aktuálně bylo vypuštěno Preview, které umí vzít XML soubor s manifestem (nebo odkaz na něj) a dát k aplikaci k dispozici vybraným uživatelům nebo skupinám. Finální verze bude zvládat i přidávání doplňků z Office Storu.

Word Online umí většinu API

Webová verze klienta Wordu už není pozadu co do podpory javascriptových API. Dnes umí takřka kompletní „společné“ API, v dubnu by měl podporovat většinu verze 1.1.

Doplňky ve OneNote

Office tým pro nás připravil lákadlo v podobě ukázky Office add-inu ve OneNote. Funguje úplně stejně jako ostatní aplikace, používá manifest, volá javascriptová API a podporuje Commands. Nejprve bude možné si vyzkoušet preview ve webové verzi (v květnu), poté přejde i do desktopového klienta pro Windows (v létě tohoto roku).

clip_image008

Doplněk pro OneNote

V akci je můžete vidět na videu.

Sideloading svépomocí v Office Online

Aby bylo testování aplikací ve webových klientech jednodušší, je nyní možné do Wordu, Excelu a PowerPointu Online nahrávat rovnou manifest. Odpadá tak potřeba mít developer tenant nebo jiný účet Office 365, protože si vystačíte i s Microsoft Accountem.

clip_image010

Sideloading pomocí formuláře, do kterého vložíte soubor manifestu

Nové Office Developer Tools

Nástroje, které doplní do Visual Studia podporu doplňků a Office 365 API, byly aktualizovány. Dialog „File -> New Project“ prošel zpřehledňovací kúrou a nyní nabízí jednotlivé klienty Office jako typy projektů.

clip_image012

Typy doplňků byly rozděleny podle aplikací

Projekt je přehlednější, zmizela z něj častokrát zbytečně hluboká adresářová struktura. Veškeré dění se odehrává v Home.html a Home.js, obsluha tlačítka na Ribbonu se skrývá ve FunctionFile.html/js. To je mimochodem další novinka – manifest ve výchozím stavu přidává Add-in Commands.

clip_image013Zeštíhlený projekt add-inu

Outlook Modules – vlastní sekce v klientovi

Mail, kalendář, kontakty, úkoly... Všechny tyto sekce mailového klienta fungují jako moduly, mezi nimiž se dá přepínat. Nyní může jedním z těchto modulů být i vaše aplikace.

clip_image015

 

Moduly v Outlooku 2016

Pokud bude mít uživatel nainstalovanou jedinou takovou aplikaci, zobrazí se na panelu její název, pokud jich bude víc, ponese popisek společný text („Doplňky“) a zobrazí seznam.

clip_image017

Jinak ale doplněk v podobě modulu funguje úplně stejně jako ostatní varianty – používá HTML, JavaScript a může přidávat tlačítka na Ribbon. Rozdíl je v tom, že se zobrazuje přes celou plochu klienta.

Outlook Modules se dají tvořit již teď v Outlooku 2016.

Office 365 API

Rozšířit aplikace o data z Office 365 a udělat je tak chytřejší a užitečnější pro uživatele, to umožňuje nedávno představené společného API pojmenované Microsoft Graph. Jaké novinky přišly na Buildu?

 • Webhook je šikovný způsob, jak se nechat upozornit, že se v Office 365 něco změnilo, například přišel e-mail, někdo smazal schůzku apod. V současné době jsou webhooky v API v1.0, a to pro veškerá data Outlooku.
 • OneDrive dostal do vínku nový file-picker pro web, který vnitřně používá Microsoft Graph, dále podporu webhooků na změny souborů a nastavování oprávnění pro sdílení přes API.
 • Excel REST API je konečně v betě a můžete ho vyzkoušet ve svých tenantech. Díky REST API pro Excel se jakýkoliv sešit může chovat jako webová služba, která umožňuje plnit listy, provádět výpočty, generovat grafy a spoustu dalšího bez nutnosti soubor otevřít v Excelu.
 • People API vrací více atributů a má lepší algoritmy pro vyhledávání.
 • Find Meeting Times API je nový přírůstek, který dokáže odhadnout a nabídnout nejvhodnější časy pro setkání více lidí.
 • Microsoft Graph SDK, neboli aktualizované vývojářské knihovny, jsou k dispozici pro iOS, Android, .NET, Ruby, Javu, JavaScript a Node.js.
 • Outlook Tasks (Preview) – podpora pro úkoly, které si uživatelé vytváří přímo v Outlooku byla nyní přidána do outlookového endpointu, ale pracuje se na tom, aby se objevila i v Microsoft Graph.

Skype

Častý požadavek partnerů, kteří chtěli integrovat do svých aplikací Skype for Business, byl naplněn. Díky webovému SDK mohou Skype zapojit do svých javascriptových aplikací a pomocí aplikačního SDK do těch mobilních.

clip_image019

Skype má svou vlastní sekci na vývojářském rozcestníku.

Slovníček

 • Doplněk Office (Add-in) = rozšíření klienstkých aplikací Office napříč platformami, používají se webové technologie – HTML, JavaScript – a libovolný serverový backend.
 • Ribbon = pás karet v horní části okna, který obsahuje všechny příkazy pro ovládání aplikací Office (Domů, Vložení atd.).
 • Sideloading = přidání add-inu do klienta „bokem“, tedy jinak než z Office Store. Používá se převážně pro testování.
 • Microsoft Graph = společné API pro přístup k informacím uloženým v Office 365.