Co přinesl rok 2017 v Azure v IaaS službách

Rok je v cloudu dlouhá doba. V této sérii zpětných pohledů se pokouším ohlédnout za největšími novinkami, které rok 2017 přinesl. V dnešním díle se zaměřím na základní kámen všeho – infrastrukturu, tedy compute a storage v Azure s tím, že na networking a kontejnery se podíváme v jiném článku.

Masivní příval nových compute prostředků

Pokud vaše datové centrum obnovujete jednou za pár let, Azure takhle nefunguje. Prochází v zásadě trvalým redesignem, přidáváním nových a nových typů strojů a navyšováním kapacity těch stávajících, otevíráním nových datových center uvnitř regionů i spouštění zcela nových regionů. Pokud jste loni používali nějaký stroj v režimu pay-as-you-go, kdykoli ho můžete vypnout a přejít na některou z dále uvedených novinek roku 2017. Přináší obvykle nové možnosti (procesory, velikosti) a/nebo snížení ceny.

A-series v2

Pokud hledáte základní server, je A-řada určena právě pro vás. Není zde specifikován konkrétní typ CPU, ale máte výkon core pro sebe. ACU (komparativní srovnání výkonu řad, které najdete zde https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/acu) uvádí u A-řady hodnotu 100, tedy řekněme polovinu nejběžnější D-řady. V lednu 2017 byla uvedena v2 generace této řady, která přinesla nižší cenu a přitom současně více paměti na core a také paměťově navýšené řady jako je A4m v2.

L-series (blíže neurčený Intel E5 v3)

Některé aplikace, konkrétně například NoSQL databáze jako je MongoDB, Cassandra a další, rádi použijí brutální storage výkon lokálního SSD a nepotřebují infrastrukturně perzistenci storage. Jednoduše o několikanásobné uložení dat se stará aplikace samotná, tedy DB si dělá mirror a je připravena na failover. Co tedy chcete je dostatečně velký (několik TB) lokální SSD disk. Přesně takhle je koncipována řada L, která přišla v dubnu 2017.

L v2 řada (AMD EPYC™7551) – preview

Vývoj jde neuvěřitelně dopředu a tak ještě ve stejném roce v prosinci 2017 přišla L-series v2 postavená (a to je velká novinka) na procesoru firmy AMD. Největší model L64s v2 nabízí lokální SSD o velikosti 15 TB … to už je pořádný mazlík, ne?

D v3 a E v3 řady (E5-2673 v4)

Historicky byl Azure postaven tak, že u všech typů VM se vCPU = fyzický core. Žádné sdílení a přeprodání jednoho core deseti zákazníkům. Toho se Azure drží i nadále a platí to i pro tyto v3 řady. Jenže fyzický core umí hyper-threading, který z něj udělá dva a díky pipelinám z něj dostanete o dost víc. U nejnovější generace D strojů (v3 a pokračováním D1x jsou E v3, tedy modely s více paměti) se využívá hyper-threading a vCPU = 1 thread na fyzickém core (tedy 2 vCPU mají jeden fyzický core). Ty jsou ale stále pro vás, nikdy se fyzický core nesdílí na víc jak jednoho zákazníka, proto u této řady najdete jen sudé počty core (neexistuje tedy 1-corový D v3). ACU klasického D v2 je 210 (až 250), D v3 disponuje výkonem 160 (až 190 při Intel Turbo). Odměna pro vás? Nižší cena, větší servery (64 vCPU) a na paměť velmi vstřícná řada E v3 s až 432 GB paměti! Za takový stroj jste v roce 2016 museli zaplatit o polovinu víc (použít G řadu).

B-series (burstovatelný E5-2673 v3 nebo v4)

Možná se vaše aplikace chová tak, že občas potřebuje pořádně zabrat, ale většinu času toho zas tak moc nedělá. A-series vám nevyhovuje, protože na špičky je moc pomalá a navíc nepodporuje SSD disky? D-series vám zase přijde zbytečná, když většinu času takový výkon nepotřebujete? Právě pro vás vznikla řada B. Je to jediná nabídka v rámci Azure kde nemáte výkon dedikovaný pro sebe, ale současně je míra sdílení a burstovatelnosti naprosto exaktně daná.

N-series ve všech variantách (GPU stroje)

Tato kategorie se bouřlivě rozvíjí. V prosinci 2016 tato éra začala stroji NV (NVIDIA M60) pro grafickou workstation a NC (NVIDIA K80) pro výpočty nad GPU. O rok později, tedy teď v prosinci 2017 už je k v general availability i řada NCv2 (NVIDIA P100) a ND (NVIDIA P40). Navíc ještě na konci 2017 bylo spuštěno preview NCv3 postavené na masivní výkonnosti karty NVIDIA V100.

F-series v2 (Intel Platinum 8168)

Předchozí generace F-series, která přišla ke konci 2016, byla v zásadě jen D v2 řada s modely s menším mírou paměti na core zaměřená na výpočetní úlohy. Běžné D stroje mají CPU:RAM 1:4, paměťově optimalizované E stroje 1:8 a F řada jde na opačnou stranu s poměrem 1:2. Nová generace Fv2 ale už nemá klasický serverový Intel procesor, ale speciální škálovatelnou řadu s kódovým označením Skylake. Jsou to minimálně v době uvedení, tedy v říjnu 2017, výpočetně nejsilnější stroje z public cloudu (z velké trojky Microsoft, Amazon a Google).

M-series aneb mamuti (E7-8890 v3)

Máte mamutí aplikace, které potřebují scale up? Třeba SAP HANA databázi nebo celý S4HANA systém? Co třeba VM o velikosti 128 vCPU a 3,8 TB RAM? Jasná práce pro M řadu.

Pokračovat ve čtení na tomaskubica.cz...