Co přinesl rok 2017 v Azure v kontejnerech

Rok je v cloudu dlouhá doba. V této sérii zpětných pohledů se pokouším ohlédnout za největšími novinkami, které rok 2017 přinesl. Co se stalo v mé snad nejoblíbenější oblasti: ve světě kontejnerů?

Kontejnery na začátku roku 2017

Jak vstoupil Azure do roku 2017 z pohledu kontejnerů?

V roce 2016 šla do plné dostupnosti služba Azure Container Service, řešení pro automatizovaný provisioning kontejnerových orchestrátorů „na kliknutí“. V té době vůbec nebylo jasné na koho z velké trojky orchestrátorů vsadit a zákazníci sami tím byli docela zmatení. DC/OS byl relativně tradiční, velmi robustní a zajímavý tam, kde se kontejnery kombinují s Big Data. Docker Swarm byl nejmladší, funkčně trochu pozadu, ale nabízel API téměř shodné s klasickým single-host Docker API. A pak tu byl Kubernetes, který od začátku udělal spoustu věcí správně a byl nejslibnější, ale pro zákazníky trochu nový a složitější na uchopení. ACS tedy podporovala (a dodnes podporuje) všechny tři.

Na konci 2016 také přišel Azure Container Registry, tedy váš privátní repozitář kontejnerových obrazů.

Možná to nejdůležitější – do Microsoftu nastoupil Brendan Burns, jeden ze tří zakladatelů (tenkrát samozřejmě v Google) Kubernetes (ti další dva, Joe Beda a Craig McLuckie založili po odchodu z Googlu Heptio, firmu specializující se na Kubernetes). Brendan se stává hlavním strůjcem kontejnerové strategie Azure a to bylo v roce 2017 vidět.

Kontejnerová jízda roku 2017

Akvizice Deis a příklon ke Kubernetes

V dubnu 2017 došlo k akvizici open source firmy Deis. Ta se specializovala na vývoj open source nástrojů nad Kubernetes včetně dnes již defacto standardu pro tvorbu aplikačních šablon Helm (z jejich dílny pochází ale i další nástroje, například Draft a také mají prsty v service brokeringu). Microsoft tím jasně ukazuje, že s Kubernetes to myslí velmi vážně a zaměstnanci Deis se stávájí chloubou firmy.

Azure Container Instances – kontejnery bez serverů

Ve všech hlavních cloudech bylo nutné vždy nejprvet alokovat VM a uvnitř nich potom pracovat s kontejnery. Nebylo možné pustit kontejner přímo v cloudu samotném – bez alokovaných zdrojů. Pustit kontejner a platit jen za něj, ne za podpůrnou infrastrukturu. To se změnilo v červnu 2017 kdy Microsoft jako první uvedl tento koncept – více jak 6 měsíců před AWS (Fargate).

Pokračovat ve čtení na tomaskubica.cz...