Governance v Azure: jmenná konvence a tagování

Jste enterprise firma a myslíte to s cloudem vážně? Pak určitě budete chtít dobře řídit governance – kdo co smí, co komu patří, jaké politiky se mají vynutit, jak si rozdělit práci, jak řídit náklady. V tomto seriálu se na to zaměříme.

Dnes se podíváme na téma, které sice není cool, ale důležité je tedy dost… jmennou konvenci a tagování.

Jak na jmennou konvenci a proč

Určitě to znáte. Najdete ve vašem prostředí názvy jako TomikuvServer, knedlik, prvniPokus, dalsi-pokus, nemazat nebo moje_aplikace? Pokud ano, do Azure si to neberte, nepracuje se pak moc dobře 🙂

Z názvu prostředku v Azure byste měli být schopni dobře poznat o co jde. Ne všechny informace musí (nebo mohou díky omezením na délku) být součástí samotného názvu, ale vyberte ty, co jsou pro vás nejzásadnější. Jaké kategorie můžete typicky zvažovat pro zakomponování do názvu?

  • Typ prostředku, buď nějakou zkratkou s fixní délkou (vm, ip, rg, fw) či s proměnlivou délkou (vm, ip, nsg, disk)
  • Typ prostředí (dev, qa, prod)
  • Organizační jednotka (ať už textem typu finance, marketing nebo kódem)
  • Služba či produkt (crm, billing, eshop)
  • Komponenta či tier (fronend, db, appserver, auth, catalog)
  • Region nasazení (westeu, northeu)
  • Instance (01, 02)
  • Nákladové středisko

Jednotlivé prostředky mají z technických či historických důvodů různá omezení ve tvoření názvů (vezměte v úvahu, že například storage account je tu od roku 2009). Někde velká písmena jdou, někde jdou ale jsou case insensitive, někde nejdou (takže camel case názvy typu jednaDveTri nejsou ideální). Někde můžete použít podtržítko, někde ne (takže jedna_dve nedoporučuji). Ideální je tady najít nejmenšího společného jmenovatele – tím jsou malá písmena a pomlčky. Bohužel existuje jedna výjimka – název storage accountu pomlčky nepodporuje, ale i tak je tahle varianta myslím ideální.

Jak si tedy vybrat co do názvu dávat? Doporučoval bych vybrat jen ty, které jsou nejdůležitější k identifikaci na první pohled – ty ostatní totiž můžete uložit do tagů (viz dále). Tak například nákladové středisko si dám to tagu, organizační jednotku nutně v názvu nepotřebuji, protože třeba pro každou mám samostatnou subskripci. Region nasazení vám třeba nedává smysl, protože chcete pracovat pouze v jednom regionu. Já bych si zvolil například tohle s tím, že pokud nějaké políčko vyloženě nedává smysl, tak ho vynechám (třeba subnet či network jsou každé jiné a nemají víc „instancí“, resource group zase nepotřebuje políčko komponenta):

<služba>-<komponenta>-<typ prostredku>-<instance>

Pokračovat ve čtení