Jak se stát Silver Cloud Partnerem a k čemu je DPOR

Vývojářské a IT společnosti mohou získat v rámci Microsoft Partner Network programu mnoho výhod.
V minulém článku jste se dozvěděli, jak Partner program funguje zejména pro vývojářské firmy a jaké jsou možnosti, podmínky a benefity.

Dnes si řekneme, co musí udělat společnost, která se chce stát MPN partnerem s kompetencí Microsoft Silver Cloud Platform, obsahujicí mnoho výhod a interních licencí, License table for Competency Partners včetně 25 x Office 365, Windows Server a CALy, SQL, a také další benefity, na kompetenci vázané, zde např. Azure kredit 6 000$ na rok.

Zároveň si povíme co to je DPOR (Digital Partner of Record), nebo někdy jen POR (Partner of Record), a proč je i pro vývojářské partnery důležitý.

 

Silver Cloud Platform kompetence

Stejně jako pro všechny ostatní partnerské kompetence je i v cloudové MPN kompetenci třeba nejprve demonstrovat v oblasti nějaký výkon-potenciál, znalosti, reference atd. Požadavky jsou nastaveny různě pro čtyři typy partnerů, kteří se specializují v oblasti poskytování školení, distribuce, hostingu a nakonec obecné pro všechny ostatní, což je většina. Partner si k získání Silver Cloud Platform kompetence může vybrat cestu, jenž je mu nejbližší.

 1. Doložením objemu spotřeby Azure u zákazníka nebo i u sebe (Azure Consumption Option)
 2. Pomocí školení a objemu vyškolených odborníků (Learning Partner Option)
 3. Distribuční cestou předprodeje cloudových služeb (Distributor Option)
 4. Pomocí SPLA-CSP Hosting cesty (Hosting Option)

My se budeme zabývat první možností, Azure Consumption Option, která je vhodná pro běžné vývojářské společnosti i menší systémové integrátory. Požadavky této cesty jsou následující:

 1. Doložit že vaše společnost přímo nebo nepřímo zkonzumovala nebo ovlivnila konzumaci Azure služeb, případně jiných služeb v objemu 15 000 USD kumulativně za posledních 12 měsíců
 2. Absolvovat zkoušku nebo online technický znalostní test (průběžně se to mění)
 3. Uvést referenci třech zákazníků
 4. Mít správně vyplněný svůj profil a kontakty
 5. Zaplatit roční poplatek 1 600 EUR

Body 2-5 jsou celkem jasné, relativně snadno splnitelné, otázka je jak doložit spotřebu cloudových služeb Microsoft. Zde přichází na řadu DPOR (Digital Partner of Record).

DPOR (Digital Partner of Record)

Model DPOR byl zaveden abychom dokázali jednoduše zjistit kteří partneři ovlivňují spotřebu cloudových služeb u zákazníků a mohli jim poskytovat výhody, mnohdy i finanční incentivy. Princip je velmi jednoduchý. Každý partner, i na free úrovni, má v Microsoft partner programu své unikátní MPN ID. Většina cloudových subskripcí, O365, DX, Azure, … má někde místečko, nebo způsob, kam její majitel může vložit Partnerské číslo svého dodavatele nebo poskytovatele řešení a klíčových cloudových služeb. Více o DPOR a různé odkazy najdete v článku zde, případně v Customer Guide to attaching a Digital Partner of Record for Azure

Načítat partnerské DPOR kredity přes Azure subskripce se dělá takto:

A. Zjistěte si v MPN Portálu https://partner.microsoft.com/cs-CZ/  své Partnerské MPN ID. U větších firem s pobočkami nejlépe něco co se jmenuje  V-org ID aby vše platilo pro všechny pobočky. Hned po zalogování na https://partner.microsoft.com/cs-CZ/ by administrátoři MPN partnerství i všichni ostatní měli vidět číslo vpravo nahoře ve svém profilu a odtud jsou dostupné také nejdůležitější linky:

image

B. Zajistěte aby administrátoři placených Azure subskripcí, z kterých chcete a můžete sbírat body znali vaše MPN ID a vložili ho v Azure portálech u dané subskripce do sekce “Partner Information” .

image

Tímto se propojí unikátní Partnerské MPN ID s jednou unikátní subskripcí a partnerovi se začínají přičítat “dolarové body” odpovídající opravdové útratě na této subskripci. Pokud se to udělá na více subskripcích tak přitékají ze všech najednou.

Pozor - pro Enterprise smlouvy toto musí udělat Account admin s právy billingu na danou subskripci.

C. V MPN portálu se pak začnou sbírat kredity z těchto placených subskripcí, (nikoli free subskripcí) které pak kumulativně za posledních 12 měsíců počítají do onoho prvního požadavku.  Na začátku to bude prázdné, časem se začnou sbírat cloudové bodíky. Ty jsou vidět v MPN portálu v sekci Cloud Product Performance Summary, viz screenshot z božury https://assets.microsoft.com/my-insights-guide.pdf
Podobný model je i pro sbírání dolárků za Office365 a některé další produkty.

image

Jakmile tam máte "nastřádáno"  a jsou splněny ostatní podmínky, včetně zaplacení partner poplatku, získáváte na rok Silver partnerství.

Pokud budete mít k tématu DPOR dotazy, přečtěte si  nejprve dokument s DPOR FAQ a hledejte na aka.ms/digitalpor

 

Ještě dvě upozornění na závěr:

 1. Azure kredity z MPN benefitu jsou interního charakteru, pro interní potřebu partnerů s licenčním omezením, že je nelze přeprodávat nebo používat na komerční projekty pro externí zákazníky.
 2. Subskripce kde se reálně neplatí se nenapočítávají se do DPOR spotřeby. MPN  Patner ID můžete přiřadit do všech subskripcí asi i trialu. U Azure v MPN se jedná o neplacený Azure kredit, (stejně jako třeba měsíčních 150$ Azure kreditu ve Visual Studio Enterprise), tak se nebude spotřeba do DPOR počítat.

 

Pokud se chcete stát certifikovaným partnerem s vývojářskou nebo cloudovou specializací a zajímá vás Azure, kontaktuje nás emailem na isvczsk@microsoft.com.


 

Jiří Burian