Microsoft kupuje Xamarin

Minulý týden bylo oznámeno že společnost Microsoft kupuje firmu Xamarin. Průběžně odpovídám na některé otázky typu “co to vlastně je za firmu, proč je důležitá pro vývojáře, kdy se dovíme další podrobnosti, ….”, tak jsem se rozhodl napsat o Xamarinu pár řádek.

image

Mnozí podobné oznámení čekali již delší dobu, pro mnohé to je nezajímavá záležitost. Každopádně všichni architekti, vývojáři a testeři multiplatformních mobilních aplikací by měli stejně jako např. velké konzultační společnosti zbystřit:  … Forrester : ... This move makes Microsoft a must-consider option throughout the stack when it comes to mobile development... Xamarin je společnost zabývající se technologiemi pro podporu multiplatformího vývoje, testování a monitoringu mobilních aplikací. Klíčová technologie Xamarinu umožňuje psát jeden jediný kód v C# a ten kompilovat do nativních aplikací různých platforem. Většina vývojářů Xamarinu stojí i za nekomerčním projektem Mono, což je crossplatform open source implementace .NET frameworku.
Xamarin používá více než milion vývojářů po celém světě.

Typy multiplatformních aplikací a kam patří Xamarin?

1. Webová responzivní aplikace: Běžný web upravený i pro mobilní browsery, není třeba nic instalovat, vhodné pro práci on-line v browseru, problematické/téměř nemožné využití interních systémových volání, senzorů a zdrojů mobilního zařízení.

2. Hybridní aplikace: Webová aplikace obalená nativními obálkou s nativními komponenty umožňující přístup k systémovým senzorům a zdrojům, často i off-line práce, instaluje se z App Marketplace. Často je však pomalá, neintuitivní - nevyužívá nativní UI. Typický framework Cordova/PhoneGap atd.

3. Nativní aplikace: Dříve nebo později kompilovaná přímo do nativního kódu daného systému využívající nativní UI komponenty. Nejlepší výkon ale nutno psát zcela odděleně nebo nějakým způsobem přizpůsobit každé platformě zvlášť. Do této kategorie patří Xamarin. Jednotný kód je v C#.

IC810361

 

Co vše nabízí Xamarin?

Xamarin nabízí nástroje a technologie pro vývoj, testování a monitoring aplikací, doplňkově také on-line školení a konzultace:

1. Xamarin Platform- balík technologií pro tvorbu multiplatformích aplikacíplatform-screenshot@2x 2. Xamarin Test Cloud- více než 2000 různých reálných zařízení pro automatizaci testovánítest-cloud-screenshot@2x
3. Xamarin Insights- nástroje pro monitoring a telemetrii mobilních aplikacíinsights-screenshot@2x 4. Xamarin University – podrobné on-line školení tvorby , testování a nasazení mobilních aplikacíaccelerate-cycle@2x

 

Klíčovým produktem společnosti je tedy Xamarin Platform – multiplatformní (iOS, Android, Windows) framework pomocí něhož lze psát jednotný C# kód pro více platforem a zároveň využívat sadu vizuálních komponent Xamarin Forms, které jsou podporovány na více platformách. Rozšiřující Forms komponenty dodávají třetí společnosti jako Telerik, DevExpress, Infragistic atd. Aplikace se pak kompilují z jednoho základu samostatně, pro každou platformu zvlášť, s využitím kompilátoru konkrétní platformy. V rámci Xamarin Platform je dodáváno i programátorské IDE – Xamarin Studio nebo lze použít Visual Studio s Xamarin addonem. Xamarin Platform je komerční produkt licencovaný per developera a per platformu.

Co z Xamarinu již dnes obsahuje zdarma Visual Studio 2015?

imageXMCapturePokud si nainstalujete/spustíte Visual Studio 2015 s podporou multiplatformního vývoje uvidíte možnost tvorby několika typů aplikací včetně využití Xamarinu. Jediný, zato velký problém je, že free implementace Xamarinu ve Visual Studiu 2015 má poměrně značné omezení odpovídající Starter Edici, zejména velikost výsledné aplikace na 128kb a také neobsahuje Xamarin Forms. Plnou funkčnost je třeba dokoupit zvlášť.

 

 

Co se stane poté, co bude firma Xamarin začleněna do Microsoftu a kdy se dozvím podrobnosti?

V současné době probíhá akvizice a dříve než se uzavře/potvrdí nebudou uvolněny žádné podrobnosti, technické ani licenční. První konkrétní informace se velmi pravděpodobně dozvíme na konferencích Build2016 a EVOLVE16.

 

Jiří Burian