Microsoft pro vývojářské firmy a Startupy

Společnost Microsoft vždy nabízela a stále nabízí pro registrované vývojářské společnosti výhody. Historicky byly výhody získávány v rámci partnerského programu Microsoft Partner Network.

Microsoft Partner Network (MPN) = výhody a licence pro partnery

Microsoft Partner Network Program (MPN)je partnerský program pro všechny IT společnosti, prodejce, konzultanty, pro vývojářské společnosti atd. Má, a historicky vždy měl, tři hlavní úrovně. První je jen free registrace/Member, druhá je partnerský poplatek za profilaci a balík služeb a softwaru (Action Pack), třetí je Certified partnerství s větším balíkem výhod dle typu a úrovně placené certifikace.

clip_image002

 

Pro Startupy byl BizSpark

Zcela paralelně s MPN programem, jsme před deseti lety, v roce 2009 uvedli program BizSpark. Ten byl určen pro začínající vývojářské společnosti a měl dvě úrovně, standardní BizSpark a vyšší BizSpark Plus pouze pro vybrané. V únoru 2019 byly nové registrace v programu BizSpark ukončeny. aktivní již registrovaní uživatelé mohou pokračovat ve využívání výhod do doby exspirace programu. BizSpark je jednorázový program a nejde prodloužit. Pro vybrané největší Startupy nahradil BizSpark Plus program Microsoft for Startups. Pokud počítáte s cloudovým provozem v Azure ve statisících $ ročně, pak Microsoft for Startups je pro vás. Pro běžné začínající startupy se připravuje rozšíření MPN programu o balík střední úrovně ISV Starter Kit.

Update 11/2018:   ISV Startet Kit NEBUDE uvolněn pro náš region, zůstává možnost Action Pack, ISV kompetence také nemá licenční IUR benefity

Protože zejména pro malé začínající společnosti je situace nepřehledná tak je tu malá tabulka:
clip_image004

Ukončení BizSparku … na co nezapomenout a jak dále?

Protože je BizSpark jednorázový program a nejde prodloužit, doporučuji rozmyslet kroky jak po BizSparku. V rámci BizSparku dostávala firma až 5 Visual Studio Enterprise licencí, které obsahovaly i trvalý infrastrukturní DevTest software. Po ukončení Bizsparku vám mnoho licencí s trvalým klíčem zůstane ale např. Visual Studio má licence vázané na aktivní období členství, stejně jako Azure benefity po měsíci exspiruje. Před ukončením BizSparku si určitě nezapomeňte:

clip_image006

  1. V Graduate procesu zaškrtnout dvě políčka a tím si vygenerovat „papír“ který potvrzuje trvalé vlastnictví většiny licencí z BizSparku
  2. Stáhnout ze svého my.visualstudio.com portálu instaláky a ISO image vhodného software
  3. Vygenerovat na my.visualstudio.com portálu licenční klíče k Windows, Office atd., Max 10 denně.
  4. Rozhodnout se, rozmyslet jak pokračovat v partnerství dále ...

Jaké výhody a licenční benefity partneři v Microsoft Partner Network (MPN) programu získávají

Odpověď je netriviální a obsah se průběžně mění. Vždy je to balík školení, technického supportu a licencí. Registrovaní partneři na úrovni MPN Network Member dostávají málo, Gold certifikovaní hodně ale certifikace něco stojí. U certifikovaný partner dostane základní balík + další podle typu certifikace.

Přesné aktuální počty a typy konkrétních MPN licencí si můžete stáhnout v tabulkách níže

Kdy bude dostupný ISV Starter Kit, mohu mít Action Pack i ISV Starter Kit

Update 11/2018:   ISV Startet Kit NEBUDE uvolněn pro náš region, zůstává možnost Action Pack, ISV kompetence také nemá licenční IUR benefity

Action Pack a ISV Starter Kit jsou střední úrovně benefitů a je možné si vybrat jeden nebo druhý, nikoli oba. Balíky se objednávají na Partnerských portálech a platí kreditkou,
Pro mnohé vývojářské společnosti zůstane Action Pack výhodnější. Některé společnosti zase snadno dosáhnou na nové Certifikační ISV kompetence, ty však nelze kombinovat s Action Packem nebo ISV kitem.

Další informace najdete v ISV hubu: https://partner.microsoft.com/cs-cz/isv-resource-hub/program-offer

 

 

MPN Vývojářské kompetence a certifikace, ISV, AppDev, DevOps, Cloud, …

Některé, třeba i menší společnosti, snadno dosáhnou na nové Certifikační ISV kompetence. Kompetence obecně nelze kombinovat s Action Packem nebo ISV Kitem. Výhoda je možnost sublicencovat pobočky v dané zemi nebo i celosvětově.  Předpokladem získání MPN kompetence je mít certifikované lidi, objemy prodejů, certifikovanou aplikaci, referenční zákazníky atd. a také zaplatit certifikační poplatek. clip_image014

Pro nové ISV kompetence bude postačovat poplatek a publikovat řešení na AppSource nebo Azure Marketplace, není třeba mít vyškolené lidi nebo objemy prodejů, které jsou zase podstatné u obchodních kompetencí. ISV kompetemce budou aktivní také někdy v druhé polovině Q3 2018. Více o kompetencích tady: https://partner.microsoft.com/en-us/membership/competencies

 

Technické rozdíly ve Visual Studiu Subscription v MPN a komerčních edicích

Existuje asi 20 variant Visual Studio Subscriptions!
Vlastní Visual Studio je pořád stejné, Professional, Enterprise, TestPro. To, co se mění, je balík infrastrukturního DevTest software, školení, technická podpora atd.  Komerční (platící uživatelé) toho mají nejvíce, free uživatelé nejméně.

clip_image016Největší „zrada“  :) číhá na uživatele Visual Studio Professional Subscriptions v Action Packu a ISV StarterKitu, protože navíc k Visual Studiu Professional dostanete jen některé Windows Servery, SQL, Win OS a nějaké školení, nikoli však Azure benefity, VSTS account, atd. … MPN Certified partneři získávají Visual Studio Enterprise verzi, se kterou dostávají již privátní Azure benefit, VSTS account, prakticky veškerý infrastrukturní software  apod. Pokud "jdete" po konkrétní historickém sw např. pro DevTest UAT prostředí, určitě si stáhněte následující tabulku. Někdo bude překvapen co je tam navíc, někdo bude zklamán co schází oproti komerční placené edici.

Tabulka s přesným seznamem licencí i historických ve Visual Studio Subscriptions MPN i komerčních.  

 

Jaké jsou vlastně benefity v různých varintách Visual Studio Subskripcí?

… a zda zrovna ta moje mutace je obsahuje musíte vyhledat tady: /en-us/visualstudio/subscriptions/, třeba Azure kredit pro každého developera s Visual Studiem je dosti dlouhý.

 

Pozor na licenční omezení MPN programu a MPN není pro všechny společnosti

 

Koho se ptát a kde hledat další informace

Prezentace z konference pro Startupy a Partnery

Většina z návštěvníků našich seminářů pro Startupy a Partnery, které nedávno proběhly v Praze a Bratislavě, nejsou emailem kontaktovatelní, a to je také další důvod proč jsem napsal tento článek. Tuším, že několik dní po publikaci budou již některé informace zastaralé, no lépe něco než nic. Jo a pro pořádek prezentace ze seminářů jsou níže:

  1.  Úvodní část, Transformace do cloudu, BizSpark Graduate, MPN
  2.  Druhá část, DevTest výhody, Co-Sell a Co-Marketing, Marketplace
  3.  Třetí část, Zajímavosti, IoT demo, Informace

Na našich akcích se také podíleli úspěšní CZ a SK BizSpark partneři Xeelo, Plantyst, TheNetw.org, TechArrow, Smartbase, prohlédněte si,co nyní dělají.

 

Buďte s námi v kontaktu a odebírejte lokální CZ-SK vývojářský zpravodaj!


Jiří Burian