Novinky pro vývojáře z konference Connect 2015

Na právě probíhající konferenci Connect 2015 bylo uvedeno mnoho novinek v oblasti vývoje, testování a nasazování softwaru.

Zde je souhrn nejzajímavějších:

· .NET Core 5 RC a ASP.NET 5 RCjsou nyní plně implementované na všech platformách, tj. Linux, Windows i OS X.

.NET Core slouží k multiplatformnímu vývoji kódu, který bude možno škálovat od malých zařízení až po datacentra. Využívá CoreCLR runtime a CodeFX knihovny, které jsou open source. ASP.NET 5 RC přináší vylepšení runtime a nástrojů. Verze 5 upravuje model hostování tak, aby byl konzistentní napříč platformami. Obsahují Go-Live licenci dovolující nasazení v produkčním prostředí.

· Visual Studio 2015 Update 1bude uvedeno 30 listopadu.Získáte nejen opravy chyb ale i novou funkčnost. TFS 2015.1 vyjde ve stejný den.

Ve VS přibudou nové funkce jako MS Test, Code Coverage pro ASP.NET 5, spouštění paralelních testů, vylepšená analýza kódu, vylepšený NuGet Package Manager, podpora Xamarin 4. 

Současně vyšla nová verze Azure SDK 2.8 for .NET a Docker tools for Visual Studio RC.

· Visual Studio Team Servicesje nové jméno pro Visual Studio Online lépe vystihující jeho podstatu jako cloudové služby pro softwarové týmy.

· Release Management,Browser-based exploratory testing,Test Results in Build,Package Management a další služby nebo rozšíření jsou nyní dostupné v rámci VSTS.

· Visual Studio Marketplace si zapamatujte jako centrální místo, kde mohou jednotlivci i týmy získávat všechny ověřené doplňky pro Visual Studio IDE, Visual Studio Code, TFS i Team Services. Partneři zde budou moci své komerční doplňky prodávat.

· Visual Studio Code je lehký editor kódu pro Windows, Linux a OSX, jenž si stáhlo více než milion lidí, nyní v beta verzi, nově podporuje extensions, je uvolněn jako open-source se zdrojáky na GitHubu.

Microsoft vydal i návody a ukázky, aby mohla komunita připravovat vlastní rozšíření. Nyní je k dispozici 60 různých doplňků, které rozšiřují programovací jazyky, barevná schémata, snippety, debuggery a podobně.

· Visual Studio Emulator for Android bude v nové edici dostupný i pro Mac OS X.

Již před rokem byl představen tento nástroj, který v rámci Visual Studio 2015 umožňuje testovat a ladit aplikace zdarma. Nástroj bude součástí Visual Studio Code, které bylo vypuštěno mezi uživatele platformy Apple v dubnu na Buildu. 

· HockeyApp = Mobile DevOps- přečte si co lze vše dělat s Microsoft HockeyApp pro iOS, Android a Windows zařízení. Poskytujeme i jako free tier Azure službu.

· Visual Studio GDB Debugger Extension, Arduino plugin pro Visual Studio a Visual GDBjsou doplňky umožňující nativní vývoj a ladění IoT zařízení přímo ve Visual Studiu.

· Microsoft Graph – Microsoft API pro cloudové služby, zejména Office 365 je ve finální verzi .

Jednotné API pro přístup k Microsoft Cloudu (Office 365, Azure AD) pomocí jedné autorizace. Poskytuje značné zjednodušení oproti dřívější nutnosti nového ověření pro různé služby. Nyní může vývojář směřovat požadavky na endpointy graph.microsoft.com. Jsou vydány aktualizované SDK pro .NET, iOS a Android. Později přibudou i pro platformy jako Node.js, Python, Java a Ruby. Součástí je Unified API, které bylo do nynějška v Preview.

* Veřejná dostupnost – uživatelé, soubory, skupiny, události, kontakty, mail, kalendář, zařízení, ostatní objekty v Azure AD a docs

* Preview – notifikace, SDK, lidé, kontakty organizace (GAL), Office Graph, Planner, OneNote, soubory OneDrive a Outlook

· Node.js Tools 1.1 for Visual Studio nově k dispozici, podporuje Node.js v4.x, samozřejmě zdarma a open source.

· Visual Studio Dev Essentialsnový free program zastřešující na jednom místě veškeré služby společnosti Microsoft, které mohou vývojáři, zejména začátečníci, získat zdarma (za registraci).

Dev Essentials nabízí Visual Studio Community, Visual Studio Code, Visual Studio Team Services, podpora na fóru, Parallels Desktop pro Mac, $25 měsíční kredit na Azure a přípravné materiály od partnerů Pluralsight, Wintellect a Xamarin.

· Visual Studio Subscription je obchodní model v rámci něhož lze pořizovat Visual Studio formou měsíčního nebo ročního předplatného s platbou v Azure. Cenově vhodné pro ad-hoc projekty nebo menší dynamické týmy bez podnikové smlouvy. (Pozor, platba v Azure je na rámec předplaceného Enterprise Commitmentu.)

· Microsoft Azure Storage Explorer je zdarma ke stažení na adrese storageexplorer.com pro Windows a OSX.

· Azure SDK 2.8 for Visual Studio 2015 podporuje Docker, Windows Containery, Service Fabric, tvorbu Azure Resources šablon atd.

· Azure Dev/Test Labsje cloudové řešení pro správu Dev/Test prostředí provozovaného v Azure.

· Azure Service Fabricumožňuje jednoduše tvořit a provozovat škálovatelné aplikace založené na microservices, plně integrované s Visual Studiem.

· iOS Build Agent ve Visual Studio Team Services - Díky partnerství s MacinCloud nyní mohou organizace místo správy Maců v jejich datacentrech využít continuous integration ve Visual Studio Team Services.


Chcete-li se dozvědět více technických informací, prohlédněte si přednášky z konference Connect 2015 nebo navštivte náš lokální DevOps - ALM workshop v Praze, dne 25.11.2015, v rámci kterého budeme některé oblasti probírat prakticky a detailněji.

Jiří Burian a Tomáš Prokop