Visual Studio 2013 video série

Michael Juřek pro vás připravil sérii screencastů, která vás provede nejžhavějšími novinkami ve Visual Studiu 2013 a poskytne praktické ukázky jejich využití v každodenním životě vývojáře.

Série se skládá z celkem 15 videí. Prvních 12 můžete zhlédnout již dnes.

VS 2013 (1.) - Vylepšení v Team Exploreru

Základní okno pro spolupráci v týmu - Team Explorer - doznal výrazných změn v minulosti, kdy se ze stromového UI změnil v panel zaměřený na úkoly. Verze 2013 přináší drobná vylepšení na základě zpětné vazby od vývojářů. Určeno pro všechny vývojáře ve Visual Studiu.

image

VS 2013 (2.) - Code Lens, váš průhledový displej

Podobně jako mají stíhači průhledový displej, můžete i ve Visual Studiu vidět všechny důležité informace v kontextu kódu, který právě píšete. Snadno tak vidíte, reference, stav testů, historii kódu, chyby, revize kódu apod.

image

VS 2013 (3.) - Komentáře ke kódu

Ve webovém rozhraní nového TFS 2013 je nová možnost komentářů v kódu - Code Comments. Nabízí uživatelsky jednoduchou a agilní možnost zkvalitňování kódu bez přílišné procesní zátěže. V ukázce uvidíte též některá další vylepšení pro vizualizaci kódu ve webovém rozhraní. Určeno pro všechny vývojáře.

image

VS 2013 (4.) - Team Rooms

Zejména týmy, které nesdílí společnou místnost, mohou uvítat zajímavou novinku v TFS 2013 - Team Rooms. Jedná se o týmovou obdobu "Facebookové zdi", kde lze rychle sdílet informace, ptát se ostatních apod. Zároveň se zde mohou automaticky objevovat události v projektu, jako je nově uložený kód nebo změna pracovní položky. Určeno pro všechny vývojáře.

image

VS 2013 (5.) - Analýza spotřeby paměti v produkci

Pravděpodobně jste se již setkali se situací, kdy aplikace v produkci spotřebovává paměť a není jasný důvod. V nové verzi Visual Studia 2013 lze s touto situací dobře bojovat pomocí funkce Managed Memory Dump. Umožňuje zjistit pro .NET framework aplikace aktuálně alokované objekty, a to bez přerušení činnosti aplikace. Určeno pro pokročilé vývojáře.

image

VS 2013 (6.) - Agilní řízení projektů

Jednoznačným trendem je přechod k agilnímu řízení projektů. TFS 2013 přináší nové webové rozhraní, které lze použít na různé úrovni detailu - od rozpadu aplikace na funkční bloky přes konkrétní uživatelské scénáře až po konkrétní úkoly pro jednotlivé členy týmu. Určeno zejména pro vedoucí vývojových týmů.

image

Ve VS 2013 je možné paralelně ladit aplikaci ve více prohlížečích. Můžete se připojit ke svému vývojovému webu z IE/Firefoxu/Chrome z vašeho počítače, tabletu, mobilu a pomocí jednoho tlačítka aktualizovat obsah stránky ve všech připojených prohlížečích. Určeno pro všechny webové vývojáře.

image

VS 2013 (8.) - Connected IDE

V novém Visual Studiu se můžete připojit k online službě a pokud použijete Microsoft Account (dříve LiveID), na kterém máte MSDN předplatné, nemusíte ani zadávat produktový klíč. Zároveň se vám synchronizuje nastavení Visual Studia, připojení k VS Online a do budoucna přibudou i další výhody. Určeno pro všechny vývojáře.

image

VS 2013 (9.) - Podpora Git při týmovém vývoji

Pro vývojáře pracující na open source projektech anebo třeba při práci v prostředích, kde je Git nativní verzovací nástroj (např. XCode) je nově k dispozici podpora Gitu jako alternativy k tradičnímu verzovacímu systému TFS. Na straně serveru lze zvolit Git úložiště pro nově zakládané týmové projekty. Na straně klienta se lze z Visual Studia připojit k libovolnému Git úložišti - lokálnímu i vzdálenému, na TFS nebo u jiného poskytovatele.

image

VS 2013 (10.) - Zátěžové testování v cloudu

Pokud máte nějakou aplikaci na webu, není snadné ji zátěžově testovat. Vaše internetová linka může být nedostatečná a nemá smysl shánět hardware pouze na krátkou dobu. Řešením může být cloudové zátěžové testování pomocí VS Online, kde si příslušný hardware a software umístěné v cloudu na páteřní lince pouze krátkodobě

image

VS 2013 (11.) - One ASP.NET

Ve VS 2013 je nový způsob práce a vytváření projektů pro webové aplikace. Nově je pouze jeden typ projektu, ve kterém lze smíchat libovolné technologie. Posléze je možné další objekty přidávat pomocí tzv. scaffoldingu, včetně NuGet balíčků, úprav konfiguračních souborů apod. Určeno pro všechny vývojáře webových aplikací.

image

VS 2013 (12.) - Orientace v kódu

Visual Studio 2013 obsahuje zajímavé novinky pro lepší orientaci v kódu. Funkce Navigate To vám umožní hledat v celém projektu se znalostí jeho struktury, ne pouhým textovým hledání. Vylepšené posuvníky zobrazují náhled kódu a problémů v něm. Peek Definition pak zobrazuje definici určitého prvku v kontextu kódu, který jej používá. Určeno pro všechny

clip_image001[4]

VS 2013 (13.) - Novinky v testování

Visual Studio ve verzi 2013 nezapomíná ani na testery aplikací. Plánování testů, vytváření testovacích případů a spouštění testů lze nově i ve webovém prohlížeči. Při agilním testování bez testovacích případů se automaticky zaznamenávají fragmenty obrazovky. Určeno pro všechny testery.

image

VS 2013 (14.) - Profilování a diagnostika W8 aplikací

Visual Studio 2013 přináší též řadu novinek pro vývoj Windows 8 aplikací. Kromě klasického profilování procesorového času můžete též sledovat spotřebu energie (síť, CPU, grafika), což je velmi důležité pro mobilní klienty. A dále můžete též analyzovat výkonnost grafického systému (FPS) v čase. Určeno pro vývojáře Windows 8 aplikací.

image

VS 2013 (15.) - Diagnostika v produkčním prostředí

Pokud něco v produkčním prostředí nefunguje, obvykle není reálné připojit debugger jako na vašem počítači. Microsoft Monitoring Agent umožňuje sbírat infromace o chybách a výkonnostních problémech z aplikace s minimálním dopadem na výkonnost. Výsledný log pak lze přenést na vývojářský počítač a s pomocí Visual Studia 2013 problémy analyzovat. Určeno pro zkušené vývojáře.

image
 

Připomeňte si některé starší, ale stále aktuální novinky z dřívějších sérií:

VS 2012 Spolupráce v týmu: Nový webový přístup k TFS , Nový Team ExplorerŘízení iterace
VS 2012 Produktivita vývoje: Uživatelské rozhraní pro vývoj, Vylepšení pro vývoj webových aplikací, Verzování kódu v offline režimu, Porovnávání a slučování změn v kódu, Možnosti přerušení práce, Sdílení kódu pomocí Portable Libraries
VS 2012 Kvalitnější kód: Unit testy, Hledání klonovaného kódu, Statická analýza kódu, Revize kódu, Agilní testování (exploratory testing)
VS 2012 Nasazení do provozu: Feedback client, Diagnostika produkční klientské aplikace, Diagnostika produkční serverové aplikace

 Vašek