Visual Studio 2017

Na konferenci Microsoft Connect! byla oznámena nová řada produktů Microsoft Visual Studio.

Již dlouhou dobu není Visual Studio pouze synonymem pro integrované vývojové prostředí pro Windows, ale zasahuje do všech všechny aspektů a koutů tvorby, testování a nasazení softwarových aplikací na různých platformách. Od PHP nebo Java kodéra v Linuxu který nikdy neviděl OS Windows, vývojáře mobilních aplikací pracujícího na Macu, testera testujícího UI v cloudu na tisíce reálných Android zařízení až po Administrátora nasazujícího Docker kontejnery, všichni mohou používat nějaký z nástrojů řady Visual Studio. Níže je přehled pěti nejdůležitějších novinek.

TFS 2017 finální verze

Microsoft Team Foundation Server je základní kámen firemního týmového prostředí obsahující vše potřebné pro sdílení kódu, agilní řízení týmu, testování, sestavování a nasazení. Nezáleží na použitém IDE a je vhodný pro projekty všech velikostí.
clip_image002

Nově obsahuje Package Management, Search, vylepšený Release Management, integrovaný Test and Feedback web extension a mnoho vylepšení v oblasti práce s Gitem a Agilního plánování. Další doplňky jsou stažitelné z Visual Studio Marketplace. Všichni aktivní uživatelé Visual Studio/MSDN Subscription jej mají, včetně CAL licence ve svém předplatném.

Visual Studio Team Services a TFS Migrator

Visual Studio Team Services je cloudová obdoba TFS a s novou verzí se k sobě velmi přibližují. Obě varianty obsahují prakticky shodný set klíčových vlastností a funkčnosti. Čím dále tím více týmů přechází na cloudovou variantu a jejich přechod jim má umožnit nástroj TFS Migrator.

clip_image004 Je to balík nástrojů na automatizovanou migraci on-premises TFS projektu/týmu do cloudového VSTS. Princip je kontrola onprem SQL TFS databáze, její řízené „zabalení“ a následné „rozbalení" ve VSTS. Služba je veřejná, ale zatím v preview režimu.

Visual Studio 2017 RC

Přestože se redmondští snažili uvést finální klíčové plnohodnotné IDE Visual Studio 2017 již v listopadu, na konferenci Connect(), je nyní uvedena jeho „Release Candidate“ verze. To, že obsahuje „go-live“ licenci dovolující použít na komerčních projektech a psát produkční kód naznačuje, že se jedná již o téměř finální produkt, jehož klíčové vlastnosti se nebudou radikálně měnit. Nyní se ladí jeho stabilita, rychlost, programátorské vychytávky a propojení s multiplatformním vývojem. Finální verze by mohla být uvedena v prvním čtvrtletí 2017.

Visual Studio for Mac - preview

Přivítejte dalšího nového člena týmu. Plnohodnotné Visual Studio IDE na macOS vychází z již léty prověřeného Xamarin Studia a přidává mnoho funkčnosti a rozložení UI, Visual Studio zkratky včetně IntelliSense nebo refaktoringu pomocí Roslyn Compiler Platformy atd.
clip_image006

Uvnitř najdete podporu .NET Core a samozřejmě možnost psát v C# například ASP.NET Core aplikace. To, v čem byla původní Xamarin verze nejlepší – psaní multiplatformních mobilních aplikací pomocí Xamarin Platforms a Xamarin Forms, samozřejmě zůstává. Plná komerční verze Visual Studio for Mac bude dostupná ve dvou edicích a bude součástí odpovídajících edic Visual Studio/MSDN Subscription.

Visual Studio Mobile Center

S tvorbou mobilních aplikací se roztrhnul pytel. Udělat nějakou mobilní aplikaci dokáže mnoho vývojářů a týmů. Horší je to s její architekturou, škálováním backendu, bezpečností, testováním před nasazením a monitorováním chování aplikací nebo jejich uživatelů v průběhu testování nebo i v ostrém provozu. Prakticky vše výše uvedené patří do oblasti Mobile DevOps a to je přesně parketa Visual Studio Mobile Center. clip_image008

Cílem Visual Studio Mobile Center je poskytnout komplexní řešení týmům tvořícím, testujícím a nasazujícím multiplatformní mobilní aplikace. Spojili jsme již ověřené technologie a produkty jako Xamarin Test Cloud, HockeyApp, Azure do jednoho propojeného balíku. Nejlepší je, že nezáleží na tom, jakou technologií je aplikace napsána a funguje stejně pro nativní aplikace psané v Objective-C, Swiftu, ReactNative, Xamarinu, Javě apod. V současné době produkt v preview ale lze ho již začít používat.

Další novinky pro vývojáře a testery

Při příležitosti uvedení nových verzí klíčových nástrojů nesmíme zapomenout na ostatní technologické novinky. Máte televize Samsung? Začněte pro ni nebo hodinky s TizenOS vyvíjet přímo ve Visual Studiu pomocí Visual Studio Tools for Tizen. Pro všechny, kteří chtějí pracovat produktivněji s Xamarinem jedostupný Xamarin Workbooks. Xamarin Inspector, iOS Simulator for VS and Profiler však exklusivně pro předplatitele VS/MSDN Enterprise. clip_image009

Pro přímou podporu kontejnerů Docker ve Visual Studiu si nainstalujte Visual Studio Tools for Docker a nezapomeňte, že Azure Container Service je dnes prakticky jediné prostředí podporující různé typy platforem orchestrace kontejnerů jako Mesosphere DC/OS nebo Docker Swarm.

Buri