Vylepšený Windows Store - Xbox, API, nový dashboard, povinné aktualizace

Čekání je u konce - aplikace ve Windows Store je nyní možné publikovat na Xbox One! A kromě toho IAP už není IAP, nýbrž add-on, nové verze můžete rozesílat uživatelům postupně a vyplňovat submission automatizovaně přes API. Pojďme se podívat na poslední balík novinek, kterým nás vývojáři Storu obdařili.

Xbox One

V sekci Packages při publikování aplikace na Windows Store se změnil způsob výběru cílové platformy. Vedle grafického redesignu ale zaujmou hlavně nové volby: Xbox One a HoloLens. Používá-li vaše aplikace Windows 10 Anniversary Update SDK (tedy build 14393), můžete ji dát k dispozici uživatelům microsoftí konzole. Velmi důležité je, že se musí jednat o aplikaci, nikoliv hru (bez ohledu na to, jestli používá UWP nebo třeba Unity). Hry prochází speciálním schvalovacím procesem, který obnáší mimo jiné i schválení konceptu, a vývojář musí být členem programu ID@Xbox.

IMAGE2

Nový dashboard

Hlavní obrazovka, řídící centrum, přehled aplikací - zkrátka dashboard - prošel redesignem a v novém kabátě nabízí úspornější a efektivnější pohled na vaše aplikace včetně rychlého přístupu k základním operacím.

Postupné nasazování balíčků

Ať už aplikaci otestujete sebevíc, kdykoliv se může stát, že do Storu publikujete novou verzi, která obsahuje chybu a ovlivní všechny vaše uživatele. Předejít tomu může nová funkce "gradual package rollout", jež zajistí, že balíček dostane jen omezené procento uživatelů. Jakmile ověříte, že vše funguje bez problémů, můžete poměr zvětšit a nakonec posunout až na 100 %. Pokud ale dojde k potížím, můžete rollout zastavit a nahradit problémovou verzi opraveným balíčkem.

IMAGE1

API pro publikování aplikací

Vyplňovat všechna pole pro všechny jazyky a přikládat ručně aktualizované balíčky může být zdlouhavé. Vývojáři dlouho volali po přidání REST API, které by umožnilo tento proces automatizovat, a dočkali se. Windows Store submission API umožňuje aktualizovat aplikace, in-app purchases (add-ony) i balíčky a dá se napojit také na Visual Studio Team Services, čímž se hezky zařadí do celého release managementu.

Povolení k využívání API se šíří na všechny účty postupně ve vlnách, takže je možné, že právě ten váš bude muset nějakou dobu počkat.

Povinná aktualizace

Postupně ladíte a zlepšujete aplikaci a její serverový backend, ale stále častěji vyvstává otázka: "Jak přivést všechny uživatele na poslední verzi co nejrychleji?" Pomocí nové funkce Windows Store můžete indikovat, že konkrétní aktualizace je povinná, a následně se v aplikaci dotázat na její existenci a případně vynutit její stažení a instalaci. Často se to používá u her pro více hráčů, kdy není dovoleno online hraní, dokud se klient neaktualizuje.

Vedlejším efektem je, že aplikace sama může stahovat a instalovat nové verze, aniž by bylo třeba čekat, až se o update postará Store.

Consumables řízené Storem

Nabízíte-li ve své aplikaci nákup tzv. "consumables", tedy virtuálních předmětů, které se postupně spotřebovávají, Store nyní nabízí, že je bude počítat a řídit za vás. Zredukuje se tak množství kódu, který je potřeba napsat, abyste věděli, kolik produktů ještě zbývá, nebo správně synchronizovali stav "účtu" mezi několika zařízeními.

Drobnosti

  • Pojem IAP (in-app product) se mění na add-on,
  • název společnosti se může lišit od zobrazovaného názvu (company name vs. display name),
  • můžete vygenerovat až 500 promokódů na aplikaci každých šest měsíců a jejich platnost může začínat v budoucnosti,
  • přímo z Dev Center můžete založit Azure Active Directory pro správu uživatelů a oprávnění k vašemu účtu,

Více najdete na blogu Windows Developer.

Martin