IIS 5.0 Destek süresi sonu

Microsoft, piyasaya çikardigi hemen her ürüne çesitli sekillerde teknik destek hizmeti de sunar. Bu hizmetlerin arasinda, yasadiginiz sorunlarla ilgili olarak teknik destek ekibinden telefon/e-posta üzerinden destek vermek, ve o ürünle ilgili sonradan tespit edilen sorunlar için yamalar çikarmak bulunmaktadir. Ancak takdir edersiniz ki bu hizmetler hiçbir ürün için sonsuza kadar sunulamaz. IIS dahil her ürün için bir "destek ömrü döngüsü" bulunmaktadir.

Daha önceki yazilarimdan birinde bahsettigim gibi, IIS, isletim sisteminin bir bilesenidir. Bu da, IIS 5.0'in piyasaya çikisinin Windows 2000 ile oldugu anlamina geliyor - yani 2000 yilinda. Yani önümüzdeki günlerde IIS 5.0 10 yasini dolduracaktir. Yine önümüzdeki günlerde, tam olarak 13 Temmuz 2010'da, IIS 5.0'in "genisletilmis destek süresi" sona erecektir. "Genisletilmis destek"in ne oldugunu merak edenler asagidaki linkte bununla ilgili detaylari bulabilirler:

http://support.microsoft.com/lifecycle/

Özetlemek gerekirse, bu tarihten sonra, IIS 5.0 ile ilgili ortaya çikabilecek sorunlarla ilgili güncelletirmeler yazilmayacaktir. Ayrica özel olarak sizin yasayacaginiz sorunlarla ilgili olarak Microsoft Teknik Destek Ekibi'nden yardim alamayacaksiniz.

Halen önümüzde 6 ay kadar bir süre bulunmaktadir. Bu çok uzun bir süre gibi görünebilir, ancak var olan IIS 5.0 sistemlerinizi IIS 6.0'a - hatta 7.5'a -yükseltmek için planlamalara simdiden baslamanizi öneririm. Çünkü, bu versiyonlar arasindaki ciddi mimari farkliliklari nedeniyle sıklıkla geçis sorunlari yasanmaktadir.

Özetle, Temmuz 2010'dan önce var olan tüm IIS 5.0 sistemlerinizi en azindan 6.0'a yükseltmenizi öneriyorum. Hatta, hazir böyle bir geçis planlamasi yapiyorken IIS 7.5'a geçis yapmaniz uzun vadede islerinizi daha da kolaylastiracaktir.

CENK ISCAN