IIS için teşhis ve tedavi araçları...

LogParser ile ilgili blogum yayınlandıktan sonra oldukça ilgi gördü. Bunun üzerine, aslında www.iis.net sitesinde de bulunan araçlar listesinin bir bölümünü, biraz detaylandırarak buradan paylaşmak istedim. Çünkü sadece bağlantı listesi olarak pek birşey ifade etmeyeceğini düşünüyorum.

Aslında Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu - sadece IIS için değil, neredeyse tüm ürünler için - çok sayıda teşhis ve tedavi aracı bulunmaktadır. Ancak özellikle araştırmadığımız sürece bunlardan pek haberimiz olmuyor. Benim işim bu olduğu için, asağıdaki listedeki araçların hemen hepsini en azından bir defa kullanmışımdır, ve şunu belirtmem lazım: Yeri geldiğinde bunların her biri çok değerli araçlardır.

 • SSL Diagnostics 1.1 (x86) : SSL tanımlı web sitelerini inceleyip bir rapor sunar. Bu raporda SSL ayarlarıyla ve SSL sertıfıkalarıyla ilgili sorunlar listelenir. (SSL Diagnostics 1.1 (ia64), SSL Diagnostics 1.1 (x64))
 • Authentication & Access Control Diagnostics 1.0 (x86) : Siteler üzerindeki yetki tanımlarıyla ilgili bir takım testler yapıp bir rapor hazırlar. Yetki sorunlarında oldukça faydalıdır. (Authentication & Access Control Diagnostics 1.0 (ia64), Authentication & Access Control Diagnostics 1.0 (x64))
 • WinDBG : Debugging için kullandığımız bir araçtır. Burada detaylarından bahsedilemeyecek kadar “derin” diyebilirim. Belki ileride başka bloglarda bahsedebiliriz. Ancak şimdilik size Tess ve Doug arkadaslarımın bloglarını onereceğim.
 • Debug Diagnostics 1.1 : Sadece IIS’in değil, her türlü uygulamanın sorun anında “dump”ını alabilen ve bunun analizini yapabilen bir araçtır. Birgün mutlaka ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden benim önerim şimdiden tüm IIS makinelerinize kurmanız olacaktır. Bununla ilgili bir blog yazmıştım. Yakında başka bloglar da yazağım.
 • Log Parser 2.2 : Bununla ilgili de bir blog yazmıştım.
 • Internet Information Services (IIS) 6.0 Manager for Windows XP : Adından anlaşılabileceği üzere, IIS 6.0 sunucuların Windows XP makine üzerinden yönetimine olanak sağlar.
 • IIS Lockdown 2.1 : IIS 4.0, 5.0 ve 5.1 versiyonları için bir takım güvenlik sıkılaştırmları yapar.
 • URLScan 2.5 : Eskiden Lockdown Tool ile gelen bu araç, yine IIS 4.0 ve sonraki versiyonlarda güvenlik artırıcı ayarlar yapabilmemizi sağlar. Gerçi IIS 6.0, bu aracın yapabildiği hemen herşeyi zaten yapabilir. Ancak bu araç bize nispeten daha kolay konfigürasyon imkanı sunmaktadır.
 • Server Performance Advisor 2.0 : Yine adından anlaşılacağı üzere, Windows 2003 sunucularımızdaki performans sorunlarını incelemekte kullanılan bir araçtır.
 • IIS 6.0 Migration Tool : Bu araçla, IIS 4.0, 5.0 veya 6.0 bir sunucunun tüm ayarlarını temiz kurulum bir IIS 6.0’ya taşıyabilirsiniz. Bu araçla sadece IIS ayarlarını değil, dilerseniz web sitesi içeriğini de taşıyabilirsiniz.
 • IIS Diagnostics Toolkit (x86) : Bu listedeki bazı araçları toplu olaran barındırır (AuthDiag, SSLDiag, DebugDiag, LogParser, SMTPDiag, WFetch, TraceDiag). (IIS Diagnostics Toolkit (x64), IIS Diagnostics Toolkit (ia64))
 • IIS 6.0 Resource Kit Tools : Yine bu listedeki araçların bazılarını barındıran bir araç setidir. Yukarıdakinden daha fazla çeşit bulundurmasına rağmen çoğunun eski versiyonlarını kurar. Ancak bazı araçları kurmanın tek yolu bu araç setidir (Metabase Explorer gibi).
 • Web Application Stress Tool (Homer) : Visual Studio ile çok başarılı yük testi uygulamaları gelmektedir. Ancak bu araca da zaman zaman ihtiyaç duyabilirsiniz. Yük testleri, bir uygulama geliştirirken en çok önem verilmesi gereken adımlardan biri iken, malesef çoğu zaman hiç yapılmamaktadır.
 • WFetch 1.4 : Tarayıcıdan bir web sunucusuna giden isteği simüle edip gelen yanıtın detaylarını gösteren bir araçtır. Zaman zaman çok işe yarasa da, Fiddler2 gibi araçlar daha çok kullanılmaktadır.
 • Trace Diagnostics 1.0 (x86) : Başlı başına bahsedilmeyine hakeden üç araçtan oluşur. Bunlarla, örneğin, herhangi bir anda IIS üzerindeki aktif istekleri görüntüleyebiliriz. Bu özellikler IIS 7.0 ile zaten geliyor, ancak 6.0 için bu araçları kurmamız gerekiyor. IIS 7.0’de bundan daha önce bahsetmiştim. (Trace Diagnostics 1.0 (ia64), Trace Diagnostics 1.0 (x64))

CENK ISCAN