maxConnection

Daha önce "2 Sayısının Önemi" başlıklı yazımda "maxConnection" parametresinden bahsetmiştim. Ancak orada bahsettiklerim genel olarak .NET 1.1 için geçerliydi. .NET 2.0'da, duruma bağlı olarak davranış biraz daha farklı olabiliyor. Bu parametrenin detaylarından ve ne işe yaradığından önceki yazımda bahsetmiştim. Bu nedenle bunları tekrarlamayacağım.

autoConfig

.NET 2.0'ın machine.config dosyasını inceleyecek olursanız, maxConnection parametresinin bulunmadığını görürsünüz. Bu parametrenin değeri, artık çalışma zamanında (runtime) otomatik olarak hesaplanmaktadır. Hesaplama şöyle yapılıyor:

İstemci uygulamaları: " Windows forms" ve "console" uygulamaları gibi istemci uygulamalarında değer yine 2'dir.

ASP.NET uygulamaları: ASP.NET uygulamalarında ise, 12*CPU sayısı olarak hesaplanmaktadır. Yani 4 işlemcili bir makinede, bir sunucu uygulaması için bu değer otomatik olarak 48 olarak tanımlanır.

"machine.config" içerisinde bu tanım aşağıdaki satırla yapılmaktadır:

<processModel autoConfig="true" />

Bu parametre, yani "autoConfig", sadece "maxConnection" değerini belirlemekle kalmaz. Aşağıdaki değerlerin hepsinin otomatik hesaplanmasını sağlar:

maxConnection
maxWorkerThreads
maxIoThreads
minFreeThreads
minLocalRequestFreeThreads

Burada iki önemli nokta buluyor: Birincisi, autoConfig parametresi sadece ASP.NET uygulamaları için geçerlidir. İkinci önermli nokta ise, bu parametreyi "false" olarak verdiğimizde, ASP.NET uygulamalarımızın bundan olumsuz etkilenmemeleri için yukarıdaki parametrelirin hepsini tek tek tanımlamamız gerekir. Bu tanımları yaparken aşağıdaki makaleyi kullanabiliriz:

Contention, poor performance, and deadlocks when you make Web service requests from ASP.NET applications
http://support.microsoft.com/?id=821268

Ayrıca, autoConfig parametresiyle ilgili detaylı bilgiyi de aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

processModel Element (ASP.NET Settings Schema)
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/7w2sway1(VS.80).aspx

NOT: Önceki yazımda Internet Explorer ve diğer tarayıcıların da 2 bağlantı kullandıklarından bahsetmiştim. Ancak yeni nesil tarayıcılarda bu değerler artırılmıştır.

CENK ISCAN