PDC Keynote, dzień drugi (cz. 1) Sinofsky rozdaje komputery

image 

Po sesji otwarcia z dnia pierwszego miałem pewien niedosyt, wyszedłem z niej trochę głodny trochę mocniejszych informacji. Te zostały mi dostarczone dzisiaj.

Steve Sinofsky i Scott Gurthie rozłożyli podejrzewam wszystkich obecnych na sali na łopatki pozytywną dawką mocnych newsów.

Steve rozpoczął od opowieści na temat Windows 7. Powtórzono poniekąd Nowy Jork z dnia premiery Windows 7, gdzie Steve Ballmer nie tylko przedstawiał nasz produkt, ale i bogatą ofertę naszych globalnych partnerów. Wszystkich chyba dosłownie zastrzelił informacją, że jeden z laptopów, Acer Aspire 1420p zostanie rozdany gratis wszystkim uczestnikom konferencji. Oczywiście pracownicy MS nie mogą dostać tej całkiem sympatycznej maszynki (sic!). Podejrzałem ten komputer u jednego z użytkowników. Przyznam, że rozpatrzyłbym zakup.

Steve opowiadał o kluczowych cechach, ale najistotniejsze słowa dotyczyły sposobu w jaki ten produkt tworzono, proces i analiza tego co użytkownicy faktycznie robią z Windowsem i sposób w jaki interpretowano te dane.

Nie wiem czy wiecie, ale w ciągu ostatnich 6 miesięcy przycisk “Send Feedback” został wciśnięty przez użytkowników 1’729’890 razy. Kolejna ciekawostka: na Windows 7 w ciągu ostatnich miesięcy zostało uruchomionych 883’612 różnych aplikacji. Na podstawie informacji zalogowanych przez WER (Windows Error Reporting) zostało wprowadzonych 4’753 poprawek w tych aplikacjach.

Dzięki akceptacji użytkowników na anonimowe badania sposobów wykorzystania przez nich systemu operacyjnego w Redmond wiedzą na przykład, że Menu Start w ciągu ostatnich 6 miesięcy zostało naciśnięte 514’253’173 razy. Dla porównania, nowe funkcje Aero Snap/Shake zostały wykorzystane zaledwie 40 milionów razy. Hibernacja i uśpienie systemu zostało dokonane 900 milionów razy.

Ostatnia liczba jest ciekawa, szybko dzieląc, to oznacza 150M na miesiąc, sprowadzając luźno miesiąc do 30 dni wychodzi ok 5 milionów hibernacji dziennie. Na tej liczbie już można dumać ilu użytkowników testowało Windows 7 w Beta/RC i zakupiło system w okolicy premiery.

Steve zaznaczył powagę komentarzy jakie do niego dotarły jako efekt prowadzenia bloga “Engineering Windows 7”. Narzędzia pomagające budować społeczności i całe ich sieci zyskują coraz poważniejszą pozycję w dużym biznesie.

(za moment część druga na temat wystąpienia Scotta Gurthie i SL 4)