PDC Keynote dzień drugi (cz. 3) Silverlight 4

Po Stevenie Sinofskim na scenie środowej sesji otwarcia pojawił się Scott Gurthie. To było fascynujące wydarzenie, bo dla mnie osobiście Steve i Scott to liderzy w firmie jeśli chodzi o technologiczną wizję.

image

Scott występował w swojej ulubionej czerwonej polówce i zaczął swoją mowę od paru słów na temat Silverlight 3. Ta technologia oraz Expression Blend 3 jest już z nami od jakiegoś czasu. Procent komputerów podłączonych do internetu, które miały zainstalowany runtime SL 3 latem wynosił 33%. Scott podkreślił dynamikę wzrostu. Aktualnie jest to 45%. Praktycznie połowa komputerów na całym świecie jest gotowa na aplikacje Silverlight.

Ta liczba powinna jeszcze gwałtowniej wzrosnąć wraz z Silverlight 4, który był głównym tematem prezentacji.

image Przedstawione informacje o Silverlight 4 można podzielić na trzy kategorie:
Multimedia,
Aplikacje Biznesowe oraz
aplikacje spoza przeglądarki.

Rozpoczynając od multimediów. Po lewej widzicie awatar, który jeszcze wczoraj wisiał na Twitterze Scotta Gurthie. To awatar stworzony na sesji za pomocą aplikacji napisanej w SL4. W tej wersji będziecie mieli dostęp do następujących nowych cech:
* API do webcamów oraz mikrofonów
* Usprawnienia wydajnościowe w streamingu (Multicast streaming)
* Usprawnienia w zabezpieczeniu prezentowanych multimediów (DRM, integracja z Playready)
* Wsparcie dla scenariuszy offline przy DRM.

Wykorzystując obraz z kamery i dodając efekty specjalne na shaderach Scott zrobił powyższego “aliena” :> Z dodatkowych ciekawych dem był chociażby czytnik kodów kreskowych prosto z kamery.

Zabawna była prezentacja IIS Smooth Streamingi i wsparcie tej technologii dla iPhone. Scott był przygotowany, na pierwszym iPhonie nie zadziałało, pojawił się drugi, nie wyszło, pojawił się trzeci, nie wyszło, dopiero na czwartym podłożonym z tyłu sceny dało się coś pokazać. Zabawny moment, z którego Scott wybronił się z aktorskim kunsztem. Polecam zwrócić uwagę na ten moment w nagraniu.

Idąc dalej w kwestii różnego rodzaju aplikacji, jakie można będzie budować w SL4, oto parę kolejnych, nowych cech pomocnych programistom:
* Dostęp do drukarki i API do drukowania
* Bogata obsługa tekstu
* Dostęp do schowka systemowego.
* Banalna rzecz, ale zmieniająca wiele, programowalny dostęp do prawego przycisku myszy. Zamiast jednej pozycji “Silverlight Configuration” możemy dodać cokolwiek chcemy, i to nawet wiele menu w kontekście od kontrolki na której przycisk został wybrany.
* Ukryte style, które można przypisać do naszej zawartości lub jej fragmentów (np. kontrolek), jakakolwiek zawartość zostanie tam dodana, dostosuje sie wyglądem do stylu jaki tam określiliśmy. To jest szczególnie istotne w kontekście kolejnej cechy:
* Operacje Drag&Drop na plikach z systemu, bezpośrednio na oknie aplikacji. Przeciągamy plik Worda, czemu ma nie być od razu otwarty w aplikacji SL, przeciągamy Excela, tabela pojawia się w skonstruowanej siatce.
* W Aplikacji SL można osadzać Html. To naturalny scenariusz dla aplikacji spoza przeglądarki, natomiast też ciekawe zastosowanie jakie pokazał Scott to osadzanie za pomocą HTML filmów youtube.com w aplikacji SL tworząc w ten sposób miksturę: przeglądarka, html, Silverlight, w środku HTML i Flash.
* W SL4 będzie więcej kontrolek.
* SL4 będzie mógł współdzielić Assemblies pomiędzy .NET 4
* Usprawnienia wokół dostępu danych w obszarach: Databinding, REST, WCF, UDP Multicast Support.
* Dużo usprawnień w Visual Studio 2010, to narzędzie zaczyna być coraz bardziej samo wystarczające w temacie SL.
* Wsparcie dla Multitouch i gestów.

W temacie aplikacji poza przeglądarką, będziemy mieli możliwość:
* Zmiany w stylu i wyglądzie okna na którym osadzamy aplikacje, nieregularny kształt, kompletnie inny styl obwoluty i paska tytułu na oknie? Czemu nie.
* Aplikacja SL, którą można uruchomić na różnych poziomach zaufania do niej i co za tym idzie:
* Dostęp do systemu plików
* Dostęp do urządzeń zainstalowanych na komputerze (niech przykładem będzie powyższa kamera czy aparat fotograficzny).
* Integracja z COM, był pokazany przykład aplikacji SL czytającej interop COMy z Office’a aby bezpośrednio z aplikacji Office stworzyć szablon maila w Outlooku.

Kolejny duży temat to wydajność. SL4 będzie się charakteryzować:
* 30% wzrostem szybkości przy uruchomieniu
* Dwa razy szybszym działaniem samych aplikacji
* Jeśli będziecie mieli wciąż jakieś problemy z wydajnością, dostaniecie nowe/usprawnione narzędzia do profilowania i analizy waszych aplikacji.
* .. a runtime wciąż nie będzie potrzebował więcej niż 10 sekund aby się zainstalować.

Pokazany był ciekawy przykład integracji SL4 z SDK do Facebooka. Zademonstrowana aplikacja schowała w cieniu Seesmic z dnia poprzedniego. Ta z prezentacji Scotta jeszcze bardziej mi uświadomiła, że Google Wave to nic wyjątkowego.

Najistotniejsze jest to, że Beta jest już dla was dostępna i możecie ją sobie pobrać i sprawdzić tę technologię samemu. Dalszy plan zakłada jeszcze pojawienie się wersji RC a w czerwcu RTM. RC zakładam zatem, że będzie na MIX10.

Te wszystkie cechy, o których już napisałem i na pewno jeszcze parę, o których zapomniałem wspomnieć powodują, że dla mnie PDC09 to impreza Silverlighta. Adobe powinno się bać, Microsoft ma produkt, który technologicznie przeskoczył ich ofertę.

Ta część była tak dobra, że spodziewam się, iż na moment wszyscy na sali zapomnieli, że przed chwilą Steve obiecał im laptopa. Silverlight 4 przyćmił na pewno dalszą część na temat Office 2010, którego bądź co bądź publiczna beta została ogłoszona chwilkę później przez Kurta delBene.

Drugi dzień konferencji jako całość przypomniał mi, że PDC jest tym czym PDC być powinno. Wiara w konferencję lekko zachwiana pierwszego dnia została mi przywrócona w wielkim stylu.

Na koniec jeszcze odnośniki dla was:
Silverlight 4 SDK Beta
Silverlight 4 Tools for VS2010 Beta
Silverlight 4 Documentation Beta
WCF RIA Services for SL4

Expression Blend Preview for .NET 4 and SL 4